Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonları anne karnındaki bebeği nasıl etkiler?

103,668
kez izlendi
Puan: 4.72 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonları ile ilgili bilmeniz gerekenler UZMANTV'de! 


Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri
Asemptomatik bakteriüri denilen rahatsızlıkta kişide herhangi bir belirti görülmez. Yapılacak idrar tahlilinde bakteriler görülebilir. Bu hastalığın ilerlemesini önlemek amacıyla anne adayının bol sıvı alması sağlanmalıdır. Aynı şekilde ilaç tedavisi olarak da antibiyotik ve idrar yolu antiseptiği anne adayına verilebilir. Kullanılan antibiyotik idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan Escherichia Coli denilen koli bakterisinin tedavisi için olmalıdır. İdrar yolu antiseptik ilaçları içinden nitrofurantoin içerikli ilaçlarlar kullanılmalıdır. Bebekte kansızlığa neden olacağından gebeliğin son 3 ayında nitrofurantoin içerikli ilaçlar kullanılmamalıdır. 

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonunun bebeğe etkileri
İdrar yolu enfeksiyonu akut piyelonefrit olmadığı sürece anne karnındaki bebeği etkilemez. Alınan idrar tahlilinde 10 - 20 lokosit arasın değer çıkmasına rağmen anne adayında bir belirti olmasa dahi bu durumun tedavisi gerektiği şekilde yapılmalıdır. Akut piyelonefrit olan anne adayının mutlaka hastanede tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalıkta titreme ile yükselen ateş, bel ve yan bölge ağrısı, idrarda yanma, eğer böbrekte taş varsa idrar kanlı gelebilir. Aynı şekilde anne adayında ciddi enfeksiyon bulguları görülebilir. Anne adayındaki kötü durum bebeğe yansıyabilir. Escherichia Coli denilen koli bakterisi %80 oranında idrar yolu enfeksiyonuna neden olur. Bu bakterilerin salgıladığı toksinler anne adayının kanına karışır ve sepsis meydana getirir. Bu sepsis anne karnındaki bebeği etkiler. 

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu tedavisi
Hamilelik dönemindeki idrar yolu enfeksiyonunda kişinin durumuna göre tedavi uygulanmalıdır. Anne adayında belirti yoksa ve yapılan idrar tahlilinde tesadüfen idrar yolu enfeksiyonu olduğu ortaya çıkıyorsa bu hastalığın ilerlememesi için agresif bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Anne adaylarına idrar tahlili yapıldıktan sonra antibiyotik tedavi yapılmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonunun en önemli nedeni Escherichia Coli denilen koli bakterisi olduğundan ampisirin türevi ilaçlar vermek tedavi için uygundur. Aynı şekilde anne adayının bol sıvı almaya devam etmesi gerekir. Nitrofurantoin denilen idrar yolu antiseptiklerinin gebeliğin son 3 ayında alınması önerilmemektedir. Çünkü bu ilaçlar bebekte hemolitik anemi denilen kansızlık hastalığına neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat