Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğuma Hazırlanırken

Hamilelikte erken doğum belirtileri nelerdir?

244,286
kez izlendi
Puan: 4.82 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Doğum öncesinde anne adaylarının doğuma yaklaşırken merak ettiği soruların yanıtını Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe'den öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Doğum öncesinde annenin doğumunu normal doğum yöntemi ile yapma gibi bir planı varsa, öncelikle çatı muayenesinin yapılması gerekir. Çatı muayenesi bebeğin doğum kanalından rahatça çıkıp çıkamayacağını ölçme amaçlı yapılır. Çatısı dar olan anne adaylarının normal doğum arzu etse bile sezaryen yapması gerekebilir. Çünkü çatının dar olması doğumu riske sokan bir durumdur. 

Doğum öncesi çatı muayenesinin önemi

Çatı muayenesi (pelvis muayenesi) hamilelik sürecinin son haftalarında (34-38 haftalar arasında) anne adayının çatı kemiklerinin yani bebeğin içinden geçeceği kemik yapının doğum için değerlendirilmesi amacıyla yapılır. Çatı muayenesinde bebeğin başı ile geçeceği yolun uyumuna bakılır. Bebek aşırı iri değilse darlığın tespit edilmeme oranı artar. Bebek 4500 gr üzerine çıktıkça bu muayene önem kazanır. Çatı muayenesi sonucunda doğumun sezaryen veya normal doğum olacağına karar verilir. Vajinal muayene olan muayenenin halk arasındaki adı "alttan muayene"dir.

Doktor muayene esnasında dış genital bölgenin, vajinanın ve kemik çatının özelliklerini değerlendirir.  Bu özellikleri bebeğin duruş pozisyonu, büyüklüğü ile karşılaştırarak doğum şekli konusunda bilgi verir. Pelviste darlık üç noktada olabilir. En üstte olan darlık elle muayene esnasında anlaşılmaz, ama ortada ve çıkımdaki darlık bu muayene sonucunda anlaşılabilir. Eğer çatı dar görülürse, doğumun sezaryen yöntemi ile yapılması gerekebilir. 

Doğum öncesi anne karnındaki bebeğin durumu ve rahim kasılmalarının ölçümü

NST (Non-stress Test) kardiyotokografi cihazıyla yapılan bir incelemedir. Anne adayının karnına biri rahim kasılmalarını diğeri bebeğin kalp atışlarını ölçen 2 ayrı prob yerleştirilir. Anne adayına üzerinde düğme bulunan bir çubuk verilir. Test esnasında bebek oynadığında bu düğmeye basması istenir. 20 dakika süren ölçüm sonunda bu ölçümler grafik olarak yazdırılır. Bu kağıda NST trasesi adı verilir

NST (Non-stress Test)
- Anne adayının kasılmalarının olup olmadığını belirler.
- Bebeğe giden kan akımının niteliğini belirler.

Bebeğe giden kan akımına iyi diyebilmek için NST grafiğinde kalp atışlarındaki yükselmelerin özellikle bebek hareketleriyle birlikte 20 dakikalık incelemede en az 15 saniye süren 2 adet yükselmenin olması gerekir. NST bebekte sıkıntının (fetal distres) gelişme olasılığı yüksek olan durumlarda uygulanır. Yüksek riskli gebeliklerde 32. haftadan sonra her incelemede yapılır. Bazı doktorlar, imkanlar dahilinde düşük risklerde veya rutin muayenelerde NST ölçümü yapmayı tercih edebilir. Bu, doktorun inisiyatifine bırakılabilir.

Erken doğrum riski

Gebeliğin 33. haftasında anne adaylarının çoğunda "Erken doğum yapar mıyım?" korkusu yerleşmeye başlayabilir. Erken doğumun belirtileri sinsi ve anlaşılmaz belirtiler değildir. Ani gelişen erken doğumlara çok ender rastlanılmaktadır. Erken doğum tehdidi için bazı belirtilere dikkat etmelidir.

Erken doğum belirtileri
- Karında kasılma
- Su gelmesi
- Bebek hareketlerinde azalma

Karında kasılma: Çoğu durumda ağrı olarak da hissedilen karın cildinde toplanma hissi vermesi olarak beliren kasılmadır. Bu kasılmalar Braxton Hicks adı verilen hazırlayıcı kasılmalarla aynı bulguyu verir. Aradaki farkı yaratan düzenli kasılmalardır. 

Erken doğum kasılması 5 dakikada bir 30-40 saniye süren düzenli kasılmalardır. Bu kasılmaları erken doğum şüphesi kabul etmekte ve doktora başvurmakta fayda vardır. Günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen kasılmalar oluyorsa ve bunlara ağrı da eşlik ediyorsa bu erken doğum belirtisi olabilir.

Su gelmesi: Çoğu durumda gelen suyun doktor muayenesinde aslında su değil de vajinal akıntı veya bazen idrar kaçırma olduğu ortaya çıkıyor. Ancak yine de anne adaylarının vajinadan sıvı geldiği zaman bunun bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı olabileceğinden şüphelenip doktora başvurmalarında fayda vardır. Bunun dışında kanama, bebek hareketlerinde azalma veya onun dışında hiç alışık olunmayan bir durumla karşılaşıldığında erken doğum şüphesiyle doktora gitmek gerekir.

Doğuma yetişememe söz konusu olabilir mi?

Hamileliğin 34. haftasında, özellikle büyük şehirlerde yaşayan hamileler doğuma yetişememe korkusuna kapılabilir. Eğer doğum sancıları dikkate alınmaz ve zamanında harekete geçilmeze doğuma yetişememek, evde ya da arabada doğum yapmak söz konusu olabilir. Anne adaylarının doğumun başladığını anlaması, doğum belirtileri konusunda bilgi sahibi olması önemlidir. Kasılmaların başlaması, düzenli olarak gelmesi, yoğunluğunun ve sıklığının artması ve süresinin uzaması doğumun başladığının habercisi olabilir.
 
Doğum sayısı arttıkça doğum süresi kısalır

Özellikle ilk gebeliğini yaşayan anne adaylarının doğum sancılarına sürekli katlanması ve doğuma yetişememesi çok olası bir durum değildir. Hastaneye yetişene kadar çoğu durumda yeterli süre vardır. İlk sancılar geldiği zaman, ilk su geldiği zaman paniğe kapılmadan doktora haber verilmeli ve gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra güvenli bir şekilde hastaneye gidilmelidir.
 
İkinci, üçüncü, dördüncü doğumdaysa anne adayının doğum sancıları başladığı anda ellerini çabuk tutmakta fayda vardır; çünkü doğum sayısı artıkça doğum süresi kısalır. Bunu bilmekte fayda var.

Hamilelik süresince ve doğum sonrası çalışma

Sigortalı çalışan kadın, çalıştığı süre içinde gebe kalırsa, bu süreye ilişkin kullanması gereken izinlere doğum izni denir. Doğum izni süreleri doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftadır. Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta süre daha eklenir.
 
Hamileliğin 32. haftası doğum izninin başlangıç günü olarak kabul edilir. Kadın çalışanın doğuma ilişkin raporu ilgili hastanelerden ve ya anlaşmalı sağlık kuruluşlarından aldıktan sonra iş yerine başvurarak bilgilendirme yapması gerekir. Doğum izninin başlayabilmesi için hastaneden alınan belgenin çalışılan kuruma verilmesi gerekir. Anne adayının sağlık durumu uygunsa doktorundan çalışabilir onayı alabilir, doğum öncesi iznini 37. haftaya kadar erteleyebilir. Bu ertelenen 5 haftalık süre doğum sonrası iznine katılır. 

Hiçbir anne adayı "doğuma kadar çalışmak istiyorum" diyemez. Hamilelerin doğuma 3 hafta kala izne çıkması zorunludur. Annenin doğum öncesi ve doğum sonrası toplam 16 haftalık süreci tamamlamasının ardından isteği halinde doğum sonrasında 6 aya kadar da ücretsiz izin alma hakkı bulunur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat