Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Yürüme Sorunları

Kız bebeklerde yürüme süreci nasıl gerçekleşir?

65,684
kez izlendi
Puan: 4.59 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bebeklerde geç yürüme nedenlerinin çok iyi incelenmesi ve değerlendirilmesi gerekir. Geç sözü ise genelde 1,5 yaşından sonra yürüyen çocuklar için kullanılır. 1,5 yaşından sonra çocuk yürümüyorsa altındaki nedenin iyi bir şekilde araştırılması gerekir. 

Yürümeyi geciktiren pek çok sebep sayılabilir. Bunlar içinde bizi en çok ilgilendiren çocukların sinir sisteminde bir gerilik olup olmadığını anlamak gerekir. Yani çocuklarda zihinsel yönden bir problem varsa bu motor dediğimiz yürüme fonksiyonlarını da etkileyebilmektedir.

Genelde geç yürüyen çocukların altında diğer sebeplerin araştırılması gerekir. Örnek olarak bu çocuk başını ne zaman tuttu, desteksiz ne zaman oturdu, ne zaman emeklediği gibi şeyleri çok iyi bir şekilde değerlendirmek gerekir. 

- Sinir sistemi hastalıkları
- Küçükken geçirilmiş enfeksiyon hastalıkları
- Aileden gelen genetik rahatsızlıklar
- Akraba evliliği
- Genetik sorunlar
- Çeşitli sendromlar
- Kromozom bozuklukları
- Çocuk felci
- Doğuştan kalça çıkıklığı
- Menenjit

Bütün bunlar bulunduktan sonra altındaki yatan sebep de ortaya çıkarılır. Bazı ilaçları kullanmanın yürümeyi hızlandırdığına dair bir çalışma yoktur. Ayakkabılar da yürümeyi etkilemez. Bütün bu faktörler önemli değildir. Önemli olan sinir sisteminde bir problem var mı veya genetik bir problem var mı diye ailevi problem var mı hastalık var mı diye incelemektir. Bu tip sebepler daha da önemlidir. Her yürümesi geciken çocuğun iyi bir şekilde muayeneden geçirilmesi çok önemlidir. 


Yürümenin yaşı kız çocukları için genellikle 12-15 ay arasında olmaktadır. Bazen daha erken olabilir. 9-10-11 aylık bir bebekte de yürüme olabilir veya 13-14-15 ayları arasında da olabilir. Bunlar arasında aslında büyük bir fark yoktur. Yani erken yürüyenle, zamanında yürüyen veya zamanından birkaç ay geç olan çocuklarda da genelde farklılık yoktur. Onların çok daha iyi geliştiği anlamına gelmez. 

Yürümenin yaşı kız çocuklarında bazen 18 aya kadar sürebilir. 18 aydan sonra çocuklar yürümüyorsa altında bir neden var mı diye iyi bir şekilde araştırmak gerekir. Eğer yürüme gecikmesi varsa diğer gelişmelerinin de değerlendirilmesi gerekir. 


Erkek çocuklarının yürümesi genellikle 12-15 aylar arasında olmaktadır.  Yürümeye başlamadan önce mutlaka 7. aylarda desteksiz oturması gerekmektedir. 10. ayda emeklemeye ve 12. aydan itibaren de desteksiz yürümeye başlaması gerekir. Erkek çocuklarda büyüme bazen daha geç zamanlara atlayabilir. Yani 15. aydan sonra bazen normalde de yürüme görülebilir. Bunlar 17-18 aya kadar da yürümeler normal sayılabilir. 1,5 yaşını geçtikten sonra yürüme olmamışsa dikkatli olmak gerekir. Bu durumda çocukların yakından izlenmesi gerekir. 18 aya kadar da beklenebilir.


Bebekleri daima alıştırmak, her şeye karşı alıştırarak büyütmek çok önemlidir. Örneğin kafa kontrolü için başını kontrol ettirmek ona gülümsemek, göz kontağı sağlamak, otururken yanında kontrolünü sağlamak, emeklemeye başladığında önüne bir obje koyarak oraya doğru emeklemesini sağlamak çok önemlidir. Bu bakımdan, yürümeye alıştırırken de onları cesaretlendirmek, alıştırmak çok önemlidir. 

Bebeği yürümeye alıştırma süreci

Çocuğun bir objeye tutunarak ayağa kalkması sağlanabilir, ayakta durması sağlanabilir. Bu sağlandıktan sonra yavaş yavaş tek eliyle tutması sağlanabilir. Daha sonra eliyle tutarak birkaç adım atmasını sağlamak, her seferinde cesaretlendirmek, onu korkutmamak gerekir. Buradaki en önemli olay çocuğun hazır olduğunu hissettikten sonra yapmaktır. Yani önce mutlaka oturması, sonra emeklemesi gerekir. Ardından kendini ayağa kaldırması gerekir. Kendini ayağa kaldırdıktan sonra destekle adım atmasını sağlamak son aşamadır.

Adım attırırken de önce 2 taraflı elinden tutarak, sonra tek taraflı elinden tutarak adım atması sağlanır. Bunun arkasından da gene ellerini çok iyi kontrol ettikten sonra adım atmasını sağlamak gerekir. İlk birkaç adımı attıktan sonra çocuk cesaretlenir ve yaptığı işten ayrıca mutluluk duyar. Çocuğu cesaretlendirmek çok önemlidir. Kesinlikle korkutulmamalıdır. Çocuk henüz yürümeye hazır değilse hiç acele etmemek gerekir. 

Çocuklar 12-15 ay arasında yürüyebilmektedir. Bazı çocukların yürümesi 18 aya kadar uzayabilir. Bu bakımdan her şeyi zamanı geldiğinde yapmak yararlıdır. Zamanı geldiğinde her çocuk yürümeye başlayacaktır. Yoksa yürüteçle, elinden tutmakla, birtakım aletlerle desteklemeye genellikle gerek yoktur. Çocuklar zaman içinde kendiliğinden yürüyebilirler. Burada bütün olay çocukların kademe kademe yürümesini sağmaka, bunu onu korkutmadan, cesaretlendirerek yapmaktır. Bu da 12-15 ay arasında yapılabilir.


Bebekler yürümeye başladıklarında bazen parmaklarının ucuna basarak yürürler. Kız çocuklarında buna balerin yürüyüşü, erkek çocuklarda ise balet yürüşü adı verilir. Parmaklarının tam uçlarına basarak yürümelerini yaparlar. Buna oldukça sık rastlanır. Genellikle bunları tamamen normal varyasyonlar içinde sayarız. 

Nadiren bazen prematüre çocuklarda veya beyin felci denilen durumlarda da parmak ucuna basarak yürüme olmaktadır. Bu 2 durumu iyi ayırmak gerekir. Bunların önemli kısmı fizyolojiktir. Çocuk kendi başına yürümesini düzeltir. Bazen de fizik tedavi veya egzersizlere ihtiyaç duyulabilir. Bunun da bir ortopedi doktoru ile görüştükten sonra yapılması sağlanabilir. 

Çok ender durumlarda parmak ucuna basan çocuklarda özel ayakkabılar gerekebilir. Gene çok ender durumlarda ise küçük müdahaleler ile buradaki baskı ve tendonlardaki gerilmelerin düzeltilmesi gerekebilir. Ama bunlar nadiren kullanılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat