Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Pişik

Pişik nasıl geçer?

218,635
kez izlendi
Puan: 4.19 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bebeklerde pişik bez bölgesinde oluşan bir problemidir. Bebeğin bez ile kapatılmış bölgelerinde ve kıvrım yerlerinde görülür. Bezin uzun süre değiştirilmemesinden kaynaklanan kırmızı renkli, kabarık, bazen sulu olan deri döküntüsüdür. Bebekte pişik olduğunu anlamak için bu belirtilere bakabilirsiniz. Ayrıca idrarın pH oranı ve sıcak hava da pişiğe sebep olabilir. Bez bölgesinde nadiren iltihaplı birtakım cilt lezyonları görülebilir ama bunlar pişik olarak adlandırılmaz. Bunlar daha çok apse tarzında ya da sivilce tarzında döküntülerdir. 

Pişik, bebekte kullanılan temizleme malzemelerine bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Genelde tavsiye edilen, bebeğin su ile yıkanmasıdır. Eğer o an yıkamak mümkün değilse su ile ıslatılmış pamuklarla da temizliği sağlanabilir. Islak mendiller uzun zaman kullanıldığında içindeki sabun benzeri maddeler pişiğe yol açabilir. Bebeklerde pişiğin geçmesinden çok oluşumunu önlemek daha önemlidir. Bunun için idrarın ciltle temasını kesmek açısından cildin yüzeyinde koruyucu bir tabaka oluşturulması önerilir. Bu koruyucu tabakayı oluşturabilmek için hipoalerjik olduğuna emin olduğumuz bir markanın pişik önleyici kremleri kullanılabilir. Bu kremler bebeğin altı her açıldığında bez bölgesine kalın ve sıvama şeklinde değil, ince bir tabaka halinde sürülürse pişik oluşmayacaktır. 

Tahriş olmuş, kızarmış bölge üzerinde panthenol'ün iyileşmeye katkısı olacağından bebeklerde pişik oluşması durumunda yüksek oranda panthenol içeren pişik kremleri tercih edilebilir.  Buna ek olarak kullanılacak pişik kreminin pH'ının 5.5 seviyesinde olması da önemlidir. Çünkü doğal cilt pH'ı 5.5 seviyesinde stabilize edildiğinde, doğal bariyer fonksiyonu desteklenmiş olur ve pişiğe neden olan zararlı irritanların gelişmesini engeller.

Bebekte mantar oluştuğu takdirde içeriğinde mantara karşı etkili maddeler bulunan kremler kullanılmalıdır. Çok nadir olarak, bebeğin cildinde minik iltihabi lezyonlar oluştuğunda antibiyotik içeren kremler kullanılabilir. Bu kremler düzenli aralıklarla sürüldüğünde en geç iki gün içinde pişikte iyileşme belirtileri görülür.


Doğru bebek bezi seçimi pişiği önleme açısından çok önemlidir. Özellikle son zamanlarda gelişen teknoloji ile yapılan bezler bebeğin poposunu açık bırakmışsınız gibi hava almasını sağlarlar. Annelerin bezin idrarı çok iyi emdiğini gözlemlemeleri gerekir. İdrarının, bezin içinde hapsolduğu durumlarda ciltle teması minimum olacaktır.

Bezin dış yüzeyinin hava geçirir olması pişiği önlemek açısından çok önemlidir. Bebeğe, uygun boyutta bez alınmalıdır. Bezi bağlarken esas problem göbek çevresidir bu yüzden alırken bezlerin bebeğin kilosuna uygun olması gerekir. 

Bebek bezi kullanımı

Bezlerin üstünde renkli desenler vardır. Ortadaki desen açıkta kalacak şekilde, yapışkan bantların iki yanda olması gerekir. Bezin bebeğin bacaklarını sıkmadığından ve göbek çevresini tam sardığından emin olunmalı. 

Bezi çok sıkı yapıştırıyorsanız ve bantlar ortaya geliyorsa büyük bir bez kullanıyorsunuz; bantlar çok kenarda kalıyorsa küçük bir bez kullanıyorsunuz demektir. Küçük bez kullanımı bebeğin bacaklarına zarar verebilir. Uygun boyutta bez kullanıldığında pişik minimuma inecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat