Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Reflü ve Tedavisi

Bebeğimizde reflü olduğunu nasıl anlarız?

130,116
kez izlendi
Puan: 4.46 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bebeklerde reflü sık rastlanan bir hastalıktır. Reflü dediğimiz mide içeriğinin sindirim borusuna ve ağıza geri gelmesi olayıdır. Bebekler belli nedenlerle reflüye zaten yatkındırlar. Örneğin sindirim borusunun altındaki kaslar henüz yeterince tam olarak bir kapakçık görevi görecek şekilde çalışmamaktadır.

Bebek zaten sıvı gıda ile, anne sütü de olsa mama da olsa sıvı gıda ile beslenmektedir. Bebek vaktinin çoğunu da yatarak geçirmektedir. Bu nedenle bütün bu faktörlerde reflüye eğilim yaratmaktadır. 

Fakat bu reflü hastalığı olarak kabul edilmez. Normalde bebeklerde görülebilen fizyolojik normal reflü olarak kabul edilir. Fakat eğer bu olay bazı komplikasyonlara, bazı sorunlara yol açarsa o zaman bu reflü hastalığı olarak ayrıca değerlendirilmelidir.


Bebeklerde fizyolojik normal reflü denilen olay çok sık görülmektedir. Bunu bebeğin beslenme sonrası bir miktar kusmasıyla şüphelenebilirsiniz. Bu hastalık olarak kabul edilmez. Bir de hastalık olarak kabul edilen, bebeğin büyümesine, gelişmesine engel olan, uykusuna, beslenmesine sorun yaratan bir reflü vardır. O daha farklıdır.

Bebeklerde reflünün etkileri
- Bebeğiniz aç olsa bile emmek istemez, emmeyi reddeder.
- Uykusunda huzursuzluk olur.
- Genelde huzursuz bir bebek olur.
- Çok sık kusar, ağız dolusu kusar, fışkırtarak kusabilir. 

Böyle bir bebek yeterince beslenemediği için kilo almasında problem yaşayacak, büyümesi, gelişmesi geri kalacaktır. 

Reflü, ilk aylarda gaz sıkışmasıyla da karışabilir. Gaz sancısı gibi çok ağlayan bebeklerin, bazılarının gaz sancısı değil de reflü yaşadığı bilinen bir gerçektir. 


Reflüsü olan bebeği sık sık, az az beslemek, emzirme sırasında sık sık gazını çıkarmak, beslenme sonrasında hemen yatırmamak, yatıracağınız dönemde biraz eğimli başı biraz yukarıda yatırmak gibi basit önlemler reflüyü azaltmada yardımcı olmaktadır. 

Bebekte beslenme sonrası karına bastırmak, basıncını artıracak müdahalelerden kaçınmak, beslenme sonrası bebeği çok hareket ettirmemek yerinde olacaktır. Anne sütü ile beslemeyi tercih etmek de reflü açısından avantajlı olacaktır. 

Bütün bu basit önlemlere ilaç alınamadığı zaman da ilaç tedavisine geçmek gerekli olacaktır. 


Bebeklerde reflü 6 aydan sonra düzelme gösterebilir. 6 ay ile birlikte bebeğe ek gıdalar başlanacak, bebek oturur pozisyonda vakit geçirmeye başlayacak, sindirim borusunun alt ucundaki kaslar daha iyi fonksiyon gösterecektir. Bunlar hep reflünün oluşumuna zemin hazırlayacak etkenler olduğu için 6 aydan itibaren azalma görülecektir. 

Bebeklikte reflü saptananların %80'inde kendiliğinden düzelme görülmektedir. Bebeklerde görülen reflü %80 oranında ilk 1-2 yaş arasında kendiliğinden kaybolmaktadır. Kendiliğinden kaybolmayıp basit bazı önlemler gerektiren, bunlara cevap veremeyen durumlarda ilaç tedavisi gerektiren vakalara da rastlanmaktadır. 


Reflü tanısı alan bebekler tercihen anne sütüyle beslenmelidir. Emzirme döneminde olan bir annenin yediği içtiği her tür gıda bebeği de etkileyeceği için bebeğinde reflü olan annenin kendisi de belli bazı gıdalardan kaçınmalıdır. 

Reflüsü olan bebeği emziren annelerin yememesi gerekenler
- Aşırı baharatlı gıdalar
- Turunçgiller
- Kahve gibi kafeinli içecekler
- İnek sütü ürünleri 

Eğer bebek anne sütü değil mamayla besleniyorsa ve reflüsü varsa özel bazı mamalar, daha koyu kıvamlı, geriye kaçağı azaltacak şekilde üretilmiş özel bazı mamalarla beslenmesi de uygun olabilir. Mama alan bebekler, anne sütü emer pozisyonda hafif eğimli bir pozisyonda beslenirse bu da reflüyü azaltmada yardımcı olacaktır. 

- Çok sık kusma
- Çok sık kusmadan dolayı yeterli ölçüde büyüyememe
- Kilo alamama
- Zatürre ve sık tekrarlayan enfeksiyonlar
- Sık tekrarlayan orta kulak enfeksiyonları
- Solunum yolu enfeksiyonları, nefesinde hırıltı

Reflü kimi zaman bebeklerde astım hastalığı ile bile karışabilir. Bebekte sindirim borusunun alt tarafından olan kanamalar demir eksikliğine bağlı bir kansızlığa yol açabilmektedir. Bebek yaşına uygun büyüme ve gelişmeyi gösteremeyebilir.

Bu nedenle böyle komplikasyonlar da görülebileceği için anne babaların bebeklerinde reflüden şüphelendikleri zaman doktorlarına başvurarak uygun önlemleri, gerekiyorsa uygun ilaçları almaları uygun olacaktır. 


Bebekler reflüye doğuştan eğilimlidir. Bunun nedeni de sıvı gıdayla beslenmeleri, anatomik olarak bazı yapıların henüz tam olarak fonksiyon göstermemesi, örneğin mide gelişimindeki sindirim borusunun altındaki kasların henüz tam olarak gıdanın mideden geri kaçmasına engel olamamasıdır. Bebeğin çoğu zaman, çoğu vaktini yatarak geçirmesi gibi etkenler de bebeklerin reflüye zaten eğilimli olmasına yol açmaktadır. 


Reflü anne sütü emen bebeklerde daha az görülmektedir. Çünkü anne sütü mideyi, bağırsağı kolay terk eden, çabuk sindirilebilen bir gıdadır. Mamalar inek sütü bazlı hazırlandıkları için hem alerjiyi uyarmak anlamında hem de mideyi bağırsağı terk etmeleri anne sütü kadar çabuk olmadığı için geriye doğru kaçağa da yol açar. Bu anlamda anne sütüne göre daha dezavantajlıdır. 


Reflü bebeklik döneminden sonra da görülebilmektedir. Ama biz bunu genellikle bebelik döneminde başlayan, zaman içerisinde de iyileşmesini beklediğimiz olayın iyileşmeyip devam etmesi olarak kabul ediyoruz. Bebeklikteki masum reflülerin %80'i 1-2 yaşa kadar çoğu zaman herhangi bir tedavi bile gerektirmeden kendiliğinden geçmektedir. Kimi bebeklerde ise reflü tedavilere rağmen devam etmekte, çocukluk çağına kadar sürmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat