Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamile Kalma ile İlgili Merak Edilenler

Hangi kadınlar daha zor hamile kalır?

559,173
kez izlendi
Puan: 4.53 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebe kalmak isteyen kadınların, gebelik süreci başlamadan önce detaylı jinekolojik muayene yaptırmaları gerekir. Bu muayeneler sırasında varsa rahim ağzı kanseri riskinin tespit edilmesi ve jinekolojik bir problemin olup olmadığının öğrenilmesi çok önemlidir. Kadınların genital kanalında yer alan miyom ya da polip gibi yer kaplayıcı oluşumların veya yumurtalıklarda oluşması muhtemel çikolata kistlerinin gebelik öncesi tedavi edilmesi, kadınların gebe kalma şanslarını arttırır.


35 yaşın altında genç ve sağlıklı bir çift düzenli bir cinsel hayatları olmasına rağmen bir yıllık süreç içerisinde gebelik oluşmazsa doktora başvurabilir. Bir yıllık süreç içerisinde kadın doğum uzmanları hastanın jinekolojik muayenesini, rahim ağzı kanser taramasını, gerekli gördüğü hormon testlerini yapıp, rahim filmini çekerek anne adayının genel bir jinekolojik değerlendirmesini yapmış olur. 35 yaşın üzerindeki çiftlerde bir yıllık hamile kalma süresi, 6 ay ile sınırlandırılmıştır. 6 ay içinde hamile kalınmamışsa, doktora başvurulabilir.

Zor hamile kalma nedenleri

Bazı kronik hastalıkları taşıyan kadınlar daha zor hamile kalırlar. Her 100 kadın arasından 3 ya da 4'ünde rastladığımız yumurtalıklarda polikistik over hastalığına sahip kadınların hamile kalması diğer kadınlara göre daha güçtür. 

Hipotiroid ya da hipertiroidi gibi hastalıkları olan kadınların gebelik süreci başlamadan önce bu problemlerini halletmesi gerekir. 

Ağır kansızlığı olan kadınların gebe kalmaya çalışmadan önce gereken vitamin ve demir takviyesi ile tedavi edilmesi gerekir. 


Gebelik öncesi dönemde kadınlar için ağır stres altında olmak hamile kalmayı zorlaştıran bir etkendir. Gebelikten önce, kadın genital kanalının sağlıklı çalışabilmesi için beyinden salgılanan hormonal etkilere ihtiyacı vardır. Stres hormonları beynin ilgili bölgesinde baskılayıcı yönde etki gösterdiği için yumurtalıklardan hormonal salınımı olumsuz yönde etkileyecektir. 


Hamile kalmayı planlayan bir kadının gebelik öncesinde mutlaka kendi kadın doğum uzmanına başvurması gerekir. Bu görüşmede anne olmayı planlayan kadına sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilmesi için neler yapılması gerektiği anlatılır. Gebelik öncesinde hamile kalmak isteyen kadınlara folik asit olarak bilinen bir vitaminin takviye edilmesi gerekir. Folik asit takviyesinin anne adayına verilmesi gebelikten yaklaşık 2 ay önce başlamalıdır. 

Gebelik sürecinin daha sağlıklı geçmesi ve olası risklerin anlaşılması için anne olmayı planlayan kadına sağlık taraması yapılır. Jinekolojik muayenede hastanın genital sisteminde polip, miyom ve kist gibi gebeliğe engel oluşturabilecek oluşumların olup olmadığı araştırılır. Rahim ağzı kanseri tarama testi de gebelikten önce hamile kalmak isteyen kadınlara uygulanan önemli bir testtir.


Kadınlar gebelik öncesinde öncelikli olarak bir jinekolojik muayeneden geçmelidir. Transvajina ultrasonografi yardımıyla kadının genital kanalının sağlıklı olup olmadığı tespit edilir. 

Gebelik öncesi rahim ağzı kanser testi yapılması önemlidir. Rahim ağzı kanserine dair bir risk görülürse, gebelikten önce bu sorunun çözülmesi gerekir. Gebelik öncesi yapılan testler arasında kan ve idrar tahlilleri de bulunur. Bu testlerde anne adayında herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığı ortaya çıkar. 

Anne adaylarında tansiyon ölçümü yapılması ve vücut kitle endeksi hesaplamalarının yapılması anne adayının gebelik öncesinde ideal kilo ve dengeye sahip olup olmadığını anlamak açıdan çok önemlidir.


Özellikle genç hastalarda tek bir düşük olmuşsa ve bu düşük 6-8 hafta olarak bilinen ilk üç aylık dönemde olduysa bir sonraki gebeliklerinde zorlanma ihtimalleri yoktur. Hamilelik sürecinin 8. haftasından sonra bir gebelik kaybı yaşandıysa, iki veya daha fazla kez düşük yaşandıysa ve anne adayının yaşı 35 yaşın üzerinde ise kromozomal anomali ile karşılaşma riski artacağından düşük riski de diğer kadınlara göre artmış olacaktır. 


Ağır stres altında çalışmak zorunda olan, uzun ve yorucu çalışma saatleri olan kadınların gebe kalmaları diğer kadınlara göre daha zordur. 

Çalışma hayatında kimyasal maddelerle çok fazla çalışan kadınlar, gebe kalmak konusunda güçlük çekebilirler. Özellikle kimya mühendisleri, laboratuvar çalışanları, anestezi uzmanları gibi meslek gruplarına dahil olan kadınlar gebe kalmak konusunda sorunlarla karşılaşırlar. 

Radyasyon açısından risk altında olan, gün içerisinde radyoaktiviteye maruz kalan radyoloji uzmanları ve radyoloji teknisyenleri de gebe kalma konusunda sıkıntı yaşarlar. Ağır metallere maruz kalınan tekstil işlerinde ve sıcaklığın çok yüksek olduğu maden işlerinde eşler arasında gebe kalamama ile ilgili problemler yaşanabilir.


Bilimsel olarak hamileliği kolaylaştırdığı kanıtlanmış bir bitki kürü yoktur. Fakat düzenli ve dengeli bir beslenme alışkanlığının olması, her iki taraf için de çocuk sahibi olmayı olumlu etkiler. Sağlıklı ve düzenli beslenme yumurta ve sperm hücrelerinin üretimi için oldukça faydalıdır. Kadınların sağlıklı bir gebelik sürecine hazırlanırken folik asitten, demirden, çinko ve selenyumdan ve kalsiyum gibi minerallerden faydalanmaları gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat