Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda çiş için tuvalet eğitimi nasıl verilir?

195,296
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Çocuklarda çiş eğitimi verirken ilk yapılması gereken şey bezi mutlaka çıkarmaktır. Çocuğu bezli olduğu süre içinde çiş eğitimi vermek mümkün olmayacaktır. Bu nedenle çocuğunuzun ve kendinizin eğitim için hazır olduğunu fark ettiğinizde, çocuğunuzun bezini çıkardıktan sonra çocuğu sıkmadan onunla inatlaşmadan ve mutlaka onun bazı şeylerini yapabildiğini fark ettikten sonra çocuğu belli aralıklarla lazımlığa ya da adaptörlü bir klozete oturması ve çişinin orada yapmasını sağlamaya çalışın.

Ancak bu konuda çocuğa baskı yapmamak, yapmadığı zaman kaldırıp 2 saat aralıklarla tekrar denemek gerekir. Çiş eğitiminin kolay süreçleri vardır. Çiş eğitimi sırasında çocuğa kesinlikle bez takılmamalıdır. Çocuğa sık sık "çişin var mı" diye sormak yerine yaklaşık 2 saatlik ya da 1 saatlik aralarla, çocuğun gelişim dönemine göre tuvalete gidip oturmasını sağlamak, çişin olup olmadığına orada bakılacağını çok net bir kural olarak ona aşılamak gerekir. 


Genellikle çocuklarda çiş ve kaka eğitimi aynı zamanda başlayabilir. Ancak önce çiş eğitiminin geleceğini, kaka eğitiminin daha sonra verilebileceği de hesaba katılmalıdır. Tuvalet eğitimi için aile çocuğun hazır olduğunu fark ettikten sonra tuvalet sırasında bez çıkartılmalı ve çocuklar belli aralıklarla tuvalete götürülmelidir. Genellikle tuvalet yemekten sonra yapılır, bir süre sonra kasların durumuna göre çocuğun ya da erişkinin hangi zamanda tuvalet yapacağı gün içinde sabitlenmiş olur. Bu nedenle eğitim vermek için bezi çıkarttıktan sonra kaka eğitimi sırasında çocuğun baskı yapılmadan her yemek sonrası tuvalete götürülmesi gerekir. 

Bu iş için büyük ödüller, çocuğun yaptığı takdirde verilecek bazı şeyler teklif etmemelidir. 1 -2 dakika en fazla 3-4 dakika çocuğu tuvalette ya da lazımlıkta oturtup tuvaletini yapmasını sağlanmaya çalışılmalı, yapmadığı takdirde kaldırılmalıdır. Bu arada oluşacak kazalara çocuğa ceza vermek, kızmak gibi şeyler yapılmamalıdır. Yemek sonrasında tekrar denenmeli ve bu süreç bıkmadan 1 hafta 10 gün sürdürülmelidir. 


Tuvalet eğitimi sırasında çocuğun kız ya da erkek olması tuvalet eğitiminin nasıl yapılacağını değiştirmez. İki cinsiyetin tuvalet eğitimde farkı yoktur. Hem kız hem erkek çocuklar için çocuğun hazır olması, bezini çıkartmak ve belli aralıklarla çocuğun tuvaletini yapması için belli olanaklar sağlamak aynı kurallar geçerlidir. Kız ve erkeklerde tuvalet eğitimi değil, tuvalet eğitimin bir parçası olan tuvalet sonrası eğitiminde ve temizlikte bir farklılık vardır.

Tuvalet eğitiminde özellikle kız çocuklarının tuvalet sonrası temizliği önden arkaya doğru yapmayı öğrenmesi enfeksiyon kapma riskini azaltır. Bunun dışında temizliğinin yapılmasının dışında kız ve erkek çocuklarının tuvalet eğitimde, çiş ve kaka eğitiminde herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. 


Tuvalet sonrası temizlik ve hijyen kurallarının öğrenilmesi hem tuvalet eğitimin bir parçasıdır, hem de çocuk için sosyalleşmenin bir parçasıdır. Çocuğun tuvalet temizliğini ona deneterek, kendini nasıl temizleyeceğini, nasıl yıkanacağını, tuvalet kağıdının nasıl kullanacağını ona göstererek başlamak, daha sonraki dönemlerde bir daha öğretilmesi konusunda aileye yardımcı olacaktır. Çünkü zaman geçtikçe edinilmiş alışkanlıkları değiştirmek çok zordur. Bu yüzden tuvalet eğitimine başlarken tuvalet ve hijyen eğitiminde eş zamanlı başlamak, poponun nasıl temizleneceği, tuvaletten sonra elinin nasıl yıkanacağını, doğru el yıkamanın nasıl olacağı, bunun neden önemli olduğunu en başından çocuğa aktarılmalı, tuvalet eğitimi hijyen eğitimi ile birlikte bu eğitimin bir parçası olarak sürdürülmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat