Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğinizin Cinsiyetini Öğrenin

Ultrasonla bakılarak bebeğin cinsiyeti nasıl anlaşılır?

405,316
kez izlendi
Puan: 4.53 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Anne karnındaki bebeğin cinsiyetinin tespit edilmesi hakkında merak ettiklerinizi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Bebeğin cinsiyeti döllenme esnasında bellidir. Bebeğin plasentasından ya da amniyon sıvısından örnek alarak mikroskop altında cinsiyet anlaşılabilir. Mikroskopta cinsiyet kromozomu da görülür. Kromozomlar spermlerin yarısında X yarısında ise Y'dir. Yani ana rahmine yerleşmeden önce de cinsiyet bellidir. Ultrasonla tespit için bebeğin büyümesi ve genital organının gelişmesi gerekir. Çünkü cinsiyet bacak arasına bakılarak ultrasondan öğrenilir. Hamileliğin 9. haftasına kadar bebeğin cinsiyeti ultrason ile görülmez. 

9. haftadan sonra kız ve erkek olarak farklılaşma başlar. Kız bebekte yapı dudaklara dönüşürken erkek bebekte penise dönüşür. Bunun tamamlanma süreci 13 veya 14. gebelik haftasına denk gelir. Erkek bebekte ise bu belki 1 hafta daha geri çekilebilir.

Ultrason ile cinsiyet tespiti

Anne karnında bebeğin cinsiyetinin tespiti için ultrason kullanılır. Ultrasonda bebeğin genital bölgesine bakarak 14. haftadan sonra bebeğin kız mı erkek mi olduğu anlaşılır.  

Kromozomal şüphe söz konusu ise bebeğin kromozom analizini yapabilmek için bazı yöntemlere başvurabiliriz. Bebeğin plasentasından ya da amniyon sıvısından örnek alarak mikroskop altında cinsiyet anlaşılabilir. Mikroskopta cinsiyet kromozomu da görülür. Ancak bu testler asla bebeğin cinsiyetini öğrenmek için tek başına yapılmaz. 

Düşük de olsa amniyosentez düşüğe neden olabileceğinden sadece cinsiyete bakmak için bu yöntemlere başvurulmaz. Son yıllarda anne kanından bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir. Bu 10. haftadan itibaren yapılır. 

Amniyosentez bebekte down sendromu gibi bazı kromozomal bozukluklardan şüphelenildiğinde yapılır. Bebekteki genetik materyalin anne kanına karışan kısmı saptanmaya çalışılır. Eğer bebek erkek bebek ise Y kromozomu annede olduğundan cinsiyet de öğrenilebilir. Bu testlerde bebeğin cinsiyeti görülse bile doktorun bunu rapor etme zorunluluğu yoktur.

Cinsiyetin anlaşılamadığı durumlar

Bebek cinsiyeti her zaman anlaşılamayabilir. Birincisi teknik nedenler, ikinci olarak da cinsiyetle ilgili sorunlar gibi olabilir. Anne adayının aşırı kilolu olması ultrason kalitesini etkileyeceğinden bebeğin cinsiyeti belli olmayabilir. 

Yağ dokusu ultrasonda görüntü kalitesini düşürür. Kullanılan cihazın çözünürlüğünün iyi olmaması da bir sorundur. Bebeğin uygun pozisyona geçmesi önemlidir. Önemli olan bebeğin sağlıklı olup olmadığı bilgisine ulaşmaktır. 

Cinsiyetin anlaşılamaması yine tıbbi nedenlerden kaynaklanabilir. Bunlar cinsiyetle ilgili hastalıklardır. Çıplak gözle bakıldığında bebek doğduğunda bile bazen cinsiyet anlaşılamayabilir. Organ kızla erkek arasında bir yapıda olabilir. 

Bebeğin iç genital organlarına ve kromozom yapısına bakıp karar vermek gerekir. Bu çok ciddi bir tıbbi sorundur ve hayati sorunlara yol açabilir. Bazen klitoris daha büyük olduğundan ultrasonda penis gibi görülebilir.

Bebeğin cinsiyeti belirlenebilir mi?

Doğacak çocuğun cinsiyetini önceden belirlemek mümkündür ancak buu isteğe bağlı değil, sadece zorunlu kalınan bazı tıbbi durumlarda uygulanır. Kas hastalıkları gibi bazı hastalıklar cinsiyet kromozomu üzerinde taşınır ve aktarılır. Aksama olan bölge aktarıldığında eğer bebek kızsa hayatına taşıyıcı olarak devam eder. Erkek bebek ise hastalıklı doğar. Bazı genetik hastalıkların bu nedenle bebeğe geçmemesi için cinsiyet belirlenebilir. Eğer bir çiftin böyle bir erkek çocuğu varsa bir sonraki çocuklarının erkek olması istenmeyebilir. 

Bu durumda çifte tüp bebek uygulanır. Oluşan embriyolardan kız olanı anne rahmine yerleştirilir. Bu tamamen tıbbi ve yaşamsal bir tespittir. Bu her tüp bebeğe uygulanabilir ama keyfi olduğu için anlamlı değildir. Cinsiyet nedeniyle tüp bebek uygulanması aynı zamanda Türkiye'de yasaktır. Beslenme, cinsel ilişki pozisyonu, zamanı gibi konular da cinsiyet belirleme açısından asla bilimselliği açıklanmayan durumlardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat