Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Çocuğunuza Doğru Ayakkabıyı Alın

Bir ayakkabının ortopedik olduğu nasıl anlaşılır?

42,439
kez izlendi
Puan: 3.68 / 5
Detaylı Açıklama
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Halk arasındaki ortopedik ayakkabı olarak bilinen ama bilimsel olarak anatomik ayakkabı adı verilen ayakkabıların 2 temel özelliği vardır. Bunlardan bir tanesi ayakkabının ayağın ön kısmına adapte olacak, burnunun yuvarlak olmasıdır. İkinci özelliği de ayakkabının iç kısmına bakıldığında iç kısmında bir bombenin olduğu görülmelidir. Bu bombe ayaklarımızın iç kısmında kavis kısmına karşılık gelen bölgeyi desteklemek için kullanılan bir bölgedir. 

Bu konforu arttırmak, yürümek, spor esnasında bu bölgenin desteklenerek zorlanmaların engellenmesi ve de ayağın iç kısmını, iç kavisini destekleyen iki adalenin gerginliğinin ve buna bağlı yol açabilecek ağrı ve yorgunluğu ortadan kaldırmak için önerilen bir ayakkabı ve taban desteğidir. 


Ayakkabı içerisinde ortopedik desteği olmayan yani anatomik iç kavisinin desteği olmayan ayakkabılara ihtiyaç duyan insanların tabanlıktan faydalanması, doktor gözetimi olmaksızın çok doğru bir yaklaşım değildir. Eğer hastanın bir ağrı şikayeti varsa ve bu ağrı şikayetini gidermek için kendinin inançlarına göre bir tabanlık alması ve bunu uygulaması sonucunda, hoş olmayan sonuçlar doğurabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. 


Çocukların ayakkabıları ortopedik olmamalıdır. Ortopedik ayakkabı, ortopedik problemi olan çocukların ameliyat dışı tedavilerinde kullanılan özel nitelikli ve tedavi edici özelliği olan ayakkabılara verilen isimdir. Ancak toplumda ortopedik ayakkabı genellikle anatomik ayakkabı olarak kullanılır. Anatomik ayakkabı, ayağın olması gereken girinti ve çıkıntılarını, anatomik yapılarını destekleyen ayakkabıdır. 

Çocukların ayaklarının gelişiminde anatomik yapıların desteklenmesi çocukların konforu ve uzun spor yaptıkları dönemlerde ağrı ve problemlerini azaltmak açısından önemli nitelikleri olan ayakkabılardır. 


Çocuklar yürümeye başladıktan 10-14 aydan sonra başlayan erişkinliğe kadar her dönemde spor ayakkabı kullanabilirler. Spor ayakkabının ayağı büyüttüğü ya da ayağı kötü yönde etkilediği gibi bir inanış vardır, bu doğru değildir. Tamamen çocuğun ve genetik özelliklerine bağlı olarak ulaşması gereken ayak boyu uzunluğu neyse buna ulaşacaktır. Bu ayakkabılar sadece bu dönemi konforlu ve rahat geçirmesini sağlayacaktır.

Çocuklarda spor ayakkabı spor yaparken kullandığı ayakkabılar değil, günlük hayatlarında kullandıkları ayakkabılardır. Spor ayakkabı olarak tanımlamamızın ve önermemizin sebebi bu ayakkabıların diğer köseleden yapılmış ayakkabılara göre yumuşaklık üstünlüğü olmasıdır. Bu ayakkabılar burnu dar ya da sivri olmamalıdır. Burnu, geniş olmalıdır. En önemli özelliği katlanabilir olmasıdır. Yani çocuğun yürürken ayağının yeri kavramasına engel olmaması gerekir. 

Her spor ayakkabı, doğru bir ayakkabı değildir. Bunu da anne babalar, alışveriş yaparken ayakkabıyı eline alıp anlayabilir. Rahatlıkla katlanabilir olması, ayak tabanının esnek olması gerekir. Ayakkabının iç kısmında desteğinin olup olmadığını incelemesi ve de iyi ve kaliteli bir materyalden yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Bu kontrolden geçen ayakkabıların alınması ve çocuklarda kullanılması doğru bir seçim olacaktır.


Tabanlıklar ayak problemleri içerisinde bazı hastalıkların cerrahi dışı tedavilerinin ya da cerrahiden önce ilk basamak tedavileri için kullandığımız özel tedavi niteliği olan cihazlardır. Bu cihazların farklı materyallerden, farklı şekilde üretilmesinden ve farklı hastalıklar için özel dizaynlardan oluşan çok farklı modelleri ve şekilleri vardır. 

Bunları, antibiyotik gibi ya da nitelikli bir tedavi aracı olarak kullandığımız için ayak problemi, ağrısı, basma problemi olan tüm hastaların bir hekim kontrolünden geçerek ne tür ayak probleminin olduğunun tespit edilmesi ve ne tür tabanlık kullanması gerektiği hekim tarafından karar verildikten sonra tabanlık kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat