Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda İştahsızlık

Çocuklarda iştah açan yiyecekler hangileri?

87,714
kez izlendi
Puan: 4.61 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Bazı besinler iştah kapattığı gibi belli besinler de çocuklarda iştahı açar. İştahı açan besinlerden öte açık havada zaman geçirilmesidir. Yemek kokuları büyüklerde iştah açarsa çocukların da iştahını açar. Aynı zamanda değişik besinlerin sunulması damak tadına uygun sunulması, zeytinyağı, sarımsak, soğan gibi ilavelerin kullanılması çocukların damak zevkini geliştirecek ve iştahlarını açacaktır. 

Çocukların beslenme öncesi açık havada zaman geçirmesi, özellikle de fiziksel aktivitesinin olması, yorulması iştahlarını açar. Özellikle yaz aylarında çocukların iştahlarını açıldığını, yemekleri daha rahat yediği görülür. 


İştahsız çocuklara yemek yedirmek çok kolay değildir. Bu konuda en önemlisi, önceden önleminizi almak ve bebeği ilk baştan itibaren doyduğunu bilen, acıktığını bilen çocuk halinde büyütmek önemlidir. Aynı zamanda doyduğunu zaman durmasına izin vermek ve bebeğin doğal bir şekilde beslenme deneyimini yaşamasına izin vermek gerekir. Böylece ilerde çocukta iştahsızlık problemi ile daha az uğraşılır. 

İştahsız çocuğu yerdirmek için ise öncelikle iştahsızlığın nedenini anlamak gerekir. Çocuklara yemek için alan vermek, seçenek vermek gerekir. Çocuklar yemekleri kendileri seçtikleri zaman kendileri tercih kullanabildikleri zaman yemek yemeleri bir miktar artar. Aynı zamanda çocukla sabırlı bir şekilde ilgilenmek, ilerlemenin çok yavaş olacağını bilmek, asla ısrar etmemek, asla yiyecek savaşlarına girmemek gerekir. Çocuklara yemek yaparken farklı yöntemler düşünmek, yemeğin sunumunu şekil olarak, tat karışımları olarak çocukların hoşuna gidebilecek değişik şekillerde hazırlamak da çocuğun yemek yemesine faydalı olur.

Çocuk beslenmesinde anne baba davranışının önemi

En önemli konulardan birisi ise anne babanın beslenme şeklidir. Anne babanın beslenme şeklide düzensiz ve sağlıksız ise büyük olasılıkla çocuk da bu şekilde beslenecektir. Eğer çocuğunuzun belli gıdaları seçmemesini, düzgün beslenmesini istiyorsanız, ona iyi bir örnek olmanız gerekir. Sofrada her şeyi yemesini beklediğiniz, yemek seçmesini istemediğiniz çocuğunuzun yanında siz yemek seçer, sofrada sadece belli besinler alır, ayrı bir tabak yaptırırsanız, o durumda çocuk da kendi kararının uygulanabilmesini talep eder. Bu anlamda sofrada herkesin birlikte ve yemek yemeden beslenmesi, ona örnek olması önemlidir.


İştah şurubu denilen şeylerin çoğu antihistaminiklerdir ama bunlar eski grup antihisaminiklerdir. Bunlar iştah açtığı gibi çocukta farklı yan etkilere de yol açabilir. Bu ilaçların özellikle uzun dönem kullanması tercih edilmez. Bu şurupların uzun dönemde kullanıldığında çocukların özellikle beyin gelişiminde, algısal yeteneklerinde yan etkileri olabildiği ortaya çıkmıştır. 

Çocuklarda iştah şurubu kullanımı yerine besinlerin sunumunu değiştirmek, çocukta fiziksel aktiviteyi artırmak, özellikle çocuğun fiziksel iştahını azaltacak bir şeyi olup olmadığını ortaya çıkarıp başka yöntemlerle iştahı ve yeme deneyimini geliştirmek daha doğru ve doğal yöntemlerdir. 


Çocuklar normalde yemek yemeyi sever. Çocuklarda iştahsızlığın pek çok sebebi vardır. Buna en sık rastlanan sebep azalmış gereksinimdir. Çocukların dönem dönem yiyecek gereksinimi azalır. Gereksinimi azaldığı zaman iştahsız olduğu düşünülür. Ancak bu normaldir, çocukların mevsim geçişlerinde iştahsızlığı artış gösterebilir. Ailenin hayatında bir değişiklik olduğunda, çocuk hasta olduğunda veya bir solunum enfeksiyonu geçirirken çocuklarda iştahsızlık görülmesi normaldir. Çocuklar mide bağırsak enfeksiyonları geçirirken iştahsız olabilir. Çocuklar bir yıl içinde 9- 10 defa virüsler nedeniyle enfeksiyon geçirebilir. Bu sırada iştahları azalabilir. 

Çocukta daha uzun süreli iştahsızlık varsa ve büyüme problemleri daha ciddi boyut aldıysa, daha ciddi problemler olup olmadığını düşünmek gerekir. Eğer iştahsızlık uzun süren bir problemse ve çocukta başka sıkıntılar varsa o zaman detaylı bir inceleme yapmak gerekir. Bir çocukta sürekli iştahsızlık varsa bu yapısal bir şey olabilir. Ailede başka iştahsız kişiler olabilir. Çocuk iştahsız olduğu için evde gerçekleşen yiyecek savaşları da çocuğun yemekten soğumasına yol açabilir. Bu konuda çocuğa sürekli olarak ısrar edilmesi, psikolojik faktörler iştahsızlığı artırabilir. Aynı zamanda nadir de olsa tiroit bozuklukları gibi bağırsak hastalıkları yiyecek alerjileri gibi problemler çocuklarda uzun süren iştahsızlığa neden olabilir.


Çocuklarda kısa dönemli hastalıklarda, üst solunum yolu enfeksiyonlarından idrar yolu enfeksiyonuna, mide bağırsak enfeksiyonlarından başka enfeksiyonlara kadar pek çok hastalık iştahsızlık yapabilir. Ancak bunlar oldukça geçicidir. Bebekler söz konusu olduğunda burun tıkanması iştahsızlık yapabilir. Çünkü burunları tıkanan bebekler çok fazla yiyecek gibi hissetmezler kendilerini. Bu dönemde çocuğun uykusunda da sorun olacaktır. Çünkü çocuklar erişkinler gibi ağızdan nefes almayı bilmezler. Burnu tıkalı olan bir çocuk rahat nefes alamaz. Rahat nefes alamazsa uyku ve beslenme sorunları ortaya çıkabilir. 

Ancak çocukta uzun dönemli iştahsızlıktan bahsediliyorsa bu durumda çocuğun büyüme grafiğine bakmakta fayda vardır. Çocuk eğer kilo alamıyor, boyu uzamıyorsa, büyümesinde sorun oluyorsa o zaman daha ciddi hastalıklar düşünülmelidir. Tiroit büyüme hormonu sorunları gibi hormonal hastalıklar, kronik bağırsak hastalıkları, çolyak, kron sorunlar düşünülmeli ve çocuğu daha detaylı bir şekilde incelemelidir.


Çocuklarda iştahsızlık örneğin 1. sene çok iştahsızlık gözükmezken 1-3 yaş arası iştahsızlık daha fazla görülür. Daha sonra okul çağında dönem dönem iştahsızlık artabilir. Özellikle 1- 3 yaş arası iştahsızlığın görülmesinin nedeni bu yaşlarda 2 yaş sendromu, terrible 2, 1. ergenlik dönemi, korkunç 2 yaş, negativizm dönemi gibi pek çok farklı şekilde tanımlanan dönem ile ilgilidir. Çocuk bu dönemde kendi vücudunu ve sınırlarını tanımaya başlar ve ailesine karşı direnç gösterir. Bu nedenle bu dönemde hayır deme daha sık görülür.

Aynı zamanda bu dönem ihtiyaçların azaldığı, besin gereksinimlerin azaldığı, büyümenin birinci yaşa kıyasta azaldığı bir dönemdir. 

Çocukların fiziksel aktivitesinin daha az olduğu dönemlerde, iç mekanlarda daha çok zaman geçirdikleri dönemlerde de iştahları tipik olarak azalabilir. 


Özellikle çok fazla sıvı içme çocukların iştahını kapabilir. Örneğin kola, meyve suyu, şekerli besinler tüketmek çocukların iştahını negatif yönde etkiler. Aynı zamanda yemekten önce alınan fazla sıvılar; cips, çikolata gibi aslında besin değeri çok fazla olmayan ama kalorisi çok fazla olan gıdalar da çocukların iştahını kapatan besin maddeleridir. 

Çocukların gün içerisinde yemek saatlerine, özellikle de yemekten önce yedikleri besinlere dikkat etmekte faydır. Bunlar iştahlarını negatif yönde etkileyebilir. Sürekli sakız çiğneyen, arada çikolata, şeker atıştıran çocuk yemek vakti geldiğinde iştahlı olmayacaktır. Öğün aralarında verilen besinlerin midede çok fazla yer kaplamayacak, çocuğun midesini çok şişirmeyecek şekilde seçilmesi, az ama besin değeri yüksek atıştırmalıklar verilmesi çocuğun beslenmesinin daha kolay olmasını sağlar.


Annenin bebek karnındayken yediği şeyler, alıştığı tatlar bebeğin de ilerde o tatları sevmesini sağlayabiliyor. Bu yüzden sarımsaklı besinler ve brokoli yemesini istiyorsanız, anne karnındayken onları yemeye başlamakta fayda vardır. Bu, emzirme için de geçerlidir. Bebek anne sütünde pek çok farklı tada maruz kalır, bunlara alışır. Anne değişik besinler yiyor, sağlıklı besleniyor ve bebeğini emziriyorsa, çocuğun bunlara alışması çok daha büyük olasılıktır. 

Çocuklarda ek gıda ve katı gıda dönemine geçişten, küçük yaşlardan itibaren sebze verilmesinde fayda vardır. Genellikle seçilen gıdalar sebzeler olmaktadır. Katı gıdaya nötr gıdalarla başlamakta fayda vardır ki bebek sebzelere alışsın. Çocukların daha fazla tercih ettiği patates, köfte gibi gıdalar daha baskın karakterli yiyeceklerdir. Çocukların damak tadı henüz çok fazla gelişmediği için tadı daha yoğun gıdalara daha meraklıdır. Bu nedenle bir çocuğa köfte, patates verdikten sonra ona çok daha hafif bir tadı olan sebze vermeye çalışırsanız, çocuk onu yemek istemeyecek, sürekli köfte patatese yönelecektir. Bu nedenle evde düzenli olarak sağlıklı bir diyet uygulanması, çok baskın baharatlı tatlar içeren abur cuburların, çikolataların alınmaması çocuğun yemek seçmesini de engeller.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat