Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte hangi egzersizler yapılabilir?

203,850
kez izlendi
Puan: 4.90 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikle ilgili merak merak edilen her şeyin cevabı. 


Hamilelikte yapılabilecek egzersizler
Normal seyreden gebeliklerde yürüme, hafif tempolu koşu, yüzme gibi egzersizler rahat bir şekilde yapılabilir. Anne adayı kursa katılarak eğitmen gözetiminde egzersizlere devam edebilir. Yüzme, anne adayında sırt ve bel ağrılarında azalma sağlar. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında sabah yüzmelerinin gebelik bulantılarını ve kusmalarını azalttığı, gebelik sürecine olumlu katkısının olduğu gözlemlenmiştir. Yüzme, vücuttaki tüm kasları yerçekimine karşı dengeli bir şekilde hareket ettirip güçlendirdiği için gebelik boyunca yapılması önerilen bir spordur.

Hamilelikte cinsel yaşam
Gebelik döneminde cinsel yaşamı belirleyen en önemli faktör anne adayının fiziksel ve ruhsal durumudur. Hamileliğin ilk 3 ayında oluşan mide bulantısı, kokulardan tiksinme ve ağrılar anne adayının cinsellikten uzak durmasına neden olabilir. İkinci 3 aylık dönemde fiziksel değişime ayak uydurulduğu için bu isteksizlik geçer. Gebeliğin son 3 aylık döneminde ise ilerleyen gebelik durumuna bağlı olarak fiziksel ve ruhsal değişimler yine anne adayının libidosunda düşüşe neden olur. Hamilelik döneminde cinsel yaşamın kısıtlanması gerektiği konusunda hiçbir bilimsel veri bulunmamaktadır. Cinsel ilişki ile düşük, erken doğum veya bebeğe zarar verme arasında hiçbir bağlantı olmadığı için başka türlü önerilmediği sürece gebelikte cinsel yaşamın kısıtlanmasında tıbbi herhangi bir gerekçe bulunmamaktadır.

Hamilelikte kilo alımı
Hamilelik boyunca normal kiloda olan anne adayının ortalama 9-13, daha kilolu olan anne adayının 9-11, zayıf bir anne adayının ise 15 kiloya kadar kilo almaları normal kabul edilebilir. Gebelik döneminde anne adaylarında oluşan ilk en önemli değişikliklerden biri göğüslerde olan büyümedir. Bunun dışında gebeliğin ilk 3 ayında çok fazla kilo alımı olmaz. Bu dönemde en ideal olanı en fazla 1 kilo alınmasıdır. İlk 3 aylık dönemde bulantıları bastırmak için yenen aşırı kalorili, aşırı tuzlu yemekler ideal kilodan daha fazla kilo alımına neden olacaktır. Bu dönemde bebeğin çok fazla besin gereksinimi olmadığı için anne adayı kötü beslendiğini düşünsene bile bebek mutlaka iyi beslenecektir. Hamileliğin yedinci ayına kadar her ay birer kilo alınması idealdir. Gebeliğin sonlarına doğru 7-8 ve 9. aylarda ikişer kilo alınması normal kabul edilir.

Hamilelikte düşük riski
Gebeliğin 7. haftasında anne adayında düşük yapma endişesi olabilir. Anne ve baba adayı sağlıklıysa, gebenin yaşı uygunsa, daha önce hiçbir sorun yaşanmamışsa, özellikle bu hafta için ifade edildiğinde bebeğin sağlıklı doğma oranı %85'tir. Sadece %15 anne adayı bu dönemde düşük yapar.

Düşüğün nedenleri
Düşüğün olması için nedenlerin olması gerekiyor, durup dururken düşük gerçekleşmez. Anne ve babanın kromozomlarının sağlam olmasına rağmen birleşme esnasında en ufak bir hata oluştuysa annenin vücudu bunu algılar ve sağlıksız bir bebek doğmasını engellemek için gebeliği sonlandırır. Düşüklerin %90 nedeni budur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat