Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hafta Hafta Hamilelik Gelişimi (1-6 Hafta)

Hamileliğin 6. haftasında bebeğin gelişimi nasıldır?

665,606
kez izlendi
Puan: 4.85 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebelikte ilk 6 hafta boyunca anne ve bebeğin durumu, embiryo gelişimi hakkında merak ettiklerinizi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Hamileliğin 1. haftasında anne adayının durumu

Hamileliğin 1. haftasında henüz hamile olduğunuzu bilmezsiniz. Ancak gebelik incelenirken hamilelik başlamadan önce döllenecek olan yumurta hücresinin gelişmeye başladığı dönem dikkate alınır. Gebelik 9 ay 10 gün sürse dahi bu sürenin içerisinde doktor ile hamile arasında 2 haftalık fark vardır. Yumurtanın ne zaman parçalandığı veya spermle ne zaman birleştiği kesin olarak belli olmadığından dolayı uzmanlar son âdet tarihini hamileliğin başlangıcı olarak alırlar. Ayrıca yumurta hücresinin 2 haftalık dönemi de gebeliğin sağlıklı ilerlemesi açısından önemli olduğundan gebelik hesabı yapılırken bu döneme de dikkat edilir. 

Planlanan ve takibi yapılan bir hamilelik ise veya gebelik tüp bebek yöntemi ile gerçekleştiriliyorsa, hamileliğin ilk haftasından itibaren bol miktarda taze meyve ve sebze tüketmek, yapay maddeler içeren besinlerden uzak durmak ve olabildiğince fazla su içmek faydalıdır. Daha önceden başlanmadı ise bu zaman içinde folik asit alımına başlanabilir. Folik asit sayesinde nöral tüp defekterinin yaklaşık %50'lik bir kısmı önlenebilmektedir.

Hamileliğin 2. haftasında anne adayının durumu

Gebeliğin 9 ay 10 günlük süresinin 2. haftasında aslında henüz hamile değilsiniz ancak sol veya sağ yumurtalığınızda hamileliği başlatacak olan yumurta hücreleri olgunlaşmaya devam ediyor. Olgunlaşma süreci gebeliğin 2. haftasından itibaren hızlanır. 2. haftanın sonunda sol veya sağ yumurtalığınızda içinde yumurtayı barındıran ve içi sıvı dolu "folikül" adlı kesecik oluşur ve bu kesecik ultrason ile rahat bir şekilde görülür. Folikül keseciği, beyinden salgılanan hormonun etkisiyle çatlar. 2. haftanın sonunda çatlayan yumurta fallop tüplerinin içerisine alınarak döllenmeye uygun hale gelir. 

Hamileliğin planlanan bir hamilelikse veya tüp bebek yöntemi ise gebeliğin 2. haftasında anne adayının beslenmesine dikkat etmesi uygun olacaktır. Doktorun verdiği folik asit desteği ile birlikte içeriğinde folik asit bulunan besinlerin de alınması gerekir. Folik asit yönünden zengin koyu yeşil yapraklı sebzeler ve Omega3 kaynağı ceviz, balık, ıspanak ve semizotu gibi besinler tüketilebilir.

Hamileliğin 3. haftasında anne adayının ve bebeğin durumu
- Döllenen yumurtanın 23 kromozomu anneden, 23 kromozomu da babadan gelir. 
- Yumurta hücresinde 23, sperm hücresinde 23 olmak üzere toplam 46 kromozom bulunur ve yumurta ile spermin karşılaşması sonucu oluşan yapıya embriyo oluşur.
- Yumurtanıza ulaşan sperm, X kromozomu taşıyorsa bebeğinizin cinsiyeti kız, Y kromozomu taşıyorsa da bebeğinizin cinsiyeti erkektir. 
- Bilinenin aksine bebeğin cinsiyetini kadın değil, erkeğin sperm hücresi belirler. 
- Embriyo 1 adet hücreden 32 adet hücreye kadar çoğalarak rahim içerisine hareket eder. 
- Fallop tüpünün içerisinde hücre hem çoğalır hem de rahim içerisine doğru hareket etmeye devam eder ve 3. haftanın sonunda rahim içerisine ulaşmış olur. 

Hamileliğin 4. haftasında anne adayının durumu
- Embriyo, rahim içerisinde en elverişli yeri bularak oraya yerleşir. Embriyo bu bölgeyi bulduğu anda yerleşerek döllenmeye başlar. 
- Gebeliğin bu döneminde bazı anne adaylarında implantasyon (yerleşme) kanaması görülebilir. Kanamanın nedeni yerleşen embriyonun döllenme aşamasında kılcal damarın çatlaması ve ortaya çıkan kanın dışarı çıkmasıdır. 
- 4. haftada bebeğin, beyninin oluşacağı bölüm meydana gelir ve sinirler oluşmaya başlar. 
- Amniyon sıvısı toplanmaya başlamıştır. Bu sıvı diğer haftalar ve aylar boyunca bebeğin içinde rahat olabileceği bir ortam sunacaktır.

Hamileliğin 5. haftasında anne adayının durumu
- Âdet döngünüzün bozulduğu gün hamileliğin ilk adımları atılmıştır. 
- Bu dönemde anne adayı iyi beslenmeli, istirahat etmeli ve stresten uzak durmalıdır. 
- Gebeliğin 5. haftası için gebelik testi için bir süre daha beklenmelidir çünkü idrar testlerinde Beta HCG hormonu yeterli seviyede olmadığı için negatif sonuç çıkabilir. 
- Tüp bebek gibi tıbbi bir gebelik değilse gebelik testini 5. haftanın sonunda yapmanız hamilelik için kesin sonuç almanızı kolaylaştıracaktır. 
- Gebelik testlerini erken yapmak bazı zaman hayal kırıklığına neden olabilir. Bu nedenle uygun zamanı beklemek daha doğru olacaktır.
- Gebeliğin bu haftasında bazı anne adaylarında âdet gecikmesi belirtileri görülebilir. 
- Yüzde 20 oranında kadında âdet olacakmış gibi kasıklarda sancı, göğüslerde dolgunluk ya da kan geliyormuş gibi hisler hissedilebilir. Ancak bu belirtiler sağlıklı bir gebelik durumunda da yaşanabilir. 

Hamileliğin 6. haftasında bebeğin durumu
- Gebeliğin 6. haftasında bebeklerde organ gelişimi görülürken, kalp de atmaya başlar. 
- Hamileliğin ilk haftalarında bebekte oluşan ilk organ kalptir. Çünkü anne adayının tükettiği besinlerin ve oksijenin bebeğe ulaştırılması gerekir. Bunu da kalp ve damarlar sağlar.
- Gebeliğin 6. haftasında bebeğin boyutu 1 mm'den daha küçüktür ancak besin ile oksijen bebeğe iletilir. 
- Bu haftalarda ultrasonografi ile bakıldığında sadece gebelik kesesi görülür. Ancak bazı anne adaylarında ultrasonografi ile herhangi bir şey görülmeyebilir. 

Bu dönemde âdetin gecikmesinden sonra yapılan gebelik testinde çift çizgi çıktığında anne adayının aklına son birkaç hafta içerisinde içilen sigara, içki ya da kullandığı ilaçlar gelebilir ancak çok endişe etmemek gerekir çünkü embriyo dış etkenlerden düşünüldüğü kadar etkilenmez. İçilen 2 sigara ya da bazı ilaçlar nedeniyle bebekte sıkıntı olması gebeliğin sağlıklı olmadığının göstergesidir. Ancak gebelik sağlıklı bir şekilde devam ediyorsa sigara ya da ilaçların bebeğe zarar vermediğinden emin olabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat