Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde Konuşma Sorunları

Televizyon izlemek bebeğin konuşmasını geciktirir mi?

22,214
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Gelişim Uzmanı

Bebeklerin konuşma sürecinde yaşanan sorunlarla ilgili merak ettikleriniz... 


Bebeklerde geç konuşma
Özellikle sık karşılaştığımız sıkıntı titiz annelerdir. Bu annelerimiz sürekli ev işiyle uğraşır ve çocuklar 2.planda kalır. Bu annelerimiz sürekli ev işiyle uğraştığı için çocuğunu TV önüne koyuyor ve bu da bebeğin konuşmasında birçok sorunlara neden olur. Anne ve baba çok sakin mizaçlı, sosyal çevresi zayıf bir kitleyse çocuğuyla da iletişimi son derece zayıf olabiliyor. Bu da çocuğun konuşmasını engelleyen bir durumdur. Konuşma dönemindeki bebekler çok fazla TV izlememelidir. Ev işi yaparken masayı siliyorum, çiçeği suladım şeklinde sürekli olarak konuşun. 

Bebeklerde konuşma sorunları
Bebeğin konuşmasını izlerken en çok dikkat edilen şey diyaloğa, iletişime giriyor olması çok önemlidir. Daha sonra seslere karşı tepkileri, işaret dilini çok kullanıp kullanmadığı da önemlidir. Özellikle 1 yaşa kadar cümle kurma var mı, anlamlı ifadeler mi var yoksa anlamsız ifadeler mi var bu da çok önemlidir. Anlamlı ifadeler kullanıyor ise bu olumlu bir şeydir. Bebeğin temasa ya da sarılmaya karşı tepkisi olup olmadığına bakılmalıdır. Bunların hepsine baktıktan sonra ilk önerdiğimiz şey odyoloğa gidilmesidir. Odyolog işitme sorunu gibi şeyleri kontrol ediyor. Odyologtan temiz çıkarsa bir çocuk psikoloğuna yönlendiriyoruz. Orada da bir sorunu yoksa konuşma eğitimi alması konusunda aileyi yönlendiriyoruz. 

Özellikle 3 yaşa kadar olan konuşmalarda seslerin karışması farklı çıkarılması normaldir. Seslerin yanlış çıkarılması, çıkarılamaması, farklı çıkarılmasına biz artikülasyon problemi diyoruz. Artikülasyon sorunu çocuğun o sesi algılamayla ilgili yaşadığı sorunu ifade eder. Algılayamadığı içinde bunu aritküle dediğimiz motor yani konuşma organlarıyla ifade edemediğini gösterir. Bazı sesleri çıkaramama da dediğimiz problemin 5 yaşından sonra da devam ediyorsa mutlaka uzman desteğine ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Yapılan araştırmalarda bunu göstermiştir ki çocuklar özellikle "r,b,d,y,s,ş" seslerini çıkarmada sorun varsa çocuk okuma yazmada problem yaşayabilir. 5 yaşına kadar ki sorun kısmende olsa doğal karşılanır fakat 5 yaşından sonraki kesinlikle normal değildir ve uzman desteği almak şarttır.

3 yaşına kadar çocukların kelimeleri yarım söylemesi bizim normal karşıladığımız bir şeydir. 3 yaşından sonra telaffuzun düzelmesi beklenir. O döneme kadar dil merkezinin gelişiyor olması, çocuğun sesleri ayırt etmesi, kulağın işitme merkezinin daha hızlı çalışması zaman içerisinde telaffuzu düzeltmeye kadar gider. 

Ailenin tepkisi de çok önemlidir. Çocuklar suya du dediğinde hayır o du değil su diyeceksin şeklinde baskı yapmaları bazen geride tepebiliyor. Doğrusunu baskı yapmadan söylemek çok önemlidir. "Du istiyorum" dediğinde "su istiyorsun galiba şimdi sana su vereceğim" şeklinde arada su kelimesini vurgulayarak söylememiz daha uygun olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat