Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Erkekler İçin Hamilelik Rehberi

Erkekler eşlerinin hamilelik döneminde ne tür cinsel sorunlar yaşayabilir?

50,025
kez izlendi
Puan: 4.80 / 5
Detaylı Açıklama
Hamile ve Doğum Psikoloğu

Sadece kadınlar değil, erkeklerin de hamilelik sürecinde yaşadığı sorunlar hakkında bilgi sahibi olmak, erkeklerde doğuma ve baba olmaya hazırlık hakkındaki sorularınızın yanıtını öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Baba olmaya hazırlık

Erkeğin kendini baba olmaya hazırlayabilmesi için daha önce baba olmuş arkadaşları ile bu konu hakkında konuşması gerekir. Baba olma ile ilgili, hamileliğin çeşitli dönemleri ile ilgili bazı kaynakları okuyarak erkekler kendilerini baba olmaya hazırlayabilir. Bunların dışında doğuma hazırlık kurslarına gidilebilir. Çünkü bu kurslarda alınacak eğitim erkekleri hem gebeliğin kendisine, hem doğuma hem de doğum sonrasına hazırlamaktadır. Asıl önemli olan kişinin kendisine bir baba olarak bakabilmesidir. 

Erkeğin babası ile olan ilişkisi kendi çocuğu doğduktan sonraki davranışlarının nasıl olacağı ile çok alakalıdır. Erkeğin kendi ilişkisinde yaşadığı travmalar kendi çocuğu ile olan ilişkisine de yansımaktadır. İlişki türü sonraki jenerasyonlara taşınabilmektedir. Bu nedenle erkeğin kendi babası ile sıkıntılı bir ilişkisi varsa, bunu kendi çocuğu için tamamen temizlemesi, onunla yepyeni bir ilişki biçimine başlaması gerekir.

Erkeklerin doğum ile ilgili sahibi olması gereken bilgiler

Erkeklerin öncelikle hamileliği ve kadının doğumda neler yaşayacağını öğrenmesi gerekir. Hamileliğin ne demek olduğunu bilen erkekler bu süreci çok rahat bir şekilde geçirmektedir. Aynı şekilde hamilelik ile bilgi sahibi olan erkekler anne adaylarının fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarını da bilmektedir. Bir erkeğe doğumda düşen en büyük görev eşini desteklemesidir. Birçok erkek için doğum konuşulmayan ya da bilinmeyen bir tabu olarak görülmektedir. Doğum kursları erkeklerin kendine olan güveni artırır ve doğumu bilen erkekler eşlerine birçok konuda yardımcı olabilirler. Erkek kimi zaman sadece eşine dokunarak bile ağrılarının azalmasına yardımcı olabilmektedir. 

Baba adaylarının doğumla ilgili her aşamayı doktor gibi öğrenmeleri gerekmez. Baba adaylarına düşen görev doğumun fizyolojik bir olay olduğunu öğrenmesi ve bunun aşamalarını bilerek doğumun zamanına, artı ve eksilere hazırlıklı olması gerekiyor. Çünkü doğuma hazırlıklı olmayan babalar o gün geldiğinde büyük panik yaşayabiliyor. Doğum bir annenin içine döndüğü, bu sırada bazen yorulduğu, bazen de terlediği bir dönemdir. Doğumla beraber gelecek içsel yolcuğa anneler her zaman hazırdır. Babaların da bu duruma alışarak annenin doğum sırasında alacağı pozisyonlara hazır olması lazım. 

Erkeklerin kendisini doğuma hazırlaması

Erkeklerin doğuma hazırlık sürecinde aşacakları çok önemli bir nokta vardır; erkek her aşamada çözüm üretmek zorunda değildir. Hamilelik ilerledikçe kadınlar salgıladıkları hormonlar sonucunda daha hassas hale gelie Bu aşamada kadınlar kimi zaman çok büyük çözümler değil, sadece dinlenmek ve anlaşılmak ister. Erkeklerin doğuma hazırlık sürecinde eşlerini anlamaları, yanlarında olmaları ve onları desteklemeleri yeterlidir. Gerekli olan durumlarda eşler çözüm üretebilirler. Özellikle hamilelik haftası artıkça ailelerin beraber çözüm üretmeye ihtiyaçları vardır. 

Erkeklerin de kadınlar kadar doğumla ilgili birçok korkusu vardır ve onların da bu korkularını gidermeleri gerekir. Erkeklerin doğumla ilgili şüphelerini, içlerindeki her soruyu uzmanlara sorması gerekir. İçlerine attıkları her çelişki doğum sırasında açığa çıkacaktır. Çünkü doğum anında stres bulaşıcıdır. Stres altındaki her erkek bu kaygısını mutlaka anneye geçirir. Bu da doğumun gidişini bozan bir durumdur. Bu nedenle doğum öncesinde baba adayının doğum süreçleri hakkında bilgilenmesi, panik yapmaması için öncesinde konuya hakim ve hazırlıklı olması gerekir. 

Doğumun başlaması

Doğumun başlaması suyun gelmesi ya da kasılmaların sıklaşması ile kendini belli eder. Böyle durumda panik yapılmamalıdır. Daha önceden gerekli planları yaparak, sakin bir şekilde hareket etmek en mantıklı çözümdür. Doğum ile ilgili hazırlıklar daha önceden yapıldığı için sakin ve yavaş bir şekilde doktora haber verilmelidir. Doğumun öncesinde gerekli hazırlığın yapılması önemlidir. Bu hazırlıkların içerisinde en önemlisi doğum çantasının hazırlanmasıdır. Fotoğraf makinesinin pillerinin kontrol edilmesi, haber verilecek kişilerin adresleri ya da telefon numaraları gibi işin arka planındaki hazırlıklar erkek tarafından yapılmalıdır. 

Hamilelik döneminde anne adayındaki psikolojik değişimler

Hamileliğin ilk 3 ayında anne adayı bu duruma uyum sağlamaya çalışır. İlk 3 ay fizyolojik değişikliklerle beraber hamileliğe uyum sağlama, içerisinde bulunduğu durumu kabul etme, anne ve bebeğin tanışma evresi olarak düşünülebilir. Annenin hamilelik sürecine uyum sağlaması içerisinde bulunduğu durumu ne kadar kabul ettiği, bebeği ne kadar istediği ile ilgilidir. Hamilelik dönemindeki fiziksel değişimler, anne adayının hareket özgürlüğünün kısıtlanması gibi durumlar, ilerleyen dönemlerde "acaba bu bebeği gerçekten istiyor muyum?" sorularını da ortaya çıkarabilir. 

Hamilelik sonucu anne adaylarında evliliği, devam edebileceği aktiviteler, toplumdaki konumu ve kariyer ile ilgili pek çok endişe ve sorular da olabilir. Ancak hamileliğin son dönemlerine doğru anne adayı artık bu durumu kabullenmeye başlar ve hamileliğin olumlu yönlerini görür, tadını çıkarmaya bakar. Anne adayları hamilelik ile ilgili bilgilendikçe durumu kabullenmesi daha kolay olur. Bu kabullenme ne kadar olumlu bir durum gibi görünse de anne adayı doğum ve doğum sonrası yaşayacağı olayları düşünmeye başlar. 

Eşi hamile olan erkeklerde görülen psikolojik problemler

Psikolojik anlamda yaşanan zorluklar birkaç farklı alanda değerlendirilebilir. Erkekler eşi ile iletişim konusunda sorunlar yaşarken, bir yanda artık bir anne adayı olan eşi ile cinsellik alanında farklı bir sürece girer. Tüm bunların yanı sıra hamilelik ve doğum döneminin getirdiği maddi yükler de erkeğin kafasına taktığı önemli sorunlardır. Evlilik sürecinde maddi konular genellikle erkeğin üzerindedir. 

Maddi kaynaklı sorunlar erkekleri, manevi olanlar da kadınları etkiler. Hamilelik bütçesinin ayarlanması önemli bir konudur. Tüm bunların yanı sıra hamilelik sürecindeki erkekler bundan sonraki hayatının nasıl değişeceği üzerine de çok fazla düşünür çünkü eşlerinin hamileliği erkekler için aslında bir belirsizlik sürecidir. Eş depresyona eğilimli bir yapıdaysa, bazı baba adayları hamilelik sürecinden çok fazla etkilenir, bu nedenle öncelikle kafasındaki soruların yanıtlarını netleştirmesi gerekir. Hamilelik sürecinden sonra yaşanacakların detaylı şekilde planlanması ve bu planlama görevinin erkeği verilmesi, erkeğin kafasında belirsizlikleri netleştirmesini kolaylaştırır. 

Erkeklerde eşlerinin hamilelik döneminde ortaya çıkan cinsel sorunlar

Hamilelik dönemi özellikle ilk kez baba olacak erkekler için farklı bir süreçtir. Bu dönemde kadınlar erkekler için eş, cinsel partner olmanın dışında anne adayı olma haline gelir. Eğer hamileliğin öncesinde tam olarak oturmamış bir ilişki varsa hamilelik süreci her iki taraf için de önemli ve zorlu bir süreç haline gelebilir.  Anne ve baba adayının beraberliklerinin süresi, evliliklerinin genel gidişatı, sorun olup olmaması gibi kriterler erkeğin hamilelik döneminde cinsellikten soğuyup soğumayacağı konusunda etkili olmaktadır. 

Erkeğin bilinçaltına yerleşen herhangi bir durum, "hamilelik dönemindeki cinsel ilişki sırasında acaba bebeğe zarar verir miyim" düşüncesi ortaya çıkabilir. Bilimsel olarak bu durum çok mümkün değildir. Ancak bu durum birçok erkeğin bilinçaltına yerleştiği için hamilelik döneminde eşlerin cinsel yönden sorun yaşamasına neden olur. Bu dönemlerde eşler cinsel ilişki olmadan seks yapmayı denemelidir. Hamilelik döneminde yaşanan cinsel sorunlarda eşlerin sakin olması ve bu durumun geçici olduğunu bilmesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat