Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ay Ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin 8. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

3,140,884
kez izlendi
Puan: 4.69 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte anne adayı hangi ayda neler yaşar, ay ay bebeğin gelişimi nasıldır, anne ne tür sorunlar yaşayabilir, öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. Anne adaylarının özellikle en merak ettiği haftalar sırasıyla 28. ve 32. haftaların gerçekleştiği 8. ay; 32 ve 36. haftalar arasındaki dönem olan 9. ay; bebeğin hareketlerini en yoğun şekilde hissettikleri 19. ve 23. haftaların gerçekleştiği altıncı ay ile özellikle karnın daha belirgin olmaya başlaması ile artık yeni kıyafetlere ihtiyaç duyulan 16. ve 20. haftalar arası, yani beşinci aydır. 

Beşinci ayda anne karnındaki bebeğin durumu

5. ayda bebekteki en büyük değişim organlarının kütlesel olarak büyümesidir. Bebeğin yavaş yavaş çekiç, örs, üzengi denilen kulak kemikleri oluşmaya başlar. Beyin bu dönemde çok hızlı bir şekilde büyümeye başlar. Beyin gelişimindeki en önemli besin kaynağı omega 3 yönünden zengin olan balık, ıspanak, semizotu, ceviz gibi besinleri almaya özen göstermelidir. Anne doktorun önerdiği vitaminlere devam edebilir. 

Altıncı ayda anne karnındaki bebeğin durumu

6. ayda anne adayındaki en büyük değişiklik bebek hareketlerini hissetmeye başlamasıdır. Bebek aslında zaten çok hareketlidir ancak ilk defa anne olan kadınlar 19. ve 23. haftalar arasında bu hareketleri hissetmeye başlar. Daha önce doğum yapanlar bu hareketleri 16. haftada hissetmeye başlayabilir. 

Sekizinci ayda anne karnındaki bebeğin durumu

Özellikle 8. ayda anne adayında "nasıl doğum yapacağım" ve "inşallah erken doğum yapmam" kaygısı oluşur. Bu ayda bebek hareketleri çok olmakla beraber zaman zaman, özellikle çalışırken ve gündüz saatlerinde azalma görülebilir. Anne bir köşeye çekildiğinde bebek hareketlerinde artış gözlemliyorsa her şey yolunda demektir. 

8. ayın sonunda, 32. haftada annenin doğum önü izni denilen bir izni vardır, bu izin eğer anne ikiz bebek sahibi olacaksa 2 hafta önceden başlamaktadır. Anneler 8. ayda bu izni kullanıp kullanmama konusunda da çelişkiler yaşayabilirler. Doğum öncesinde bu iznin kullanılması doktorlar tarafından önerilir. Çünkü, bebeğin rahim içinde de bakıma ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı çalışarak değil de izni kullanarak yapmak daha iyi bir seçim olabilir. Her anne bu izni kullanıp kullanmayacağına kendisi karar vermelidir.

Dokuzuncu ayda anne karnındaki bebeğin durumu

Annenin 9. ayda iyi beslenmeye devam etmesi gerekir. İyi beslenmeden kasıt, kalsiyum ve omega 3 bakımından zengin gıdalar tüketmesi ve bol sıvı tüketilmesidir. Son dönemlerdeki istirahat annenin mide yanması, varis, ödem, basur gibi birçok şikayetini de hafifletecektir. Anne adayı bu dönemde kan dolaşımını rahatlatmak için sol tarafına yatabilir.

Detayları öğrenmek, hamileliğin birinci ayından, 9. ayın sonuna kadar anne karnındaki bebeğin durumunu incelediğimiz, için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat