Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuklar İçin Ayakkabı Seçimi

İlk adım ayakkabısı nedir?

57,870
kez izlendi
Puan: 4.35 / 5
Detaylı Açıklama
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

İlk adım ayakkabısı çocukların 10-14 ayı geçtikten sonra ilk adımlarını attığı dönemde onlara yardımcı olmak için kullanılan ayakkabılardır. Piyasada birtakım kösele tabanlı olmakla beraber deriden yapılmış patik tarzında da ayakkabılar mevcuttur. 

Kösele tarzındaki ayakkabıların mantığı çocuğun ilk dönemdeki dengesizliğini ve yeni yürümeye başladığı için bu denge problemini ortadan kaldırabilmek için ayak bileğini saran, çocuğun bir şekilde kalıp içerisinde yürümesini sağlayan ayakkabılardır. Ancak ortopedistler bunları tavsiye etmez. Çünkü bunlar çok fizyolojik, doğal olmayan yöntemlerdir. 

Böyle bir ayakkabı almaya niyetli olan ailelerin ancak deriden patik tarzında ya da bazı çoraplardan almaları gerekir. Bu çoraplar, alt kısmında çocuğun geri kaymasını engelleyecek birtakım kayganlığını gideren plastikten emdirilmiştir. Biz bunları tavsiye ediyoruz. Çocuğun ayak yapısını bozmayacak, ayağını sıkmayacak ama yürürken de ayağını yerde tutacak, kaymayı engelleyecek nitelikte olması ilk adım ayakkabısının önemli özelliklerindendir. 


Yürümeye başlamamış, henüz 10 aydan ufak çocuklar için sadece ayağın ısısını korumak için yumuşak deriden, mes gibi ayakkabılar ya da kalın çorap kullanılabilir. Çorabın pamuklu olması tercih edilir. Onun dışında özel bir ayakkabı almaya gerek yoktur. Yürümeyen çocuklar için ayakkabı tavsiye edilmez. 

İlk yürümeye başlayan çocuklar için tavsiye edilecek ayakkabı ise mümkün olduğunca esnek, burnu yuvarlak, çırtçıtlı olarak tanımlanan ya da bağcıklı olan ayakkabılardır. İlla konçlu dediğimiz tarzda olmasının gerekliliği yoktur. Ancak piyasada bulunan tüm ayakkabılarda mutlaka bir konç olur. Bu da üreticiler tarafından ayak bileğini sarması açısından tavsiye edilir. Ancak bunun bilimsel olarak bir desteği yoktur. 


Çocuklar için yazlık ayakkabının kışlık ayakkabı tiplerinden sadece şekil ve kapalılık açısından farklılıkları vardır. Tüm ayakkabılarda burnun yuvarlak, geniş ve ayağın önlerden ve yanlardan sıkışmasını engelleyecek nitelikte olması gerekir. Hafif olmalıdır. Çocuklar kuvvetli olmadığı için ağır bir ayakkabı onların yürüme fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiler.

Yaz ayakkabılarında sandalet tipleri çok popülerdir. Bunların da esnek, burnunun yuvarlak, ayağına tam uygun olması gerekir. Ayağı dış etmenlerden koruyacak nitelikte olmalıdır. 


Kışın yağmur ve dış etmenlerin daha sert geçtiğini düşünürsek, bot tercih edilebilir. Bu bot tamamen erişkinlerdeki gibi ayağı ayak bileği seviyesine kadar dış etmenlerden korumak içindir. Ayakkabının yumuşak özelliği ön planda olmalıdır. Ayağın burun kısmının yuvarlak olması, tüm çocuk ayakkabıları seçerken ön planda olması gereken bir şeydir. Çünkü ayakkabıların ön kısmı yuvarlak olduğu zaman parmak kısmındaki sıkışma önlenmiş olur. 


Bazı çocuklar genetik yapısına bağlı olarak çok hızlı büyürler. Boyunun uzaması ile beraber ayaklarının gelişmesi de doğru orantılıdır. Eğer ayakları çok hızlı gelişen bir çocuğunuz varsa yapılacak şey belli aralıklarla ayağının büyüyüp büyümediğini kontrol etmektir. 

Ufak, minyon bir aile yapısına sahip, babası 1,65 annesi 1,55 boya sahip çocuğun iyi beslenmiyorsa ayak gelişimi boy gelişimiyle doğru orantılı olduğu için daha az olacaktır. Senede bir ya da 6 ayda bir ayakkabı değişimi yeterli olacaktır. Baba 1,95 anne 1,75 boyunda, genetik olarak büyük bir insan olacak ve de iyi bir beslenmesi varsa o noktada 3 ayda bir ayakkabı değişikliği gerekebilir. Herkesi aynı kategoriye sokmak zordur. Ayağın sık aralıklarla kontrol edilmesi yeterli olacaktır.


Çocuk ayakkabıları genellikle spor ayakkabılarının üretildiği malzemelerden yapılmalıdır. Çünkü hafif olurlar. Görteks gibi dış etmenlere karşı oldukça dayanıklı malzemelerden yapılan modelleri de vardır; bunlar hem ayağı sıcak tutması, hem yağmurdan koruması açısından tercih edilmesi gerekenlerdendir. 

Spor ayakkabı malzemeleri bazen deriden yapılabilir. Özellikle plastikten, hafif malzemeden yapılmış olması gerekir. Çocukların ayağına daha fazla ağırlık bindirmemek için bu önemlidir. Aynı zamanda esnek olmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat