Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Enfeksiyonlar

Hamilelikte yaşanan enfeksiyonlar bebeğe zarar verir mi?

50,217
kez izlendi
Puan: 4.50 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte sık yaşanan enfeksiyonlarla ilgili merak ettikleriniz UZMANTV'de! 


Hamilelik dönemi çok özel bir süreçtir. Gebelik döneminde bebeğin anne adayı tarafından reddedilmesini önlemek amacıyla anne vücudunda hücresel immünite denilen azalır. Gebelik öncesinde vücudun virüs, bakteri ve mantarlara karşı olan tam bağışıklığı gebelik döneminde bir miktar bozulur. Bu durum bebeğin reddedilmesini önlemek amacıyla olan bir durumdur. Hümereal immünite denilen kana bağlı immünite yani vücut direnci olduğu gibi devam eder. Hamilelik döneminde bebeği korumak adına hücresel direncin bir miktar ortadan kalkması neticesinde anne adaylarında enfeksiyona eğilim özellikle virüs, mantar ve bakteri enfeksiyonlarına eğilim artar.

Hamilelikte sık rastlanan enfeksiyonlar
İdrar yolu enfeksiyonları asemptomatik bakteriüri denilen fromdan akut piyelonefrit adı verilen ciddi böbrek enfeksiyonlara neden olabilir. Asemptomatik bakteriüri denildiğinde hastada herhangi bir belirti görülmez. Ancak idrar tahlili yapıldığı zaman ciddi oranda bakteri ve lökosit artışı görülür. Bunların tedavisinde hastanın hidrate edilmesi, antibiyotik verilmesi ve idrar yolu antiseptiğinin kullanılması şeklindedir. Akut piyelonefrit denilen durumda ise enfeksiyon yerel noktada kalmaz böbreklere kadar ulaşır. Bu enfeksiyon hem bebeğin hem de anne adayının sağlığını tehdit eder. Bu hastalıkta anne adayı mutlaka hastaneye yatırılmalı ve gerekli tedaviler yapılmalıdır. 

Hamilelikte enfeksiyonlara karşı beslenme
C vitamini enfeksiyonlardan koruyucu ve immün sistemi güçlendirici etkisi vardır. Özellikle kış aylarında sıvı alımını artırmak, C vitamini almak ve immün sistemi güçlendirmek adına C vitamini bakımından zengin turunçgiller mutlaka alınmalıdır. Polivitamin yani içeriğinde birçok vitamini barındıran vitamin ilaçlarının alınması anne adayının immün sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. 

Hamilelikte enfeksiyondan korunma
Enfeksiyon hastalıkları bazen yüksek ateş, halsizlik veya diğer çeşitli belirtilerle dikkat çekebilir. Ancak bazı enfeksiyon hastalıkları hiçbir belirti veya şikayet oluşturmadan hamilelik öncesinde veya hamilelik sırasında yapılan tahlillerde tesadüfen saptanabilir. Böyle durumlarda anne adaylarının kalabalık ortamlarda bulunmaması önemlidir. Anne adayları hasta bir kişinin bulunduğu ortama girdiğinde ya hasta kişinin ya da anne adayının maske takması gerekir. Hamilelik döneminin ilk 3 ayı özellikle yeni doğanın etkilenmesi açısından önemli aylardır. Bu dönemde gebelerin kalabalık ortamlara girmemesi, insanlarla öpüşmemesi ve fazla yakın temasta olmaması önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat