Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Evlilikte Cinsellik

Evli çiftlerin hangi sıklıkta cinsellik yaşaması normaldir?

148,837
kez izlendi
Puan: 4.79 / 5
Detaylı Açıklama
Klinik Psikolog

Evlilikte cinsellik ile ilgili konuşamadığınız konuların cevapları UZMANTV'de... 


Çiftlerin birbirleriyle ilk tanıştıklarında yaşadıkları cinsellik, ilişkinin ilerleyen zamanlarında aynı şekilde devam etmeyebilir. Yeni başlayan ilişkilerde ya da evliliklerde birçok çift haftada bir ya da iki kez cinsel ilişkiye girerler. Tatmin edici bir ilişki yaşan kişiler ilişki sıklığında bir sorun yaşamazlar. Her iki eş de ilişki sıklığından memnunsa sağlıklı bir seks hayatı var demektir. Bu tamamıyla cinsellikle ilgili değil, yaş ile ilgili de olabilir. Yeni evli çiftler daha sık ve daha çok sevişirler. Bazen eşlerden birisi diğerinden daha istekli olabilir ve daha sık ilişkiye girmek isteyebilir. Belli bir dönemden sonra sevişme sıklığı genellikle azalır. Bu, başlangıçtaki açlıktan ve kıtlıktan kaynaklanır. 

Cinsellik hakkında
Bireylerin cinsel ihtiyaçları farklılık gösterebilir. Kimisi için cinsel ilişki her gün, kimisi için haftada bir ya da ayda bir olabilir. Bireylerin cinsel iştahı konusunda aynı fikirde olmaları gerekir. İçinde bulunulan durumlar, şartlar kişinin düşünceleri ve hayalleri cinsel iştahı etkileyen etmenlerdir. Bu sebeple 20'li yaşlarda cansız bir cinsellik yaşarken 30'lu 40'lı yaşlarda cinsel iştah daha da artar.

Cinsel hayatı canlandırma
Evli çiftler cinsel yaşamlarını renklendirmek için çeşitli alternatifler vardır. Evli çiftler sürekli yatak odalarında sevişiyorlar ise farklı bir mekanı seçerek, tek bir pozisyonu kullanıyorlarsa farklı pozisyonlar deneyerek cinsel yaşamlarını renklendirebilirler. Evlilikte cinsel yaşam öncelikle kişilerin konuştuklarından etkilenir. İlk etapta kişilerin neler konuştukları ve paylaştıkları cinsellikte çok önemlidir. En önemlisi ise cinselliği konuşurken birbirlerine verdikleri tepkilerin iyi okunabilmesidir.

Evlilik ve mastürbasyon
Mastürbasyon otoerotik bir faaliyettir ve bireyin çocukluğuna dayanır. Çocukluk yaşlarında yapılan mastürbasyon yetişkin yaşlarda da devam edebilir. Evliliğin içerisinde de mastürbasyon vardır ve bazı eşler birbirlerine de uygulayabilir. Normal şartlarda mastürbasyon, özellikle partnerlerin birbirlerine yaptıkları mastürbasyon hem cinsellikten alınan keyfi, hem de orgazm süresini artırır. Bu nedenle kadının mastürbasyon derecesini ve sıklığını kendisinin ayarlaması gerekir. 

Evlilikte sağlıklı cinsellik
İlişkinin sadece penis vajen birlikteliği olmadığını bilmek gerekir. Tensel temasın, görsel temasın ve sözsel temasın çok önemli olduğunu iki tarafın da bilmesi gerekir. Cinsel ilişkideki tavır ve davranışların da orgazmda çok büyük yeri ve önemi vardır. Bunların hepsi çiftlerde eksiksiz uygulanıyorsa sorunsuz, her iki tarafında haz aldığı bir cinsel ilişkiden söz edilebilir. Cinsellikten söz ediyorsak, cinselliğe hangi yenilikleri getirebiliriz, nasıl farklılaştırabiliriz, kendimizi eşimize daha arzulu hale getirmek için neler yapabiliriz çabasında olmak çok önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat