Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken

Doğum kontrol hapının koruyuculuğu ne zaman başlar?

211,870
kez izlendi
Puan: 4.56 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Doğum kontrol hapları gebelikten korunmada çok tercih edilen bir yöntem. Ülkemizde, piyasada bulunan doğum kontrol hapları içinde 21 adet tablet bulunmaktadır. Bu hapların içinde östrojen ve progesteron hormonu bulunur.  

İlacın kullanımına başlanma zamanı oldukça önemlidir. Adet kanamasının ilk beş gününde tercihen birinci veya ikinci gününde ilk kutuya başlamak gerekir. Günde bir adet; gün içinde ise sabah, öğle veya akşam belirlenecek saatlerde kullanmaya başlamak gerekir. Gün içinde maydana gelecek birkaç saatlik gecikmeler ilacın etkisini azaltmaz. Ancak yine de düzenli kullanıma dikkat etmek son derece önemlidir. İlaç kullanımını alışkanlık haline getirmek, sabah öğle veya akşam bir adet olacak şekilde düzenli olarak kullanmak faydalı olacaktır. Doğum kontrol hapının koruyuculuğu, eğer o ay kutuyu bitireceğinizi varsayarsak, ilk tabletten itibaren etkisini göstermeye başlayacaktır. Koruyuculuğu belirleyen düzenli kullanımdır.  Adet kanamanızın ilk iki gününde ilacı kullanmaya başladığınız ve düzenli kullanıma devam ettiğiniz takdirde o ay içinde koruyuculuk başlar ve o aydan itibaren hiç bir ilişkide korunmanıza gerek kalmaz.
Doğum kontrol hapı, koruyuculuğu oldukça yüksek olan bir yöntemdir. İlk ilaç alımı ile de etkisini göstermeye başlayacaktır. Hepsi UZMANTV'de!

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat