Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Gebelik Testleri

Hamilelik testi ne zaman yapılmalı?

1,075,265
kez izlendi
Puan: 4.76 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebelik pek çok farklı yöntemle tespit edilebilir. Bunlardan en bilinen ve klasik yöntem âdet gecikmesinin ardından yapılan idrar testleridir. Bu testler özellikle son yıllarda çok daha hassas hale gelmiştir ve kimi zaman henüz âdet gecikmesi olmadan dahi hamilelik tespiti yapılabilmektedir. Özellikle tüp bebek tedavisi gören çiftlerin çok daha fazla kullandığı kan testi ise bazı değerler bakımından yanıltıcı olabilir. Çok az görülse de yalancı gebelik gibi durumlar olabilir.

Âdet gecikmesi olmadan yapılan kan testleri anne adaylarını hüsrana uğratabilir. Bu nedenle özellikle kadın doğum uzmanının önerisi olmadan kan testi yapılması önerilmez. Bunlara ek olarak ultrasonografi ile de gebelik tespiti yapılabilmektedir. 

Kimi zaman kişi düzenli âdet olmasına rağmen hamile olabilir. Buna üstüne görme adı verilir. Bu nedenle anne adayının sadece âdet durumunu değil, âdet ile beraber gerçekleşen diğer fiziksel durumunu da takip etmesi, böyle bir şüphesi varsa, yine de bir idrar testi yapması önerilir. 

Gebelik için kan testi zamanı

Hamilelik için kan testi aslında hiç yapılmamalıdır. Çünkü, çok fazla karışıklığa neden olabilir. Normal şartlarda öncelikli olarak önerilen idrar testidir. Ancak mutlaka kan testi yapılacaksa bu testin âdet gecikmesinin ardından yapılması gerekir.

Tüp bebek yöntemini uygulayan kişiler doktorları ile birlikte tabii ki sonuçları, başarıyı değerlendirmek için tüp bebek yaptıktan 12 gün sonra bir test yapıyorlar. Hamileliği planlayan bir anne adayı klasik olarak folik asitini almaya başladıktan, eşiyle uygun günlerde ilişkiye girdikten sonra "acaba hamile miyim?" diye merak ediyor. 

Kan testinin ne zaman yapılacağına göre çok önemli değişiklikler söz konusu olabiliyor. Erken dönemde yapılırsa ve hemen sonuçlar verilirse, hiçbir şey gözükmez. Çünkü bu testin doğru sonuç verebilmesi için Beta HCG'nin belirli bir değerin üzerine çıkması gerekiyor. Bu da tam olarak âdet gecikmesinin ardından olur. Beta HCG klinik kullanımı olan bir testtir. Anne adayları doktor önermedikçe bunu yaptırmamalıdır. 

Artık gebelik tespiti için eskiden bu yana kullanılan klasik idrar testleri çok daha hassas olmaya başladı. Hatta artık âdet gecikmesi olmadan önce dahi pozitif sonuç veren testler mevcut. Bu nedenle kan testi yerine idrar testi yapılabilir. Ancak yine de kan testi mutlaka yapılacaksa, bu testin âdet gecikmesinin ardından yapılması gerekir. 


Gebelik testi negatif çıkmasına rağmen hamilelik ancak test yanlış yapılmışsa olabilir. Beta HCG testi negatif ise ne normal ne de dış gebelik vardır. Ancak kimi zamanlarda idrar testi negatif çıkmasına rağmen hamilelik söz konusu olabilir. İdrar testi birkaç gün sonra yapıldığında eğer hamilelik varsa mutlaka bu seferki sonuç pozitif olacaktır. 

Buna göre test bozuk değilse, yanlış yapılmamışsa ve Beta HCG testi negatifse ne normal gebelik, ne de yalancı gebelik vardır. Buna ek olarak kadının âdeti birkaç gün gecikmesine rağmen idrar testi halen negatif görünüyorsa hamilelik büyük ihtimalle yoktur.


Yalancı gebelikte anne adayında çok fazla hamilelik arzusu varsa ya da hamilelikten çok korkuyorsa; bunun gibi çok aşırı psikiyatrik durumlarda anne adayı yapılan testler negatif sonuç verse bile kendisini hamile olarak görür. Yapılan ultrasonografilerde gebeliğe dair herhangi bir bulgu yer almaz ancak yine de anne adayına göre kendisi hamiledir. Hatta karnı 1. trimester'dan 2. trimester?a doğru büyümeye başlar. Kadındaki psikiyatrik bozukluklar çok ileri seviyedeyse 9. aya gelindiğinde karnı normal bir 9 aylık hamile kadar büyümüş olabilir. Ancak bu yalancı gebeliktir. Psikiyatrik bir olaydır ve çok az kişide görülür. 


İdrar testleri son zamanlarda ciddi anlamlarda değişikliklere uğradı. Eskiden âdet gecikmesi ancak 10 günü bulunca pozitif çıkan testler artık hemen hemen âdet gecikmesi olmadan 1 gün önce dahi pozitif çıkmaya başlıyor. 

İdrar testlerini kullanırken şuna dikkat etmek gerekir:
- İkinci çizgi bazen çok hafif görülebilir. 5 dakikadan daha uzun sürede ortaya çıkan ikinci çizgiyi şüpheli olarak görmek gerekir. 
- Çizgiyi 5 dakika içerisinde ışığa tutarak baktığınızda ikinci çizgi hafif de olsa illa ki bir yeni başlayan gebelik söz konusu olabilir. 

Aslında idrar testleri oldukça güvenilirdir. Ancak idrar tesiti negatif çıktığında bu hamilelik yok anlamına gelmez. Birkaç gün sonra yapıldığında veya alt sınır hassasiyeti kandaki, idrardaki Beta HCG'yi testte algılayan sistem ne kadar gelişmişse yani testin hassasiyeti ne kadar yüksekse, o kadar erken dönemde saptayabilir. 

Eğer test biraz daha hassasiyeti az bir testse, muhtemelen daha geç dönemde saptayabilir. 

Özet olarak söylemek gerekirse idrarda yapılan testler güvenilirdir. Eğer pozitif çıkarsa hamilelik olmama şansı çok azdır. Çünkü 2. çizgiyi çıkartacak olan başka bir madde yoktur. Ancak test negatif çıktıysa, bu mutlaka hamilelik yok anlamına gelmez. Testin âdet gecikmesinin ardından tekrarlanması gerekir.


Üstüne görme, hamile olmaya rağmen âdet kanaması görmek demektir. Hamilelik nedeniyle âdet gecikmesi olur ancak ardından tekrar âdet kanaması gerçekleşir veya hamilelik söz konusu olmasına rağmen kadın normal zamanında âdet görür. Üstüne görme durumunun olasılığı yaklaşık %0,5, yani 200 kişide 1'dir. 

Kişi gebelik başlamasına rağmen, rahim içi tabakasında bazı hormonal düzensizliklere bağlı olarak, normalde görülenden daha az bir kanamayla, beraberinde çoğu zaman hiçbir belirti olmayan bir lekelenme görecektir.

Ancak bazı kişilerde normal âdet düzeninde ve normal miktarda kanamayla birlikte her zamanki âdet belirtileri de görülebilir. Üstüne görme yaşayan biri kesinlikle doktoruyla iletişime geçmelidir.

Üstüne görme illa ki normal âdet kanamasından farklı seyredecektir. Renginde, miktarında farklılık olabilir veya normal şartlarda âdet beraberinde hissedilen göğüslerde dolgunluk, karındaki kramp biraz daha az olabilir. Anne adaylarına önerimiz, tuzağa düşmemek için, yani hamile olunduğunu anlamadan rahim kanamaya devam ederse bunu engellemek için âdet belirtilerine karşı daha duyarlı olmak gerekir.


Âdet gecikmesi olmadan önceki dönemde ultrasonla baktığımız zaman rahim iç tabakasında bir kalınlaşma görülür. Bu kalınlaşma gebeliğin ilk aşamalarıdır. Orada bebeğe elverişli bir alan oluşturulmaya başlanmıştır.

Ultrasonografide gebelik tanısı yaparken sırasıyla şunlara bakılır:
- Rahim içi tabakada kalınlaşma
- Gebelik kesesinin ortaya çıkması
- Gebelik kesesinin içerisinde yolk kesesinin ortaya çıkması
- Bebeğin ortaya çıkması
- Bebeğin kalp atışlarının görülmesi ve duyulması

Bazı şanslı anne adayları ilk ultrasonografiye girdiklerinde direkt olarak kalp sesleriyle karşılaşırken, bazı anne adayları da erken dönemde ultrasonografiye girdiklerin sadece rahim iç tabakasındaki kalınlaşma ile karşılaşırlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat