Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeklerde İşitme

Yeni doğan bebeğin kulakları nasıl kontrol edilir?

24,823
kez izlendi
Puan: 3.80 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Bebeklerde işitme sorunları ile ilgili belirtileri, bebeğinizin işitme ile ilgili kontrollerinin ne zaman yapılacağını ve bebeklerin hangi seslere nasıl tepkiler vermesi gerektiğini uzmanından öğrenin. Yanıtlar UZMANTV'de!


Yeni doğan bebeğin genel muayenesinin bir parçası olarak kulaklarına da dikkat edilir. Kulaklarına öncelikle otoskop dediğimiz aletle bakılır. Yeni doğan bebeğin kulaklarının içi verniks kazeoza ile dolu olabilir. Yani yeni doğanın cildini saran maddeyle dolu olabilir. Muayenede yeni doğanın duyması değerlendirilir. Nasıl tepki veriyor, acaba moro refleksimi yapıyor, korku refleksi mi gösteriyor gibi sese nasıl tepki verdiği muayenenin bir parçasıdır. Tüm dünyada yeni doğanda duyma testi önerilir. Her yeni doğana 1 ay içerisinde duyma testi yaptırılmalıdır. 

Bebeğin işitmesinde problem olduğu yeni doğan tarama testleriyle çok rahat anlaşılabilir. Çünkü ilk haftadan itibaren bebeğin işitmesi taranır ve 2 kulak karşılaştırılır. Tarama testlerinde sorun olan bebek daha ileri testlere tabii tutulur. Bebeğin işitmesinde problem olduğu tepkilerinden de anlaşılabilir. Bebekler ilk başlarda sese çok tepki vermeseler de yanında konuşulduğunda göz kırpışları, ufak tefek göz kontakları ile sese tepki vermeliler. Yüksek sesler olduğunda koruyucu reflekslerden birini gösterirler. 

Bebeklerde işitme sorunları tedavisi
Bir bebeğin işitme problemi varsa öncelikle detaylı olarak değerlendirilmelidir. Bu problemin nereden, dış kulaktan, beyinden mi kaynaklanıyor onun anlaşılması gerekir. Çünkü kulak yolundaki sıvıdan enfeksiyonlara kadar pek çok sebebi olabilir. Sebep fark edildikten sonra ona göre bir çözüm uygulanması gerekir. Kulak yolundaki sıvıya bağlı bir sorun söz konusuysa bu zaman içerisinde geçecektir. Daha ileriki zamanlarda kulak yolundaki sıvıyla ilgili bir sorun varsa bu da kendi kendine geçecektir. Geçmiyorsa da kulak yoluna tüp yerleştirilerek tedavi çözümü sağlanabilir. 

Bebeklerde işitme kullanımı
Doğumsal bir işitme problemi varsa, rahim içi enfeksiyonlara bağlı kalıcı bir hasar varsa, kulakta başka şekilde çözülemeyecek ciddi bir problem varsa ve duyma konuşmasını, günlük hayatını etkileyecek boyuta geldiyse bebeklerin işitme cihazları kullanmaları gerekebilir. İşitme cihazı kullanan bebekler mutlaka uzman denetiminde olmalıdır. Bu konuda tecrübeli bir kulak burun boğaz hekimi, aynı zamanda bir konuşma terapisti ve çocuk hekimi bu takımın içinde olmalıdır. Bu bebekler çok sıkı bir şekilde takip edilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat