Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda Saç Bakımı

Çocuklarda saç bakımında saç kurutma makinesi kullanılır mı?

41,292
kez izlendi
Puan: 2.87 / 5
Detaylı Açıklama
Dermatoloji Uzmanı

Çocuklarda saç bakımı son derece kolaydır. Çünkü erişkin dönemine henüz gelmemiş, ergenlik dönemine girmemiş çocukların saçlarında yağlanma olmaz. Vücut fizyolojisi öyle ayarlanmıştır ki sadece tozlanma şeklinde gerçekleşir. Saçta yağlanma olmadığı zaman kirden bahsedilemez. Çocuk ortalarda dolaşırken ya da günlük yaşam içerisinde sadece tozlanabilir diyebiliriz. Dolayısıyla çocuklarda saç bakımı için ürün kullanımında çok yoğun ürünler kullanmak gereksizdir. Kullanacağınız ürünler mümkün olduğunca parfümsüz, içeriğinde çok kimyasal madde bulunmayan doğal şampuanlar kullanılmalıdır. 

Çocuğunuz için kullanacağınız şampuanın içinde paraben, silikon, Saodyum Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES) maddeleri bulunmamalıdır. Yani çocuğun saçını deterjanla değil, doğal, iyi bir şampuanla yıkamalısınız. Çok köpüren şampuanlar daha iyi temizler anlamına gelmez. Eğer doğal köpüren ürünler kullanılmadıysa, çok köpük yapan şampuanlarda deterjanlarda kullanılan köpürtücü maddeler var demektir.  Çocuklar için parabensiz, parfümsüz, kokusuz ürünleri kullanmakta fayda vardır.  

Çocukların saçlarının yıpranmaması için ılık suyla, az şampuan ve sabun kullanarak yıkanması gerekir. Bu, saçının yıpranmasını önleyecektir.

Çocuklarda kesinlikle saç kremi kullanılmamalıdır. Belki saç kremi kullanımı uzun saçlarda olabilir. Ancak gereksiz yere saçlarını açmak için ya da konfor sağlamak için saç kremi gibi birtakım kimyasallarla çocukların temas etmesi çok tercih edilen bir yöntem değildir. Bu yüzden eğer saçları açılmıyorsa, krem kullanmak yerine saçlarını daha kısa kestirerek sonuca ulaştırmak daha doğru olacaktır. 


Çocukların saçlarını kurutmak için saç kurutma makinesi kullanılmazsa daha iyi olur. Çünkü saç kurutma makinesi özelliği itibari ile çok fazla sıcak yayan bir makinedir. Çocukların hassas ve narin saç ve saç derisi için zararlı olabilir. Çocukların saçlarını kurutmak için saç kurutma makineleri uzaktan ve ılık hava üfleme modunda kullanılmalıdır. 

Eğer saç kurutma makinesini tercih etmiyorsanız, şartlarınız uygunsa, örneğin yaz aylarında saç kurutma makinesi yerine çocukların saçlarını havlu ile hafif bastırarak kurutun. Banyodan sonra havluya sararak bir miktar bekleyebilirsiniz, havlu saçın üzerindeki suyu bir miktar emecektir. İyice nemlenen havluyu bir iki kere değiştirirseniz, ıslak havlu çocuğun kafasında kalmaz. Bunu yaparsanız çocuğunuzun saçları daha sağlıklı olacaktır. 


Diş fırçası nasıl kişiye özel bir malzeme ise saç tarakları da kişiye özel olmalıdır. Özellikle çocuklarda oluşabilecek bulaşıcı hastalık risklerine karşı çocuğun kullandığı tarağı başkaları kullanılmamalı. Bununla birlikte daha farklı bir saç derisine ve saç yapısına sahip erişkin kişilerin tarak ve fırçaları da çocuklarda kullanılmamalıdır.

Çocukların saçlarını taramak için genellikle biraz geniş aralıklı taraklar tercih edilir. Aslında fırçalar idealdir. Mümkün olduğunca doğallığa yakın, ince kıl fırçalar olabilir ya da tahta çok ince taraklar olabilir. Genellikle yaz aylarında çocuğun saçlarında çevresel faktörler etkili olmakta, çocuğun saçları bir miktar yıpranmaktadır. Özellikle denizde, güneşte, havuzda çocuğun saçları tuzla, klorla yıpranabilir. Dolayısıyla mutlaka saçlarını zaman zaman tarama problemi çıkabilir. Bunun için çocuğunuzun saçını banyodan önce açıp taramanız, banyoda oluşabilecek karmaşığı önlemeye yarar. 

Çocukların saç uçlarında kırılma olmaması için yumuşak biçimde taranmalıdır. Kış aylarında geniş aralıklı fırçaları bir kenara bırakıp, biraz daha ince, dar aralıklı taraklar, fırçalar tercih edilebilir. İnce, sık aralıklı taraklar özellikle okula giden çocuklarda önerilir. Bitlenmenin bu kadar yoğun olduğu ülkede çok küçük sirkeler ve bitler çok ince taraklarla temizlenebilir. Okul dönemlerinde çocukların saçlarında oluşacak bitlenme gibi sorunları önlemek için saçlar ince ve sık aralıklı olan taraklarla taranmalıdır.


Sabun vücut içindir, saç için değildir. Doğal içerikli de olsa çocukların saçlarını yıkarken sabun kullanmayın. Özellikle zeytinyağlı, papatyalı gliserinli sabunlarda yer alan bazı maddelerin saçlara zarar verildiği kabul edilir. Sodyum lauril sülfat çok kesinleşmese de son zamanlarda çok sık sık duyacağınız bir madde olacaktır. Şampuanlarda özellikle sabunlarda köpürmeye yol açan bir maddedir ve bu madde özellikle çocuklarda gözlerde yanmaya sebep olur.

Çocuğunuz için seçeceğinzi şampuanın içeriğinde de paraben, silikon, Saodyum Lauryl Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES) maddelerin bulunmamasına dikkat edin.


Çocukları yıkarken doğru ürünleri sıklıkla kullanmaya dikkat etmelisiniz. Haftada 2 ya da 3 kez yıkanması idealdir. Ancak aralarda yıkanmasını istiyorsanız duru suya sokup çıkarmanız daha iyi olacaktır. Çocukların saçını yıkamak için doğal içerikli şampuanları tercih etmelisiniz. 

Çocukların saçlarını çok sık yıkamak saç diplerinde kuruluk, kızarıklık, atopik dermatit gibi rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Yeni doğan bebeğin saçlarında bazı kabuklar görülür. Bu kabuklar doğal olarak kabul edilen kabuklardır ve çocuğun saçlarının her gün yıkanması önerilmektedir. Özellikle zeytinyağı ile kabukları yumuşatıp daha sonra banyo yapması önerilir. Ancak bunun dışında çocuk eğer yıkanacaksa ılık suyla, az şampuanla, mümkünse hiç şampuan kullanmadan duru suyla yıkanmalıdır. Aralarda haftada 2 - 3 kez şampuan kullanılması sağlanır. 


Kız çocuklarda ya da uzun saçlı çocuklarda saçların örülmesinde bir zarar yoktur. Biraz sıkı olmayan gevşek bir örgü ideal bir örgüdür. Saçları çok sıkı örmek bir süre sonra saçlarda kopmalara ve ileriki dönemlerde de saç dökülmelerine neden olabilir. Saçın çok sıkı örülmesinin saça zararı vardır ama saç derisine zararı yoktur. Bu yüzden bu konuda endişe duymanıza gerek yoktur. Örmek yerine tokayla toplamak da olabilir. 

Saçları toplarken saçı koparmayan, saçın dışındaki keratin tabakasına zarar vermeyen tokalar kullanılmalıdır. Ancak sonuç olarak çocuğunuzun saçını ister toplayın, ister örün, dikkat etmeniz gereken şey çok sıkı örgü ya da topuzun, toplamanın olamaması, mümkün olduğunca saçına uygun tokanın kullanılması, saçın kuru halde toplanmasıdır.


Çocukların saçlarının yıkandığı suyun sıcaklığının ılık olması gerekir. Çok soğuk su çocuklarda bazı hastalıklara yol açabilmektedir. Ancak çok sıcak su da başka sorunlara neden olur. Bu nedenle ılık su en idealidir. Çok sıcak su, yapısı itibari ile hem saça zarar verir, hem de saçlı deriyi kurutup o bölgede kızarıklık, kaşıntı, yanma gibi sorunlara yol açar. Dolayısıyla ılık su tercih edilen bir sudur. Ancak ılık suyun tanımını yapmak belki yanlış olabilir. 

Çünkü her zaman hepinizin evinin altında termometre olmayabilir. Çocukların yıkanacağı suyun sıcaklığının uygun olup olmadığını dirseğiniz ile kontrol edip ayarlayabilirsiniz. Çünkü bu iş için dirsek idealdir, ılık mı sıcak mı soğuk mu bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz ve dolayısıyla çocuğu çok rahatlıkla bu suyla yıkayabilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat