Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Astım Tedavisi

Astım nasıl teşhis edilir?

87,238
kez izlendi
Puan: 4.83 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Alerjisi ve Astım Uzmanı

Astımın durumu altta yatan hastalığın ciddiyetine göre değişmektedir. Ayrıca gerçekten astım olup olmadığı da önemlidir. Hiçbir test yapılmadan sadece şikayetlerine göre teşhis konulmuşsa teşhisin yanlış konulması söz konusu olabilir. 
Astım; alerjik ve alerjik olmayan astım olarak iki türdür. Çocuklarda astımın %90'a yakın kısmı alerjiktir. Alerjinin ciddiyeti de önemlidir. 
Astımın tedavi yöntemi 3 türdür. Korunma, ilaç tedavisi ve alerji aşı tedavisi. Çocuklarda astım hastalığı için korunma tedavisinde astıma neden olan ve tespit edilen alerjenden kaçınmadır. Örneğin ev tozu mite alerjisi olan bir çocukta mite alerjisine karşı önlemler alınır. Polen alerjisi alerjisi olanlara polenlere karşı önlemler alınır. Tetikleyici faktörlerden kaçınılır. Keskin parfüm, keskin kokulu temizlik malzemeleri astımı tetikler. Bunların kullanımının yanı sıra evde sigara içilmesi de yasaklanmalıdır. Astımda rahatlatıcı tedavi ve iyileştirici tedavi olarak iki tür ilaç tedavisi vardır. Rahatlatıcı ilaçlar bronşları genişleterek öksürük rahatlatır. Öksürük rahatlayınca kesilir. İyileştirici ilaçlar ise akciğerde gelişen hasarlı bronş mukozasını düzeltir. Uzun sureli tedavidir. Kortizonlu sprey ilaçlar ve kortizonsuz olan ilaçlar vardır. Kortizonlu ilaçlar sprey şeklinde ve toz şeklinde olabilmektedir. Nefes yoluyla alınır. Kortizonsuz olanlar ise 6 aydan 5 yaşına kadar gıdalarla veya çiğneme tableti şeklinde uygulanır. 5 yaşından 14 yaşına kadar çiğneme tableti ve 14 yaşından sonra yutma tablet olarak kullanılabilir. Genelde akşamları kullanılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat