Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Bebeğim İki Yaşında

2 yaşından itibaren bebeğin beslenmesi nasıl olmalıdır?

61,596
kez izlendi
Puan: 4.75 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bebeğiniz iki yaşına geldiğinde fiziksel ve zihinsel gelişimi hangi aşamada olmalıdır, uzmanından öğrenin.2 yaşındaki bir bebeğin kilo oranına baktığımız zaman, bebekler doğum kilosunun 3 katına 1  yaşındayken ulaşır. 2 yaşında ise doğum kilosunun 4 katına ulaşmış olur. 1- 2 yaş arası 2-2,5 arası kilo olur. 2 yaşındaki bir bebeğe boy olarak baktığımız zaman doğum boyunun yarı fazlasına kadar ulaşmıştır. 1-2 yaş arası bebek 10-12 cm uzar. 2 yaşındaki bir bebeğe beslenmede erişkin muamelesi yapılır. 2 yaşına kadar emdiyse anne kendine ve bebeğe uygun bir zamanda yavaş yavaş anne sütünü bıraktırabilir, yerine inek sütünü tercih edebilir. 2 yaşındaki bir bebekte 3 ana öğün tüketmesi yeterlidir. Ara öğün tükettiğimizde ana öğün tüketimi azalır.


2 yaşındaki bir bebek için tercih edilebilecek besinler:
-meyve
-sebze
-karbonhidrat
-süt ve süt ürünleri

2 yaşındaki bebeğin ruh hali değişkendir. Mutluluğunu ve üzüntüsünü ifade eder. Söylediği şey ebevyn tarafından anlaşılmadığında buna tepki verir. Yaptığı bir şeye karşılık olarak övüldüğünde ya da kendisine teşekkür edildiğinde mutlu olur. 2 yaşındaki bebeğin günlük aktivitesi oldukça artmış olduğundan bebeğin sosyal gelişimi de artar. Bebek 2 yaşında etraftaki her şeyi keşfetmeye çalışır. Ebevynlerine sürekli sorular sorar. Nesneleri tanır ve isimlerini söyleyebilir. Örneğin resimdeki hayvanları gösterdiğimizde isimlerini söyleyebilir. Hepsi UZMANTV'de!

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat