Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Zeka Gelişimi

Bebeğin zeka gelişimini neler etkiler?

59,550
kez izlendi
Puan: 4.80 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Bebeklerde zeka gelişimi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını videolarımızı izleyerek öğrenebilirsiniz.

Zeka dediğimiz, pek çok farklı yeteneğin pek çok farklı algının bir araya gelmiş halidir. Zeka, duygusal zeka ve sosyal zeka olarak ikiye ayrılabilir. Zeka ile ilgili pek çok varsayım ve teori vardır. "Zeka doğuştan mıdır yoksa sonradan edinilen bir şey midir" sorusu hep tartışılan bir konudur. Zeka hem doğuştan gelir, hem de zaman içerisinde gelişir ve bu ikisini birleşiminden oluşur. Hem genetik faktörler hem de çocuğun zekasının nasıl uyarıldığı zeka gelişiminde son derece önemlidir.

Uyarımın bebeklerin zekası için ne kadar önemli olduğunu görüyoruz, çünkü uyarılmayan çocuklarda snap artışının yavaşladığını, hatta durduğunu görebiliriz. 


Televizyonun zeka gelişimiyle bebeğin genel gelişimi üzerindeki etkileri daha fazla ortaya çıkmaktadır. Televizyon bebeğin zeka gelişimini negatif yönde etkiler. Bunu küçük bir bebeği televizyon karşısına koyarak da gözlemleyebilirsiniz. Televizyonun karşısına geçen bebeğin tüm dünyayla ilgisi kesilir ve televizyonu sahiplenir. Televizyon bütün ilgisini alacaktır ve bu durum çok önemlidir. 

Bebekler ilk başta dokunarak bir şeyler yaparak öğrenirler. 0 - 2 yaş arası bebekte sensorimotor dediğimiz dokunsal bir algı safhası vardır. Bu nedenle 0 - 2 yaş arasındaki bebeğin orada gösterdiği hareket, aksiyon çok önemlidir. Bu, onun öğrenmesini sağlar. Televizyon ise aktif değil, pasif bir öğreticidir. Bu anlamda bebeğin gelişiminden çok fazla şey çalar.

Bu nedenle bebeğin bulunduğu ortamda televizyonun bulunmaması gerekir. Bunun yerine bebeğe de uygun olacak müzik olabilir. Bebek 2 yaşını doldurduktan sonra artık hayatında olabilir ancak bu da 1 saatin üzerinde olmamalıdır. 


0-1 yaş arasında eğitim ve beyin onun iihtiyaçlarını karşılayacak, onu rahatlatacak, onu birebir ilgi gösterebilecek birebir bağ kurabilecek birinin varlığıdır. 

Her gün bebeğinize 1 ile 3 saat arasında ayrı zaman ayırın. Bebekle kurulan göz kontağı bebeğin ilk dönemlerdeki eğitiminde son derece önemlidir. İlk baştan itibaren konuşulan bebekler daha sonra çok farklı yetenekler gösterebiliyorlar. Birtakım şeyleri algılamaları, dil gelişimi ve algısal gelişimleri çok daha kolay oluyor. Bebeğin hayatındaki düzen ve ritmi ise zeka gelişimi için cok önemli.

Eğitsel olarak yaşa yönelik aktiviteleri anne babanın öğrenmesi gerekir. Örneğin bebek 2 ile 4 aylıkken ne yapmalı, 6 aylıkken nasıl bir gelişim göstermeli ve bebekle hangi aktiviteler yapılmalı, bilmelidir. Her aktivitenin bir amacı vardır ve dil gelişiminden ince motor ve kalın motor gelişimine kadar pek çok önemli aşamaya fayda sağlar. Bu anlamda bebekler için aktivitelerin hepsinin belli bir dönemi vardır ve yaşa göre değişmektedir.

Bebeklerde 4. aydan itibaren ortak ilginin gelişmesi anne ile bebeğin oyunlarında karşılıklı bir odak ilginin gözlenmesi önemlidir. Eğitim zeka üzerinde etkilidir ve zamanında eğitim verebilmek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat