Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda Burun Akıntısı

Çocuklarda burun akıntısı için evde neler yapılabilir?

94,383
kez izlendi
Puan: 4.39 / 5
Detaylı Açıklama

Çocukların burnunu yetişkinlerden farklı olarak temizlemeye gerek yoktur. Ancak 2 yaşından küçük çocukların burnunu temizlemek mümkün değildir. 3 - 4 yaşlarından itibaren çocuklara burunlarını temizlemeleri öğretilmelidir. Çünkü bu yaş grubundaki çocuklarda genze doğru oluşacak akıntılar başka ciddi sorunlara yol açabilir. 

Çocuklarda burun temizliği yumuşak ve temiz bir bez ya da kağıt mendil ile yapılmalı ve buruna herhangi bir yabancı cisim sokulmamalıdır. Burun temizlemek ile ilgili bahsedilen dışarıya akan kısımların temizlenmesidir. Çocuklara sümkürme alışkanlığı mutlaka verilmelidir.

Çocuk metabolizması yetişkinlerinkinden farklıdır. Çocukların burunları temizlenirken çok fazla zorlanmamalıdır. Çünkü orta kulak yapısı gereği burna çok yakındır. Çok fazla sümkürmek, östaki tüplerinin genişliği nedeniyle mikropların orta kulağa gitmesine neden olabilir. 


Çocukların metabolizması yetişkinlerinkinden farklıdır. Kapalı ortamlarda yaşayan çocuklar viral üst solunum yolu hastalıklarını birbirlerine bulaştırabilirler. Dolayısıyla önceki hastalığını atlatamayan çocuklar 2. bir enfeksiyon ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum sürekli burun akıntısına neden olan bazı hastalıklara neden olabilir.

Bu hastalıkların başında geniz eti ve bademcik iltihapları gelir. Bu hastalıklar yetişkinlerde çok az görülür.  Çocuklarda bu tür hastalıklar ortaya çıktığı zaman burun akıntısı, burun tıkanıklığı, gece ağzı açık uyuma, horlama, ağızdan su gelmesi gibi belirtiler görülebilir. Özellikle kış döneminde ortaya çıkan ve bir haftadan uzun süren hastalıklarda kulak burun boğaz uzmanına başvurmakta fayda vardır.


Çocuklarda görülen burun akıntısının en önemli nedeni enfeksiyonlardır. Bunlar burun içi, burun gerisi enfeksiyonları ya da sinüzit olabilir. 

Yetişkinlerden farklı olarak çocuklarda burun eğriliğinin neden olduğu akıntılar çok sık görülmez. Alerjik durumlar çocuklarda burun akıntısına neden olabilmektedir. 

Çocuklarda yetişkinlerden farklı olarak birbirlerine yakın yaşamalarından dolayı nezle, grip gibi bulaşıcılığı yüksek olan viral enfeksiyonları taşıyabilirler. Yaz döneminde okulların tatil olması ve çocukların dışarıya çıkması, denize girilmesi ile birlikte bulaşıcı enfeksiyonlar azalmaktadır. Özellikle ilkbahar dönemlerinde görülen mevsim alerjileri de çocuklarda burun akıntısına neden olmaktadır.


Çocuklarda görülen burun akıntısı rahatsızlığı ile beraber en sık rastlanan durum burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı geniz kaynaklı olabilir. Burun tıkanıklığında ağzı açık uyuma, horlama, ileri dönemlerde ağzın kötü kokması, ağızdan salya ve tükürük gelmesi gibi durumlara neden olabilir. Burun akıntısının uzun sürdüğü dönemlerde çene ve ağız yapısı ona göre gelişir. 

Devamlı olarak burnu ve genzi tıkalı olan çocuklarda orta kulak iltihabı ve sinüzit problemleri daha sık yaşanır. Genze akıntı alt solunum yolu enfeksiyonlarını oluşmasını tetikler. 


Tek taraflı burun akıntısında kesin tanı konulana kadar içeride bir yabancı cisim varlığını akıllara getirir. 3 - 4 yaşındaki çocuklarda merak kaynaklı burna yabancı cisim sokma alışkınlığı bulunur. Bu durum bazı zamanlar anne baba tarafından fark edilmeyebilir. Dolayısıyla tek taraflı, sarı ya da yeşil renkte ve kötü kokulu burun akıntıları burunda yabancı cisim varlığını işaret edebilir. 

Böyle bir durumda mutlaka kulak burun boğaz uzmanına başvurulması gerekir. Burada çocuğun yaşı ve durumu önemlidir. Çünkü bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. 

Burna cisim kaçmasının erken teşhis edildiği durumlarda yanlış bilgilerle yapılacak tedaviler kanamanın artmasına neden olabilir. O yüzden böyle durumlarda mutlaka uzman hekimlerden yardım alınmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat