Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum Çatlaklarını Engelleyin

Karın çatlağını engellemek için hamilelik boyunca nasıl bir bakım yapılmalı?

70,731
kez izlendi
Puan: 4.39 / 5
Detaylı Açıklama
Medikal Estetik Hekimi

Doğum çatlaklarını önlemenin yollarını uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Doğum çatlakları cildin orta tabakası olan dermiste meydana gelen hasarlar sonucu ortaya çıkar. Dermis tabakası kolajen ve elastin liflerin bulunduğu tabakadır. Aşırı kilo alımı, ergenlik döneminde hızlı boy uzaması ya da uzun süreli kortizon kullanımı gibi nedenler kolajen ve elastin liflerinde hasara neden olur. Bu hasar aynı zamanda doğumda da gerçekleşir. Doğum çatlakları her 100 kadının 90'ında görülen bir durumdur. Doğum çatlağını tamamen yok etmek çok zordur; fakat azaltmak için yapılabilecek tedaviler ve koruyucu önlemler mevcuttur. 

Çatlak nedenleri
- Düzensiz beslenme
- Uyku düzensizliği
- Egzersiz yapmama
- Genetik yatkınlık

Doğum çatlaklarını azaltmanın yolları

Doğum çatlağının az olmasını sağlamanın ilk yolu aşırı ve kontrolsüz kilo alımından kaçınmaktır. Özellikle gebelik boyunca trimester adı verilen dönemlerde belli periyotlarla ve düzenli kilo alımı sağlanmalı toplamda 10-12 kilo aralığında, maksimum 14 kilo alınmalıdır. Fazladan alınan kilo karın bölgesi, basen bölgesi, kollar ve göğüslerde yağ dokusu olarak biriktir, biriken yağ dokusu da mekanik gerginlik sağlayıp kolajen ve elastin lifleri tahrip ettiğinden çatlak gelişimi kaçınılmaz olur. 

Fazla kilo almamak doğum çatlaklarını önlemek için en önemli koruyucu tedbir olacaktır. Fakat 10-12 kilo alıp yine de çatlağı olan insan grubu da söz konusudur. Çünkü çatlağın tek sebebi alınan fazla kilolar değildir. Çatlak oluşumunda genetik yatkınlık, cilt yapısı, uyku ve beslenme düzeni gibi pek çok ayrı parametre mevcuttur. Gebelikte uyku düzenine dikkat etmek gerekir. Düzenli uyku için de günlük kahve tüketimi 1-2 bardakla sınırlandırmalıdır. Çünkü kahvenin içerisindeki kafein dolaşımı artırmakta, merkez sinir sistemini uyarmakta ve uykusuzluğa sebep olmaktadır.

Çatlakları önlemek için gebelikte beslenme

Doğum çatlaklarını engellemek için gebelik boyunca çok düzenli beslenmek gerekir. Fazla kilo alınmasından kaçınmak gerekir. Gebelik süresince 12 ile 14 kilonun üzerinde kilo alınmasını önerilmemektedir. Hamilelik boyunca günde 8 - 10 bardak arasında su tüketilmelidir. İçtiğimiz suyun 5'te 1'i deri tarafından tutulur. Tutulan bu su o bölgede nemlenmeyi, dokunun canlı kalmasını, ince kırışıklıkların yok olmasını sağlar. Doku ne kadar canlı, stabil ve sağlıklı kalırsa alttaki dermis tabakasında hasar o kadar az olmaktadır.

Hamilelikte çatlakları engelleme
- Düzenli beslenin
- Yeterli miktarda sıvı tüketin
- A, C ve E vitaminlerinden zengin meyve ve sebze tüketin
- Balık ürünlerini beslenmenizden eksik etmeyin
- Proteinden zengin, yağdan fakir beslenin

C ve E vitaminleri antioksidan özelliğe sahiptir. Antioksidan özelliği de cilt altındaki, cildi destekleyen, cilde gerginlik veren, çatlamasını engelleyen kolajenin, elastinin ve diğer protein maddelerin sağlıklı olmasını sağlamaktadır. 

Çatlakları önlemek için proteinden zengin, yağdan fakir beslenin

Hamilelik döneminde proteinden zengin, yağdan fakir diyetle beslenmek gerekir. Özellikle balık ve balık ürünleri bol miktarda tüketilmeli, yağlı gıdalardan uzak durulması gerekir. A, C ve E vitamini içeren gıdalar sarı, kırmızı, turuncu renkteki meyve ve sebzelerdir. Bu gıdalar bol miktarda tüketildiğinde gebelikte oluşabilecek çatlakları önleme ihtimali de son derece fazladır.

Hamilelik döneminde doğum çatlaklarını önleme

Doğu öncesinde, oluşabilecek çatlakların tümü olmasa bile bir kısmı engellenebilir. Hamilelikte düzenli ve bol miktarda sıvı alınması, hamileliğin ilk günlerinde karın ve bacaklara doktor tarafından tavsiye edilen kremler ile masaj yapılması çatlakları tamamen önleyemese de, çatlakların büyümesini ve gelişmesini bir nebze olsun yavaşlatır.  Ayrıca hamilelik süresince sıcak su ile duş almamaya da dikkat etmek gerekir.

Gebelik tamamen bilinmeyen bir süreç olduğundan glikolik asit ve retinoik asit ürünleri gebelikte risk oluşturabileceği için önerilmez. Ancak doğumdan sonra bu tarz kremler, A vitamini içeren retinoik türevi kremler ve yine yüksek konsantrasyonda AHA (Alfa Hidroksi Asitleri) adı verilen meyve asidi içeren ürünler kullanarak oluşmuş çatlakları minimuma indirmek mümkündür.

Soyucu özelliği olan A vitamini içerikli kremlerle çatlakları azaltın

Doğum sonrasında soyucu özelliği olan retinoik türevi olan kremler kullanılabilir. Bu kremler A vitamini özelliğine sahip olan kremlerdir. Bu kremlerde ölü derinin atılmasını, cildin yaşlanmış ve işe yaramayan kısmının dökülmesini sağlama ve alttan gelecek canlı dokuyu destekleme gibi özellikleri bulunur. Kremler aynı zamanda oluşmuş ince kırışıklıkları yok etmekte de etkilidir. Bu kremler ortalama 3 ile 6 ay civarında kullanılır.

Doğum çatlakları hakkında merak edilenler, çatlak oluşumunu önlemenin yolları ve çatlak oluşumuna neden olan davranışlar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat