Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum Yöntemleri

Doğumun başladığı nasıl anlaşılır?

204,561
kez izlendi
Puan: 4.83 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Doğum, normal doğum ve sezaryen doğum olmak üzere ikiye ayrılır. Normal doğum vajinal yoldan doğum, sezaryen ise bebeğin cerrahi olarak ameliyatla karından doğurtulması işlemidir.

Gebelik sürecinde 40. haftada, 9 ay 10 günlük sürenin sonuna gelinmiş olunur. Bu sürecin sonunda anne adayının sağlık durumuna göre normal doğum veya sezaryen doğuma karar verilir. Normal doğumlarda anne adayı suda doğumu veya evde doğumu tercih edebilir ancak suda doğum, dünya ve Türkiye genelinde çok az uygulanan bir yöntemdir. 

Suda doğumun tercih edilmemesinin sebepleri: 
- Çok ayrıntı gerektirmesi
- Doğumun çok fazla takip edilememesi
- Hazırlıklarına gebelik döneminde başlanılması

Suda doğum, doğum esnasındaki ağrıyı dindirmek için tercih edilse de karada yapılan doğumda da epidural anestezi ile ağrı kesici kullanılıp anne adayının ağrıları dindirilebilmektedir. İnsanın karada yaşayan bir canlı olması sebebiyle suda doğum onun doğasına aykırıdır ve doğum için çok uygun bir yöntem değildir.

Evde doğum

Ülkemizde evde doğum oranı çok yüksektir. Son yıllarda gelişmiş ülkelerde özellikle ABD?de evde doğum oranları artmaya başlamıştır. Evde doğumun tercih edilmesinin nedenleri:
- Tıbbi müdahalelerin en az düzeyde olması
- Anne adayının kendi doğal ortamında doğum yapmayı tercih etmesi
- Doğum komplikasyonunu azaltması

Evde doğum yapmanın ön koşulları vardır. Doğum esnasında bir sorun oluştuğunda eve ne kadar sürede ambulans gelebileceği önemli bir noktadır. Özellikle büyük şehirlerde bunun mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bir konu olduğunu ve çok zor olduğunu belirtmek gerekir. Ülkemizde köylerde ve kasabalarda evde doğumun tercih edilmesinin sebebi çoğunlukla mecburiyettendir.

Gelişmiş ülkelerde de ancak altyapı çok iyi sağlandıktan sonra evde doğum gerçekleştirilmektedir. Ülkemiz koşulları için en uygunu özellikle büyük şehirlerde bir hastaneyle bağlantı kurmak ve hastanede doğum yapmaktır.

Epidural anestezi ile doğum

Epidural anestezi vücudun belirli bir bölümündeki ağrı uyarılarının beyine iletimini durduran bölgesel ya da lokal bir anestezi çeşididir. Anne adayının normal doğum esnasında çektiği ağrılar fazlaysa, ağrı eşiği düşükse epidural anestezi (belden uyuşturma işlemi) uygulanır.

Epidural, gebede hareket kaybı yaratmaması için belli bir dozda uygulanacağından yanında kalçadan veya damardan ağrı kesiciler de verilmektedir. Epidural anestezi ince bir katater yardımıyla belden epidural saha adlı bölgeye girilmesi ve buraya anestezik maddeler verilmesi şekliyle anestezi doktoru tarafından uygulanır. Bu işlemde anne adayı yan yatar veya oturur pozisyondayken epidural anestezinin uygulanacağı bölge belirlenir. Bu bölge antiseptik maddeyle silinir. Cilt ve cilt altı ince bir iğneyle uyuşturulur. Daha sonra katater yerleştirilir ve ilaç verilir. Anne adayı ilaç verildikten yaklaşık 15 dakika sonra kasılmaları hissetmesine rağmen ağrı duymamaya başlar.

Sezaryen doğum

Sezaryen doğumda genel anestezi ya da normal doğumda kullanılan epidurale başka maddeler de ekleyerek epidural anestezi yöntemleri kullanılmaktadır.

Gebeliğin 41-42. haftası geçmiş ve doğum başlamamışsa bebek tehlikeye gireceği için doğum, suni sancı veya sezaryenle sonuçlandırılmalıdır. Suni sancı işleminde sancıları güçlendirici ilaç olarak oksitosin hormonu serum ile verilir. Suni sancıyla (indüksiyon) sancı süresi uzatılır, sancı sıklığı artırılır. Suni sancı işlemi yapılırken bebekte bir sorun yaşanırsa suni sancı kesilir, gerekirse sezaryenle doğum sonlandırılır.

Anne adayına suni sancı (indüksiyon) uygulanıp uygulanmayacağını belirleyen faktörler rahim ağzındaki açılma, yumuşama ve rahim ağzının pozisyonudur. Rahim ağzı doğum eylemiyle ilgili herhangi bir belirti göstermiyorsa suni sancı ilaçları fayda göstermeyecektir. Suni sancı ilaçları verildiği halde kasılma olmadığı zaman doğumun sezaryenle tamamlanması gerekir. Doktorun suni sancıyla doğumun başarısının %60'ın üzerinde olmasına karar verdiği durumunda ilk olarak suni sancı denenir. Suni sancı sonunda kasılmalar başladığı halde rahim ağzı açılmaya devam etmezse doğum sezaryenle sonuçlandırılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat