Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğinizin Zekasını Geliştirin

Bebeğin zeka gelişimi için hamilelik döneminde neler yapılmalı?

189,487
kez izlendi
Puan: 4.67 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Bebeklerde zeka gelişimi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyin cevabı! Zeka üzerinde hem genetik faktörler hem de uyarımın etkisi vardır. Anne sütü gelişim açısından son derece önemli bir faktördür. Anne sütünün, içeriği yüzünden mi yoksa anne sütü vermeyi seçen annelerin genetiği yüzünden mi faydalı olduğu henüz açıklığa kavuşmadı ancak anne sütü ile beslenme bebeklerde zeka gelişimi anlamında çok etkilidir.


Anne babanın bebeği uyarması zeka gelişimini olumlu yönde etkiler. En önemli uyarım sakin bir ses tonuyla bebeğin gözünün içine bakarak sürekli konuşmaktır. Anne ve babanın konuşması bebeği en fazla uyaran şeylerden biridir. 

Dokunarak iletişimin, bebeğe söylenen şarkıların, ritmik melodilerin bebeğin zeka gelişiminde önemli olduğunu biliyoruz. Sevgi dolu bir ortam bebeğin zekasını geliştirir. 


Bebeklerde oyuncakların kullanılmaya başladığı dönem 2-3 ay arasındadır. Başlarda göz takibi gerektiren aktiviteler bebek büyüdükçe yerini el kullanımı ve el-göz koordinasyonuna yönelik oyuncaklara bırakır. 

Bebek büyüdükçe onun motor gelişimini geliştirecek oyuncaklar tercih edilmelidir. Sonrasında ise hem motor gelişimini hem el-göz koordinasyonunu geliştirecek oyuncaklar seçilmelidir. 

Evdeki pek çok nesne oyuncak olarak yaratıcı biçimde kullanılabilir. 4. aydan itibaren evdeki kap kacak, tencere, kepçeler vb oyuncak olarak verilebilir. Bebek 5. aydan itibaren üst üste dizilen oyuncaklar ve yapbozlarla oynayabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat