Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Grip

Hamilelikte grip tedavisi nasıl yapılır?

79,105
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı

Hamilelik döneminde grip olma, gribin anne ve bebeğe etkileri, gebelikte grip hastalığının tedavi edilmemesinin getirebileceği sorunlar ve hamilelikte grip tedavisi hakkında bilmeniz gerekenleri öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Gebelikte gribin etkileri

Grip, genellikle ateş ve yorgunluk ile başlar, soğuk algınlığı belirtilerini hapşırma, burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük, titreme, kas ve vücut ağrısı ile devam eder. Beraberinde kusma veya ishal olabilir. Hamile olduğunuzda grip hızlıca kötüleşebilir ve pnömoni gibi daha ciddi durumlara ilerleyebilir. Gebelik döneminde gribin komplikasyonları çok ağır olabilir. Grip virüsü ileri dönemlerde zatürre ve solunum yetmezliği gibi hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte grip tedavisi

Gebelik döneminde üst solunum yolları enfeksiyonuna yakalanan anne adaylarının istirahat etmesi önemlidir. Bu dönemde vücut stresle karşı karşıyadır. Aynı şekilde vücut yorulduğundan daha fazla fiziksel aktiviteyle karşılaşması enfeksiyonla savaşmasını engeller. 

Grip, genellikle ateş ve yorgunluk ile başlar, soğuk algınlığı belirtilerini hapşırma, burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük, titreme, kas ve vücut ağrısı ile devam eder. Beraberinde kusma veya ishal olabilir. Hamile olduğunuzda grip hızlıca kötüleşebilir ve pnömoni gibi daha ciddi durumlara ilerleyebilir.

Gebelik döneminde gribe yakalanan kişilerin istirahat etmesi ve sıcak sıvılar tüketmesi gerekir. Örneğin ıhlamur, tavuk suyuna çorba gibi sıcak sıvıların tüketilmesi gebelik döneminde önemlidir.

Eğer doktor gribal enfeksiyon sırasında ateşin düşürülememesi, sarı - yeşil balgam çıkarılması ve çok öksürme nedeniyle anne adayına antibiyotik önerdiyse bu ilaç belirtilen gün ve saate kullanılmalıdır. 

İçerisine okaliptüs ya da zencefil katılarak hazırlanan buhar banyosu, gribe yakalanan anne adayının burun ve üst solunum yollarının açılmasına yardımcı olur. Çinko, C vitamini ve vitamin içeriği zengin olan sebze ve meyvelerin tüketilmesi gebelerde grip ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisine de yardımcı olacaktır. 


Anne adaylarının erken gebelik haftalarında bütün viral enfeksiyonlardan kaçınmasında fayda vardır çünkü anne adayı gribal bir enfeksiyona geçirirse bebeğin bundan etkilenme riski vardır. 

Grip virüsü genellikle bebeklerde anomalilere yol açmaz. Ancak anne açısından ciddi riskler ortaya çıkabilir. Gebelik sırasında anne adayının bağışıklığı baskılanır ve metabolizma değişir. Anne adayının griple mücadelesi zorlaşacağından gribe bağlı zatürre gibi komplikasyonlar görülebilir. Anne adayının yüksek ateşli olması da bebekte bazı anomalilere neden olabilir. Grip, yüksek ateşle seyreden viral bir enfeksiyondur. 

Gebeliğin son 3 aylık döneminde görülen yüksek ateş erken doğuma neden olabilir. Bu durum bebekte prematüre olmaya bağlı olarak birtakım başka sorunlar doğurabilir. Bu nedenle anne adayının kendisini gripten korunması önemlidir. Bunun için en etkili yöntem ise aşılamadır. 

Hamilelikte grip aşısı

Gripten korunmak için yapılan grip aşısı cansız bir virüsle yapıldığından anne adayı için herhangi bir risk taşımaz. Gebelik döneminin herhangi bir ayında grip aşısı yapılabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta anne adayının aşının içeriğindeki maddelere karşı alerjisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Anne adayının aşıya karşı herhangi bir alerjisi yoksa, özellikle kış aylarında grip hastalığından korunmak için grip aşısı yaptırmasında herhangi bir sakınca yoktur.


Anne emzirme döneminde gribal enfeksiyona yakalandıysa bu virüsün bebeğe geçme olasılığı vardır. Ancak anne sütü veren bir anne bebeğine geçirdiği koruyucu antikorlar vasıtasıyla korumaktadır. Bu sebeple anne sütü bebeğe mümkün olduğu süre boyunca içirilmelidir. 

Emzirme dönemi boyunca annenin hijyen kurallarına uyması gerekir. Sık sık ellerini yıkamalıdır. Aynı şekilde göğüs temizliğine dikkat etmelidir. Annenin bebeğini emzirirken maske takması bebeğe virüsün bulaşmasını kısmen engeller.  Ancak anne çok ateşli ve halsiz ise emzirmeye zorlanmamalıdır. 

Gebelik döneminde olduğu gibi emzirme sırasında da grip olan anneye bazı tedaviler uygulanmaktadır. Bazı durumlarda annelere ilaç tedavisi de yapılabilmektedir. Ancak ilaç tedavisi emzirme döneminde kısıtlı olmaktadır. Anne adayı doktorun verdiği ilaçlar dışında başka ilaç kullanmamalıdır. Emzirme döneminde gribe yakalanan kişiler ballı ıhlamur içebilir ve solunum yollarını açmak için buhar banyosu yapabilir. Aynı şekilde emziren annelerin istirahat etmeleri önemlidir.


Hamileliğin erken dönemlerinde yüksek ateşli gribe yakalanmak düşük riskini artırır. Ancak tek başına grip virüsü düşüğe yol açmaz. Gebeliğin son aylarında geçirilen yüksek ateş ve gribal enfeksiyonlar ise erken doğuma neden olabilir. Bu sebeple gebelerin gripten korunması çok önemlidir. Gripten korunmanın en etkili yöntemi ise aşılanmadır.

Gripten korunmak için yapılan grip aşısı cansız bir virüsle yapıldığından anne adayı için herhangi bir risk taşımaz. Gebelik döneminin herhangi bir ayında grip aşısı yapılabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta anne adayının aşının içeriğindeki maddelere karşı alerjisinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Anne adayının aşıya karşı herhangi bir alerjisi yoksa, özellikle kış aylarında grip hastalığından korunmak için grip aşısı yaptırmasında herhangi bir sakınca yoktur.


Hamilelik döneminde gripten korunmak için öncelikle kişinin hijyen kurallarına uyması gerekir. Sık sık ellerin yıkanması, topluluk içerisinde ellerle yüze çok fazla dokunulmaması, gripli olan kişilerle yakın temasta bulunulmaması ve özellikle otobüs, hastane, okul ve alışveriş merkezleri gibi alanlarda dikkat edilmesi, annenin gerekirse maske kullanması gibi önlemler gripten korunmak için önemlidir. 

Anne adayının sağlığına dikkat etmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi önemlidir. Anne adaylarının günde 8 bardak su içmesi bağışıklığın güçlenmesi için önemlidir. 

Aynı şekilde çinko ve C vitamini desteği anne adayı tarafından kullanılabilinir. Annenin sebze ve meyve ile beslenmesi, protein içeriği zengin besinlerle beslenmesi önemlidir. Bu beslenme programı uygulanırken anne adayının düzenli egzersiz yapması da önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat