Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuk Gelişiminde Vitaminlerin Önemi

Çocuğun zeka gelişimi için hangi vitaminler önemlidir?

15,755
kez izlendi
Puan: 4.29 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Çocuklarınızda zihinsel gelişme, sosyal gelişme ve psikolojik gelişme çok önemlidir. Bu gelişmeyi de sağlayan öge beslenme, vitaminler, eser elementler denilen çeşitli besleyici faktörlerdir. Vitaminler içerisinde bu beyin gelişmesini sağlayan vitamin A vitaminidir. Çocuğun mutlak suretle A vitamini alması gerekir. C ve D vitaminleri dokuları besleyip gelişmesine yardımcı olur. D vitamini çok önemlidir, sinir sisteminin ve zihinsel gelişiminde özellikle B'nin bir tür alt gurupları vardır. Bunlar B1, B2, B3, B4, B5, B6 şeklinde isimlendirilir.

Bu vitaminlerin her biri sinir sisteminde çok önemli rol oynamaktadırlar ve çocuğun hepsini de alması gerekir. Bu bakımdan çocukların düzenli kontrolü de çok önemlidir. Çocuklarda her ay kontrol yapılmasının sebebi budur. Çocukların iyi gelişip gelişmediği, sinir sistemi gelişimi bu şekilde anlaşılır.


Çocukların bağışıklık sistemi enfeksiyonlara karşı koruduğu için çok önemlidir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması için çocuk yeterli vitamini alıyor olmalıdır. Bu vitaminler içerisinde bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli vitaminler D ve C vitaminleridir. Bunların da belli miktarda, belli düzende, belli süre ile mutlaka alınması gerekir. 

Bağışıklığı güçlendiren probiyotik denilen, özellikle yoğurt ve ayranda bulunan yararlı bakteriler; balıkta bulunan Omega3 gibi özel yağlar; yeşil sebzelerde ve meyvelerde bulunan C vitamini, D vitamini A vitamini de bağışıklık sisteminin güçlenmesine önemli rol oynamaktadır. 


Vitaminler çocuklarınızın gelişme ve beslenmesine çok önem arz ederler. Bu nedenle yağda eriyen vitamin grubundan olan A, D, E ve K ile, suda eriyen vitamin grubu C ve B grubunun dengeli bir şekilde alınması gerekir. Bunların hepsi çocuklarınızın büyüme ve gelişmesinde çok önem arz eder. 

Bu vitaminler içinde en önemlisi ise D vitaminidir. Bebekleriniz 15 günlük olduktan sonra D vitamini damla, hap veya şurup tarzında doktorun uygun bulduğu dozlarda verilmelidir. Arkasından A vitamini ve C vitamini verilmesinde yarar olabilir. 

Eksikliği durumunda ağır kanamalara neden olan K vitamini çocuklara doğdukları zaman verilmelidir. Çocuk 1 yaşını tamamlayana kadar vitamin takviyesi uygundur ve yararlıdır.


Çocuklarınızın vitamin ve mineral yönden gelişmesinde sebzelerin ve meyvelerin rolü çok önemlidir. Bunları tek tek ayırmak pek uygun olmaz. Hepsinden faydalanması yararlıdır. 

Limon, portakal gibi turunçgiller C vitamini yönünden daha zengindir. Yeşil yapraklı sebzelerde D vitamini ve A vitamini daha çok vardır. Diğer kırmızı renkli meyvelerde ise daha çok E ve A vitamini bulunabilmektedir. A vitamini özellikle karaciğerde, yeşil sebzelerde, havuç gibi gıdalarda bol miktarda bulunabilmektedir.

K vitamini ise sebzelerde çok bulunmakta ve bağırsaktaki faydalı bakterilerin içerisinde K vitamini bulunabilmektedir. Kuru yemişlerde ise özellikle E vitamini ve B vitamini bulunabilmektedir.

Tahıllar da B vitamini yönünden zengindir. Ancak tüm bunları çocuklarınıza dengeli vermek gerekir. 


Çocuklarda kemik gelişimi çok önemlidir. Bunları sağlayan en iyi vitamin ve en önemli vitamin D vitaminidir. Çocuklarda 15 günlükten itibaren D vitamini uygulanmalı, düzenli ve eksiksiz bir beslenme sağlanmalıdır. Diğer vitaminlerin de kemik gelişmesinde rolü önemlidir. Özellikle C vitamini çok önemlidir. D vitamini de her gün sebze ve meyvelerden alınabildiği gibi çocuklarınıza ağızdan vermek de uygundur.

B vitamini dokuların gelişmesinde ve sinir sisteminin iyi yapılmasında kemikler gelişirken ek olarak fayda sağlamaktadır. A vitaminin de kemik gelişiminde önemli rolü vardır. A vitamini özellikle karaciğerde, yeşil sebzelerde, havuç gibi gıdalarda bol miktarda bulunabilmektedir. Her çocuğa özellikle D vitamini C, A vitamini dengeli aldılar mı diye sormak gerekir.


Vitamin eksiklikleri çocuklarda kolaylıkla belirti vermektedir. En sık görülen eksiklik D vitamini eksikliğine bağlı raşitizm adı denilen eksikliktir.

Çocuklarda vitamin eksikliğine bağlı belirtiler
-Raşitizm ile vücut yapısında bozulma ve organlarda büyüme oluşabilir.
-Enfeksiyonlara karşı zayıf olan bünye, hastalıklara daha açık olur.
-Sinir sistemi etki altında kalabilir, büyüme ve gelişme sorunları yaşanabilir. 


Çocuklara vitamin uygulaması doğrudur ve gereklidir. İhmal edilmemesi gerekir. Bu vitaminler içerisinde mutlak verilmesi gereken vitamin D vitaminidir. Çocuklar 15 günlük olduklarında doğumdan sonra D vitaminine başlanılır. D vitamini takviyesi damla, hap veya şurup tarzında olabilir ve 1 yıl süre ile mutlak suretle verilmesi gerekir. D vitaminini takiben A ve C vitaminleri de eksiklik görülmesi durumunda verilmelidir. Eksikliği durumunda kanamalara neden olabilen K vitamini hastane koşullarında giderilmelidir. 


- D vitamini eksikliğine bağlı raşitizm sonucu çocukların özellikle büyüme ve gelişmeleri geri kalmaktadır, boyları kısa olmaktadır, vücutlarında çeşitli anormallikler görülmektedir. Örneğin bacakları çarpık olabilmekte, kamburluk olabilmekte, kafatasları yapısı bozulabilmekte, iç organlarında büyümeler olabilmektedir. Özellikle karaciğer ve dalak bozulmaktadır. 
- A vitamini ise eksikliğinde körlüğe kadar giden bozukluklar ortaya çıkmaktadır. 
- C vitamini eksikliğinde enfeksiyonlara karşı eğilim artar, özellikle ağız mukozasında ve ciltte hasarlar meydana gelir ve kemik dokusu bozulur.
- Çocuklarda B vitamini eksikliği sinir sisteminde sorunlara neden olur. 
- K vitamini eksikliği ise vücutta, özellikle beyinde ağır kanamalar yapabilmektedir.


Çocuklarınızın gelişiminde diş ve kemik çok önem arz eder. Diş gelişmesi için vitamin takviyesi çok önemlidir. Özellikle bu vitaminlerden en önemlisi D vitaminidir. Bunun dışında C vitamini de dış gelişmesinde önemli rol oynar. B grubu vitaminler de burada takviye edildiğinde, çocuk düzenli alabildiğinde, çocukların sinir uçlarını düzeltir, dişler sağlıklı gelişir.

Vitaminlerin yanına Omega 3 denilen yağlar eklenirse daha da güzel olabilmektedir. Bu nedenle de örneğin balık bu gelişmede Omega 3 yönünden zengin olduğundan dolayı düzenli bir şekilde beslenmede bulunmalıdır. 

Çocuklara dengeli ve güzel gıdalar verildiğinde; sebze, meyve, tahıllarda özellikle B vitamini bol bulunmaktadır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat