Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Sıvı Tüketimi

Emmeye devam eden bebeğe su vermek gerekir mi?

97,735
kez izlendi
Puan: 4.12 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bebeklerde sıvı tüketimi konusunda bilmeniz gerekenler... 


Bebeklerde su tüketimi
Anne sütü çok olağanüstü bir besindir. İçinde D vitamini dışında çocuğa gerekli olabilecek bütün vitaminler, mineraller bulunur. Anne sütü alan bir çocuğa su vermeye gerek yoktur. Anne sütü yetersizliğinde ek gıda verildiği zaman muhakkak su vermek gerekir. Mamaların yoğunluğunun bebeklerin böbreklerine zarar vermemesi için bebeğe mamadan sonra su verilmelidir. 

Yeni doğan bebeklerde süt tüketimi
Yeni doğan bebekler hayata ilk başlamasıyla beraber annesinden ilk kopmasıyla ilk 2-3 gün %5 ile %6 oranında bir sıvı kaybı olmaktadır. Önemli olan hastaneden çıkmadan önce ilk doktor kontrolünde bunun az veya çok olduğunu takip etmektir. Bu anne sütünün gelip gelmediğine bakmak amaçlıdır. İlk 15 gün çocuğumuz doğum kilosuna ulaşıyor, ilk 1 ay 500 gram alıyor ise anne sütü yeterlidir. İdrarını bebek günde 5 kere yapıyorsa anne sütü yeterlidir diyebiliriz. Bebeğin hastane çıkışından sonra ilk hafta kontrolü, 15 gün sonraki kontrolü ve ayda 1 kontrolü ile anne sütünün yeterli gelip gelmediği kontrol edilir. 

Bebeklerde meyve suyu tüketimi
Meyvelerin içinde sobritol dediğimiz bir madde bulunmaktadır. Bu çocuklarda alerjik reaksiyonları arttırmakta, gaz oluşturmakta ve çocuğumuzu rahatsız etmektedir. Bu yüzden meyvelere biraz daha geç başlanmalıdır. 
Alerjik olabileceğinden dolayı muzu 1 yaşından sonra bırakmalıyız. Diğer besinlerde de armut gibi daha az reaksiyon verebilecek meyveleri tercih etmeliyiz. Meyvelerin hazırlanışında ilk başta güzelce yıkamaya dikkat etmeliyiz. Arkasından güzelce soymalı, cam rendede hazırlayıp ilk 5-10 dakikada çocuklarımıza vermeliyiz.

Bebek beslenmesi
Bebeklerimize ilk 6 ay boyunca muhakkak anne sütü vermeliyiz. Anne sütü yetmiyorsa verebileceğimiz formüla sütler vardır. Alerjik rahatsızlıklara neden olabileceği için bebeklere 2 yaşına kadar inek sütü verilmemelidir. 6 aydan sonra bebeklerimizin meyve sularını verebiliriz. Burada önemli olan kendi hazırladığımız meyve suyu olmalıdır. Meyveleri güzelce temizlemeliyiz. Kabuklarını soyduktan sonra cam rendede rendeleyip çok bekletmeden çocuğumuza yedirmeliyiz. 6 aydan sonra çocuklarımızın çorbalarını hazırlayabiliyoruz. Bu çorbalarda özellikle dikkat etmemiz gereken patates, havuç, pirinç ve sebze içine koyarak hazırlanması gerekmesidir. Seçtiğimiz sebzelerin taze olmasına dikkat etmeliyiz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat