Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklarda Ayak Sağlığı

Çocuğum içe basıyor, ne yapabilirim?

65,068
kez izlendi
Puan: 4.07 / 5
Detaylı Açıklama
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Anne babalar çocuklarda içe basmayı çapraz basma olarak da tanımlıyor, aynı şekilde ayağın içe doğru basması olarak da tanımlıyorlar. Bunların hangisine ait bir basma problemi varsa önce bunu öğrendikten sonra probleme yönelik tedaviler ve tavsiyelerde bulunuruz. 

Çapraz şekilde içe basmanın sebebi genellikle çocukların bacaklarının diz üstündeki kemik ve diz altındaki kemiğin kendisi içerisinde oturma pozisyonuna bağlı olarak rotasyon hareketidir. Bu bir oturma pozisyonuna bağlı olarak meydana gelir. Bu oturma pozisyonlarından biri namaz kılar şekilde çocuğun dizini katlayarak altına alması, bir diğeri de çocuğun her iki ayağını yana alarak diz üstünde oturmasıdır. Her iki kemik etkilenmiş ve bu yüzden de basma problemi ortaya çıkacaktır.

Biz çocuklarda sadece oturma pozisyonunu düzeltmeyi amaçlıyoruz. Anne babaya gerekli tavsiyeleri yaptıktan sonra aylar ve yıllar içerisinde takibe alıyoruz. Aşırı bir basma problemi ve bu probleme bağlı olarak çocuk koşarken ayakkabıların birbirine çarpmasıyla düşme problemi yaşamıyorsa takip ediyoruz. 

Çok ileri düzeyde olan, ender vakada da cerrahi birtakım tedaviler ile tedavi etmek mümkün oluyor. İçe doğru basma problemi her yaşta tedavisi olabilecek bir problemdir. Ancak gelişmesini tamamlamış ve problemli bir yürümesi olan çocuklarda bu 45-60 dereceye kadar içe basıldığında cerrahi problemler ön planda olacaktır.


Çocuklarda sık yaşanan ayak problemlerinin birincisi bazı sendromlara bağlı ağır ayak problemleri, ikincisi de halk arasında çarpık ayak olarak ya da pes ekinovarus deformitesi olarak bilinen bir ayak şekil bozukluğudur. 

Ayak şekil bozukluğu çocuk yürüme çağına geldiğinde tedavi edilmezse çocuk ayağın sırtına ve dışına doğru basarak yürümek zorunda kalacaktır. Bunun hayatın ilk yıllarında, aylarında hatta haftalarında şuan için ABD'de ve Kanada'da uygulanan poncet yöntemiyle alçılı manipülasyon ve düzeltme ile çok kolay bir şekilde düzeltilebilir. Yöntemin %90'a kadar varan başarıları oluyor. Bunun dışında düz tabanlık, içe basma ya da dışa basma problemleri olabilir. 


Çocuk içe ya da dışa basıyor konusunu biraz daha yakından incelemek gerekir. Bebeklerin gelişimi sırasında bebekler önce içe doğru basacak, zaman içerisinde normal basacaklar. Daha sonra hafif dışa bastıktan sonra 7-8 yaşlarından itibaren yine normal basış pozisyonlarına geri döneceklerdir. 

Dışa basmada herhangi bir ağrı problemi olmuyor. Genellikle ayakkabının kötü kullanımını, hastaların ebeveynleri ayakkabının dış kısmının çabuk eskidiğini dile getiriyorlar. Biz bunun altında yatan kemik sistemindeki, kemik sistemi genellikle kalça kemiğinden ayağa kadar olan alt ekstremite olarak değerlendiriyoruz. Bunda herhangi bir deformite, şekil bozukluğu var ve buna bağlı olarak ayağın basışında bir sorun olarak yansıyorsa biz bu bebekte problem kalça, diz, ayak bölgesinde mi diye inceleriz. Bunlar için detaylı inceleme programları vardır. Problemin öncelikle nereye ait olduğunu tespit ediyoruz ve tedaviyi düzenliyoruz. Çocuklarda bazen bu bir ortopedik breys olabiliyor, bazen cihazlama olabiliyor. Ancak cihazlama ile ya da cerrahi dış tedavilerle sonuç alamıyorsak yaşına uygun cerrahi tedaviler yapılır. 


Çocuklarda ilk muayene, doğumu takiben çocuk doktorunun yaptığı ilk muayenede yapılır. Eğer ayakla ilgili ya da bebeğin ortopedik olarak yapılan incelemesinde herhangi bir özellik olmadığı takdirde çocuklar yürümeye başladıklarından yani yaklaşık 10-14 ayını tamamladıklarında ayaklarıyla ilgili bir problem olduğu zaman mutlaka bir muayeneden geçmeleri gerekir.


Ailelerin en sık olarak yaptıkları problem, çocuklarının kötü ayakkabı kullanmalarına yol açarak normal ayak gelişimlerini engellemektedirler. Buna bağlı olarak bazı sorunlar ortaya çıkar. Bunlardan en sık olarak görülenler, tırnak batmaları, ayakkabının sıkmasına göre gelişen kemik şekil bozukluklarıdır. 

Genellikle bebekler 6 aylıktan itibaren emeklemeye başlarlar. Emekleme sürecini tamamlayan bebekler bu arada kas, iskelet ve sinir sisteminin gelişimiyle beraber, 10 ile 14 arasında normal doğal süreciyle yürümeye başlarlar. Siz bu süreç içerisinde çocuklarınızı farklı bir yola ittiğinizde yürüteç kullandığınızda bu istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden yürüteç tavsiye edilmez.

Ekonomik nedenlerle çocukluk döneminde seneye de giyilmesi için büyük ayakkabı alma çocuğun ayak gelişimini bozar. Büyük ayakkabısı olan çocuklarda ayakkabı içerisinde ayağın ileri geri hareketi ve çarpma efektlerine bağlı ayakta ve tırnak bölgesinde sorunlar çıkmaya başlar. Bunlar zaman içerisinde tırnak yatağında bu darbelere bağlı olarak kalıcı hasara yol açabilir. 


Yürümeye başlayan çocuklarda ayak gelişiminin sağlıklı bir şekilde devam edilebilmesi için genellikle ayakkabı kullanmamak daha iyidir. Özellikle ev içerisinde ya da yaz aylarında kumsalda ayağın yeri kavrama özelliğinin arttırılması için yalın ayak dolaşılmasını tavsiye ediyoruz. Ayağın gezilen ortamlardaki kesici birtakım şeylerle kesilmesini engellemek, bu konuda dikkatli olmak gerekir. 

Yalın ayaktaki mantık, ayak tarak kemikleri arasındaki küçük kaslarla yerdeki tüm kıvrımları, tüm engebeli ve yol ortamındaki adapte olunacak şeylere ayağımız adapte olur. Bu adaptasyon yeteneğimiz kasların kendi içerisinde hareketi ve yeri kavrama yeteneğiyle doğru ilişkilidir. 

Bunları serbest bırakacak bir ayakkabı maalesef yoktur. Mümkün olduğunca yumuşak nitelikteki ayakkabılarla veya yalın ayak gezmek faydalı olacaktır. Yazın bu çok kolaydır. Kışın da ev içerisinde patik ya da çorap tarzı bir ayakkabı ya da ilk adım ayakkabısıyla çocuklarınızın ayaklarını serbest bırakarak ayak gelişimlerine yardımcı olabilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat