Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamile Eşinize Nasıl Destek Olabilirsiniz

Eşi hamile olan erkek cinsellikle ilgili nelere dikkat etmeli?

30,231
kez izlendi
Puan: 4.52 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebelik döneminde hamile eşinize destek olmanın yollarını uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Gebelik döneminde cinsellik

Gebelik sürecinde erkekte cinsel ilişkiyle ilgili "eşime ve bebeğime zarar verir miyim?" endişesi olur ancak bu endişe yersizdir. Cinsel ilişkinin anne adayına ve bebeğe zararı yoktur. Burada önemli olan anne adayında erken doğum veya başka bir nedenle hamileliği tehlikeye düşüren bir riskin olmamasıdır. Erkek cinsel organının bebekle fiziksel bir teması olması tıbben mümkün değildir. Bu anlamda cinsel ilişkinin hamileliğin hiçbir döneminde engellenmesine gerek yoktur. 

Gebelik sürecinde cinsel ilişkiyi özellikle öneriyoruz. Orgazm sonrası genel bir rahatlama sağlayan endorfin salgısı (mutluluk hormonu) hem anne adayını hem de bebeği mutlu eder.

Gebelik döneminde cinsellik sırasında dikkat edilecek en önemli nokta genital bölgede kayganlaşma olmadan asla ilişkiye girilmemesi gerektiğidir. İlişkide erkeğin kadının karnına direkt olarak yaslanmayacağı pozisyonlar tercih edilmelidir.

Baba adaylarının doğuma katılması

Doğum, bazen 10 bazen 15 saat süren bir eylemdir. Baba adayları ise bu eylemin doğumhanede geçen yarım saatlik zamanını bilirler. 

Doğum eyleminde özellikle açılma sürecinde anne adayına destek olma konusunda baba adayına çok iş düşer. Doğuma eşiyle birlikte hazırlanan baba adayları bu süreçte eşlerini çok daha iyi bir şekilde destekler. Kadın, gebelik sürecinde ve doğumda eşinin yanında bulunmasını ömür boyu unutmaz ve çiftin yakınlaşması çok daha fazla olur.

Elbette baba adayları doğuma girmek zorunda değil; bazı anne adayları da bunu özellikle istemez, ancak doğumun ikinci ve son fazına değil ancak doğumun uzun saatler süren ilk fazında eşler sancı çeken eşlerine destek olabilirler. 

Doğum korkusu olan, doğuma girmeyeceklerini düşünen kimi baba adayları doğumla ilgili hiçbir şey öğrenmek istemeyebiliyor. Bu tavır, ilişkiyi de sarsarak çiftin birbirinden uzaklaşmasına neden olabiliyor. Oysa doğumhane ayrı bir yer. Açılma döneminde eşlere destek vermek ayrı bir konu. 

Bu anlamda baba adaylarının açılma dönemi ile doğumhanedeki sürecin birbirinden farklı olduğunu unutmadan, eşlerine destek verme yönünde hareket etmesi ilişkileri ve annenin süreci iyi bir şekilde geçirmesi adına olumlu etkiler sağlar. 

Ev işlerinin paylaşımı

Hamilelik süreci, anne adayının iyi beslenmesi, stresten uzak durması ve dinlenmesinin önemli olduğu bir dönemdir. Ancak anne adaylarının bir kısmı çalışma hayatını sürdürürken ev işlerini de yapmak durumunda kalabiliyor.

Gebelik döneminde hamilenin eğilip kalkmayla, yüksek rafa uzanmayla, kokularla ilgili zorlukları olur. Bunların dışında fiziksel bir zorlanma yoksa 40. haftaya kadar fiziksel aktivitelerin değişmesi gibi bir zorunluluk yoktur ancak temizlik, yemek, genel ev işleriyle ilgili konularda kadının hem gebelik sürecinde hem de doğum sonrasında desteklenmesi önemlidir. Özellikle ağır kaldırma, yükseğe uzanma gibi güç gerektiren konularda erkeğin eşine destek olması, daha önce karısından düzenli olarak beklediği şeyler varsa, bunlar konusunda daha esnek olması ve eşini destekleyici bir tutumda davranması, gebe kadının daha rahat, huzurlu olmasını sağlar.

Hamile eşe nasıl destek olunabilir?

Hamilelik sürecinde samimiyet çok önemlidir. Anne adayını üzmemek, onu strese sokmamak destek olma konusunda en önemli adımdır. Mış gibi yapmak anne adayını daha fazla strese sokar.

Hamilelik döneminde erkeğin kadına verdiği destek psikolojik, maddi, manevi, fiziksel olarak verilebilir. Masaj, küçücük bir sürpriz, öpücük, sevgi ve sevgi sözcükleri de destektir. Bunların hepsi gebe bir kadın için ihtiyaçtır. Bu süreçte baba adayı "ağzımla kuş tutsam yaranamıyorum" noktasına da gelebilir ancak buna hazır olmalıdır. Çünkü hamilelik döneminde olan eşe en büyük destek bu süreçte ondan hiç karşılık beklememektir.

Hamile olan eş ile birlikte yapılabilecekler

Anne ve baba adayının doğum sürecinde birlikte yapabilecekleri pek çok aktivite var. Bunların başında fiziksel egzersizler ve nefes egzersizleri gelir. Erkekler, eşlerinin yürüyüşlerine eşlik edebilirler. Birlikte yapılan egzersizler hem eğlenceli olur, hem de babanın bebekle bağ kurmasını sağlar. Birlikte olumlama cümleleri söylenebilir; hamilelik süreci, doğum, çocuk yetiştirme ile ilgili okudukları   

Babalık dışarıdan, zamanla öğrenilir. Bu anlamda hamilelik döneminde doğuma eşlerinin yanında olarak birlikte hazırlanan babalar bebekleriyle çok daha kolay bağ kurar ve doğum sırasında çok daha hazır olur.

Hamile eşin gebeliğinin takibinde baba adaylarının dikkat etmesi gerekenler
  
Bazı erkekler hamilelik sürecine hazırlanırken eşlerini karar verilecek, sorumluluk alınacak konularda yalnız bırakır ve sorumluluk almak istemezler. Oysa anne adayının bu aşamada güveneceği en yakın kişi eşidir. Verilecek her kararda erkeklerin de bir fikri, söz hakkı, paylaşımı olmalıdır. Bunun için de doğumu birlikte öğrenmeleri gerekir.

Hamilelik sürecine hazırlanırken kadın doğumla ilgili birçok bilgiyi alıyor; fakat erkekler bu bilgilere ulaşmadıkları veya paylaşmadıkları için sorumluluk alma noktasında bütün sorumluluğu kadına bırakıyorlar. Hamileleri en çok üzen konulardan biri de bütün sorumluluğun kendilerinde olmasıdır. Erkekler doğumu öğrendikçe bu sorumlulukları paylaşma gücünü de elde eder. 

Kadının hamilelik sürecinde var olan sorumlulukları eşinin de paylaşması anne adayının kendisini yalnız hissetmesini önler, aile duygusunu daha iyi bir şekilde verir.

Babalık sürecinde erkeğin genetik özelliklerinin etkisi

Genetik süreçler iki türlüdür; birincisi atalardan gelen bazı bilgilerin erkeğe, baba adayına nasıl geçtiği; ikincisiyse kendi anne-babasından gelen kayıtların ve bilgilerin onu nasıl etkilediğidir. 

İlkinde jenerasyonlardan gelen bu bilgiler karı-koca ilişkileri, babalık durumu, doğumların nasıl olduğu, doğumda ölenlerin olup olmadığı, terk etmelerin, savaşların, göçlerin olup olmadığı gibi bilgilerdir. İkincisi daha basit bir genetik süreçtir. Baba adayı kendi anne-babasına ve kendi doğumuna bakabilir ve doğumunu inceleyebilir. Kendi doğumu esnasında yaşanılanları, anlatıldığı kadarıyla nasıl bir doğum olduğunu öğrenebilir, çünkü vücut hafızası aslında her şeyi hatırlar.

Dolayısıyla en basit daha önce kendisinin ve ailesinin yaşadıkları hiç farkında olmadan baba adayının kendi babalık sürecini biçimlendiriyor. Önemli olan baba adayının bunu nasıl değerlendirdiğidir. 

Aşerme döneminde dikkat edilecekler

Aşerme genellikle gebeliğin ilk üç ayında görülür, beşinci aydan sonra bu istek kaybolmaya başlar. Aşermenin psikolojik kısmında şımarmayla, o ihtiyacın gerçekten karşılanması arasında ince çizgi vardır. 

Hamilelik dönemi çok uzun olmadığı için anne adayı aşerdiği zaman daha fazla hassasiyet gösterilebilir. Aşermede yaşananlar kadın-erkek ilişkisinin kalitesiyle de çok ilgilidir. Şımarıklık ile gerçek ihtiyaç arasındaki fark çok net bir şekilde belli olur. Dolayısıyla istenilen şey kolay ulaşılabilen bir şeyse yapılmaması için bir neden yoktur. Eğer karşılanamıyorsa alternatifler sunulabilir.

Aşermenin psikolojik kısmı "beni gör, benim çektiklerimi bil, ve bunları mümkünse karşıla"dır. Aşermeyle beraber gelen ilgi ve sevgi sunumu da önemlidir. Anne adayının asıl ihtiyaç duyduğu da budur aslında.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat