Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Domuz Gribi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Domuz gribinin belirtileri nelerdir?

350,953
kez izlendi
Puan: 4.35 / 5
Detaylı Açıklama
Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı

Domuz gribi ile mevsimsel gribin seyri oldukça benzer.  H1N1 gribi olarak adlandırılan virüs ile domuz gribi hastalığının en yoğun görülen belirtileri yüksek ateş ve boğaz ağrısıdır. Yaygın kas ağrıları, burun akıntısı ve öksürük de domuz gribi belirtileri arasında yer alıyor. Domuz gribi belirtisi kimi zaman hiçbir yakınma yokken birden beliren ateşle birlikte öksürük ve ağrılar şeklinde ortaya çıkabilir.

Grip ile nezleyi ayırt etmek oldukça önemlidir. Nezlede burun ve göz akıntısı görülürken, gripte kas ağrıları ve yüksek ateş vardır. Domuz gribi mevsimsel gripten daha hafif olarak seyredebilir. Domuz gribinin kesin ölüme yol açacağı düşünülmemelidir. Domuz gribinde ölüm oranı oldukça düşüktür. Bazı kişilerde domuz gribi ağır seyredebilir, diğer hastalıklarla birleşerek ağırlaşabilir.

Bazı domuz gribi vakalarında ishalle birlikte kusma da görülür. Domuz gribi en üretken yaş grubu olan gençlerde daha çok etki gösterir. Domuz gribi belirtileri görüldüğü anda doktora başvurmak gerekir. Çocuklarda ağırlaşan vakalarda mutlaka hastaneye başvurulmalıdır.


Bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişiler domuz gribine daha çok yakalanacaktır. Bu açıdan beslenmesine, genel olarak egzersiz yapmaya dikkat etmeyen, bağışıklık sistemi daha düşük olanlar insanların yakalanma ihtimali daha yüksektir.

Bunun yanı sıra kişisel korunma önlemlere dikkat etmeyen kişiler; örneğin el yıkama, başkaları ile temas konusunda hassas olmayan kişilerin de domuz gribine yakalanma ihtimali yüksek olacaktır. Elbette aşı yaptırmamış olanların da hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir.


Domuz gribi diğer gripler gibi aslında hafif seyirli bir hastalıktır ama bazı durumlarda ağırlaşabilir. Ağırlaştığı zaman da acil tedavi ve müdahale gerektirir.

Örneğin altta başka hastalıklar yatan kimselerde veya bağışıklık sistemi çok iyi çalışmayan, stres altında kalmış, yorgun kişilerde hastalık ağırlaşabilir.

Domuz gribi belirtileri:
- Nefes almakta zorlanma
- Yoğun ve ağır bir halsizlik 
-Kalp çarpıntıları da hastalığın ileri düzey belirtilerindendir.

Bu belirtiler ile karşılaşan ya da ağır seviyede olan kişilerin hastanelerin acil servislerine başvurmaları gerekir. Solunum sıkıntısı çekenler, kalp yetmezliği gibi sıkıntıları olanlar acilen yatırılmalı ve gerekirse mutlaka yoğun bakım ünitesine kaldırılmalıdırlar.

En çok korkulan özelliklerden bir tanesi zatürrenin gelişmiş hale gelmesidir. Zatürre gelişmişse buna yönelik antibiyotik tedavi gerekir, aksi takdirde antibiyotik gerekmez.


Domuz gribinden korunmak için en az aşı kadar daha önemli önlemler söz konudur. Bunların başında el yıkama gelmektedir. Kişilerin her fırsatta elini yıkaması, hiç değilse işe okula veya eve geldiklerinde ellerini yıkamaları önerilmektedir.

Bunun yanı sıra hapşırırken, öksürürken ağızlarını bir mendille kapatmaları ve bunu insanlara temas edebilecek yerlere, sokağa atmamamları, mutlaka en kısa sürede çöpe atmaları önerilmektedir. Diğer yandan kişilerin bireysel sağlık durumunu da korumaları çok önemli olacaktır.

Örneğin uygun sebze meyve yenmesi, besin durumunun uygun olması, kişinin vitamin içeren sebze ve meyvelerden bol tüketmesi gerekir. Aynı zamanda uygun fiziksel egzersiz yapılması, dolayısıyla bağışıklık sisteminin bütün olarak konuması önemlidir.

Domuz gribinden korunmanın en önemli yolları koruyucu önlemlerin doğru alınması, bağışıklık sisteminin güçlü tutulması ve özellikle salgın olan dönemde kamusal alanlarda hijyene ekstra dikkat edilmesidir. Kişilerin genel olarak hijyenleri ve genel sağlık durumları ne kadar iyiyse domuz gribine yakalanma ihtimalleri de o kadar az olacaktır.


Domuz gribi için kurumlar öncelikle koruyucu önlemlere çok büyük önlem vermelidirler. Örneğin iş yerlerinde işyeri hekimleri aracılığıyla, okullarda öğretmenler aracılığıyla korunma yönleri uzun uzun anlatılmalıdır.

Korunma yollarında özellikle el yıkamanın çok önemli olduğu anlaşılmıştır. Ellerin her fırsatta yıkanması, örneğin işe, okula gelindiğinde veya eve gelindiğinde mutlaka ellerin yıkanması en önemli koruyucu önemlerden bir tanesidir. Hapşırırken ve öksürürken mutlaka bir mendil kullanılması ve mendilin hemen atılması da önemli bir önlem olacaktır.

Risk gurubunda olanların veya gerekli kişilerin aşılanması yine kurumlar aracılığıyla organize edilebilir. Hasta olanların işe veya okula gelmeyip evde istirahat etmesi, bulaştırıcı sürecinin de yaklaşık 7 gün olduğu düşünülürse en fazla 7 gün içinde işe veya okula gelmemesi sağlanırsa hem başka kimselerin hastalanması önlenecektir hem de hasta olmuş kişiler hastalığı daha kolay atlatacaktır.

Salgın ilk çıktığında hava alanlarında termal kamera uygulamaları ve sınırdan giriş yapanların belirli bir form doldurarak takip edilmesi uygulamalı devreye sokulmuş durumdadır. Ancak gelen noktada bu tür önlemlere artık gerek kalmamıştır. Çünkü salgın hakkında ?pandemi 6 ? düzeyi ilan edilmiştir. 

Pandemi 6 demek artık ülkelerin her birinde kendiliğinden ortaya çıkacak yeni salgınlar olabileceği anlamına gelir. Dışarıdan gelenlerin yeni bir salgın yaratmasını beklemek gerekmeyecektir. Termal kameraların çok efektif olmadıkları da görülmüştür. 

Termal kameraların %20 oranında hasta olan kişiyi yakaladığı tespit edilmiştir. Diğer yandan dışardan gelen herkesin takip edilmesini sağlamak da hiç kolay bir uygulama değildir. Bu çerçevede hava alanlarından sınır kapılarında yapılacak kontrollerin önemi kaybolmuştur. Bunun yerine ülke içinde alınacak önlemler ön plana çıkmıştır. 

Hac adaylarına ise gitmeden aşı uygulaması yerinde olacaktır. Aynı zamanda temizlik, hijyen önlemleri de çok detaylı bir şekilde anlatılmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat