Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Diş Sağlığı

Hamileliğin hangi döneminde diş tedavisi yapılmamalı?

84,148
kez izlendi
Puan: 4.12 / 5
Detaylı Açıklama
Diş Hekimi

Hamile kalmayı düşünen bir kadın hamile kalmadan önce mutlaka bir diş doktoruna görünmelidir. Bu süre zarfında varsa çürük dişleri, hastalıklı diş etleri, yarı gömük dişleri tedavi edilir. Çünkü hamilelikte hormonal seviye iki katına çıkar; anne çürük dişlere, diş eti sorunlarına ya da yarı gömük dişlere sahipse hamilelik boyunca mutlaka sorun yaşar. Zira hamilelikte diş etleri hormonal seviyeye bağlı olarak güçsüzleşir. Sağlıklı bir annenin bile hamilelikte diş etlerinde kanama ve şişlik olabilir. Anne adayları dişlerini güçsüz hisseder, çiğneme sırasında basınç ağrıları yaşar.

Ağız ve diş sorunları olan bir anne hamile kalmadan önce önlem almazsa 9 ay boyunca bu sorunlar anne için ızdırap kaynağı olur. Bu nedenle hamilelik sırasında da düzenli ağız bakımı yapılmalı, diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır. Böylece oluşabilecek diş problemleri hemen teşhis edilip, tedaviye yönlenilebilir.

Hamilelik döneminde diş tedavisi

Hamileliğin ilk 3 ayında vücut ile ilgili sorunlarda vücuda bir şey verilmemelidir. Fakat bireyi rahatsız edecek ve sürekli bir ağrı yaşamasına neden olan ağızdan kaynaklanan bir problemi; çürük bir dişi, diş eti hastalığı gibi bir sorunu varsa hamilelik sürecinde müdahale edilebilir. 

Hamilelikte diş eti hastalığı ve diş eti tümörleri sıklıkla görülür. Hamilelik öncesinde anne adayında diş eti hastalığı varsa bu rahatsızlık hamilelik döneminde hormonal değişiklik sebebiyle artar. Bu durum da çürük sayısında artış ve diş etinde tümör olarak ortaya çıkar. Diş eti tümörü hastayı rahatsız edecek durumdaysa bunun da tedavisi hamilelik sırasında yapılır. Anne adayı operasyondan sonra hamilelik hayatına normal bir şekilde devam edebilir. Anne adayları hamilelik başlamadan önce bazı durumlara dikkat ederse gebelik döneminde çok fazla sorun yaşamaz.

Gebelikte bir diş eti operasyonu gibi bir durum olursa anne adayının alacağı ilaçlar da mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. 

Gebelikte diş sağlığı

Anne adayları mutlaka beslenmesine ve diyetine dikkat etmelidir. Anne hamilelik sürecinde kilosuyla, hormonlarıyla ilgili sorun yaşamıyorsa normal diyetine devam edebilir. Fakat ağız diş sağlığı açısından son gıdasının peynirle bitirilmesi önerilir. Diğer branşlarla ilgili beslenmesini de diyetisyen ve kadın doğum uzmanıyla birlikte koordine etmesi önerilir.

Kalsiyum takviyesi

Ağız diş sağlığı açısından kalsiyum takviyesi önerilmez. Kadın doğum uzmanı ya da diyetisyen, hamilelik süresince hormonal olarak kalsiyum takviyesi yapabilir. Son dönemde yapılan çalışmalarda sistemik olarak kalsiyum ve florür uygulamalarının hamileliğe çok büyük faydalar sağlamadığı görülmüştür. Bunların daha çok lokal kullanımının avantaj sağladığı önerilmektedir.

Hamilelikte bebeğin diş sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelikten önce annenin ağız ve diş sağlığı kötüyse çocuğun ağız diş sağlığı da kötü olur. Anne hamilelik boyunca ağız diş sağlığıyla ilgili sorunlar yaşar. Anne hamile kalmadan önce ağız diş sağlığı kontrollerini yaptırıp sağlıklı hale getirdiyse, hamilelik süresince sorun yaşamaz ve çocuğun ağız diş sağlığı daha sağlıklı olur.


Anne hamileyken rahatlıkla çok iyi bir şekilde beslenebilir. Hamile kadın ağız diş sağlığıyla ilgili herhangi bir sorun yaşamayacağı için, ilaç kullanmak zorunda kalmayacaktır. Böylece çocuğa hiçbir kimyasal ilaç geçmeyecek ve çocuğun ağız ve diş sağlığıyla ilgili hiçbir problemi olmayacaktır. Anne ve bebeğin diş sağlığı açısından fosfor ve kalsiyum yönünden zengin meyve, sebze, tahıl, süt ve süt ürünleri ile et, balık ve yumurta gibi ürünler dengeli olarak alınmalıdır. Şeker ve tatlı ürünleri mümkün olduğu kadar alınmamalı, kurutulmuş meyve ve karamel gibi yapışkan besinlerden kaçınılmalıdır. 


Hamileliğin herhangi bir döneminde kullanılacak her türlü ilaç mutlaka doktor kontrolününde alınmalıdır. Hamilelik boyunca anne her şikayetinde doktorun onayını alıp ona göre ilaç kullanmalıdır.

Hamileliğin ilk üç ayı hem anne hem de bebek sağlığı için önemlidir. Bu dönemde bebeğin organ taslakları oluştuğundan yapılacak her türlü müdahale için doktor kontrolü gerekmektedir. Bu sırada anne adayının sistemik ya da ağız diş sağlığı problemleri olabilir. Bu durumda annenin rahatsızlığı hamileliği ya da çocuğu riske sokacaksa mutlaka doktorlar tarafından müdahale edilmelidir. Bu müdahale sırasında öncelik ilk olarak annenin sağlıdır. 

Çocukta kullanacağınız ilaç çocuğun dişlerinde renklenmeye neden oluyorsa önemli olan annenin ve çocuğun hayatı olduğu için bu durum ikinci plana atılır. Bu nedenle ilk 3 ayda ilaç kullanılmaması önerilir. Fakat annenin ve çocuğun sağlığı için ilaç kullanılması gerekiyorsa öncelik sırası sağlık açısından kullanılır. Bu ilaçlar dişler açısından dezavantaj oluşturabilir ancak öncelik her zaman anne ve bebek sağlığından yanadır.


Hamilelikte özellikle 2. ve 8. ay arasında hamilelik gingivitisi denilen bir problemle sıklıkla karşılaşılır. Gebelik döneminde diş etlerinde şişlik ve kızarıklar olabilir. Bu dönemde diş etleri oldukça hassas olduğu için diş etinde kanamalar oluşur. Hamilelik gingivitisinin en temel sebebi diş taşları ve plağa karşı diş etinin göstermesi gerektiğinden daha fazla tepki oluşmasıdır. 

Hamilelik döneminde progesteronun ve östrojenin daha fazla salgılanması ve aynı zamanda kan dolaşımındaki ve kan basıncındaki artışlar, diş etlerinin hassas olmasına neden olur.

Hamilelikte ağızda asitliğin artması

En sık görülen problemlerden biri de hamilelerin ağız içerisindeki asitliğin artmasıdır. Hamilelik döneminde ağızdaki asit miktarı artar ve bu asitler de dişin koruyucu tabakası olan mine yapısını bozar. Bu durum dişleri hem çürüklere daha elverişli hale getirir, hem de aşınan mineden soğuk sıcak hassasiyetinin daha fazla hissedilmesine neden olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat