Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda Tuvalet Eğitiminde Bilinmesi Gerekenler

Çocuğa gece tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir?

66,018
kez izlendi
Puan: 4.93 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda gece tuvalet eğitimi ve gündüz tuvalet eğitimi eş zamanda gidebileceği gibi çocukların 5 yaşa kadar gece işemeleri normal sayılır. Bu yüzden acele edilmeyebilir, gece verilecek tuvalet eğitiminde çocuğun altına bez bağlanmaması gerekir. Eğer aile çok telaşlıysa çocuğun altına koruyucu koyabilir. Gece tuvalete kaldırmak gerekmez. Ancak geceleri çocuğun mesane kapasitesinin daha gelişmediğini göz önünde bulundurarak bir miktar sıvı kısıtlanması yapmak çocuğa  yardımcı olacaktır. 

Örneğin çocuk uyumadan önce süt içirmekle biraz daha önce süt içirmek arasında besinsel bir fark yoktur. Gece tuvalet eğitimi sırasında ebeveynlerin sabırlı olması gerekir. Gece tuvalet eğitimini başlarken mutlaka bezi çıkartın, çok gerekli olursa altına koyacağınız koruyucuyla bu süreci sağlıklı bir şekilde sürdürebileceğinizi unutmamak gerekir. 


Alıştırma külotu normal bilinen iç çamaşırların su geçirmez şekilde dizayn edilmiş şekilleridir. Tuvalet eğitimi sırasında kullanılması şart değildir. Hatta alıştırma külotlarının kullanılmaması tuvalet eğitiminin hızlanmasını da sağlayabilir. Ancak aile ıslak kalmasından üşüteceğini, hemen tuvalete gidemeyeceğini düşünüyorsa ya da sokağa çıkarken bez kullanmak yerine bunu kullanıyorsa, tuvalet eğitimi sırasında bunu kullanmaması gerekir. 

Çocuğun dışarıda zorluklar yaşamasını istemiyorlarsa, kendilerinde bu tür zorlukların yaşanmasını istemiyorlarsa geçiş döneminde alıştırma külotu denilen külotları kullanabilirsiniz. Gece tuvalet eğitimi için de çocuğun yatağına bir şey sermek daha önerilen bir yöntem olmakla birlikte çocuğun bez yerine alıştırma külotu giymesi tuvalet açısından daha iyi olacaktır. 


Çocukların tuvalet eğitimini lazımlıkla ya da klozetlerin üzerine koyacağınız adaptörlerle başlanabilir. Bu sizin çocukla kurduğunuz ilişki ve çocuğunuzun neye daha iyi reaksiyon verdiğine, daha iyi tepki verdiğine bağlıdır. Her yere lazımlık götürmek, lazımlığı yanınızda taşımak, bununla dışarıda uğraşmak zor olabilir. Bu nedenle klozet üzerine konulacak adaptör tuvalet eğitiminin evin dışında da devam etmesine yardımcı olur. 

Eğer tuvalet eğitimine lazımlıkla başladıysanız, bunun için özel bir lazımlığa ihtiyaç yoktur. Ancak lazımlığı tuvaletin içinde bulundurmak, yani tuvalet eğitimi veriyorsunuz diye çocuğun tuvalet karşısında oturtarak ya da misafir köşesinin başköşesine oturtarak, tuvalet eğitimi vermek yerine lazımlığı tuvaletin içerisinde kullanmak tuvalet eğitimi sırasında çocuğun rutin alışkanlığını, tuvaletin nerede yapacağını, sosyal algılarının gelişmesine yardımcı olacaktır. Eğer lazımlıkla başladıysanız eğitim sırasında lazımlığı sürekli ve mutlaka banyoda tutmalısınız. 


Çocuğunuz lazımlık kullanmaya başladıysa, çocuğun tuvalet eğitimi sırasında ondan sonra klozete geçmek, eğer tuvalet eğitimini tamamladıysanız zor değildir. Bu süreç içinde çocuğun tuvalet alışkanlığı gelişeceğinden, tuvalet eğitiminin düzgün bir yerde yapması gerektirdiği fark edeceğinden kolaylıkla klozet üzerine konulacak adaptör ya da çocuklara uygun yapılan tuvaletler ile lazımlıktan klozete geçiş sağlanabilir. 

Bazen çocuklar klozete oturmakla ilgili korku yaşayabilir. Özellikle lazımlıkta oturdukları zaman o zaman adaptör kullanmak daha iyi olacaktır. Lazımlıktan klozete geçmeyi kolaylaştırmanın en temel kuralı ise tuvalet eğitimi boyunca lazımlık banyoda ya da tuvalette bulunmalıdır. Çünkü eğer çocuk lazımlıkla evin herhangi bir yerinde tuvaletini yapabileceği inancını taşımışsa bu geçişte zorlanabilir. Bu yüzden eğitimde hem hijyen açısından hem de alışkanlık açısından mutlaka lazımlığın banyoda ya da tuvalete durması önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat