Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşerme Hakkında Merak Ettikleriniz

Aşerme hamileliğin hangi döneminde görülür?

17,287
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebelik döneminde aşerme ve aşerme nedenleri, aşermenin psikolojik ve fizyolojik boyutları hakkında merak ettiklerinizi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Aşerme genellikle hamileliğin ilk 3 ayında görülür. Hamileliğin 8. haftasında gebelik hormonu denilen Beta HCG en yüksek seviyesine ulaşır ve 14. haftadan sonra da normal seviyesine geriler. Hamileliğin 5. ayından itibaren aşerme durumu ortadan kalkmalıdır. Eğer aşerme çok uzun sürerse mutlaka uzman hekimden yardım alınmalıdır. 


Aşermenin nedenleri arasında en çok üzerinde duyulan konu hormonal nedenlerdir. Kadınlarda âdet öncesinde ya da menopoz dönemi öncesinde hormonlara bağlı olarak yeme alışkanlıklarında değişiklik görülebilir. Bu durum hamilelik döneminde de çok yoğun şekilde yaşanabilir. Hamilelik döneminde Beta HCG, östrojen ve progeteron hormonlarına bağlı olarak yeme alışkanlıkları değişebilir. 

Bununla birlikte hamilelik döneminde kadınların içinde bulunduğu duygusal durum aşermede de önemli rol oynar. Gebelik dönemindeki kadınlar bazı olayları kendini telkin ederek atlatabilir. Ancak duygusal olarak eşinin ilgisini çekmek isteyen, dar bir sosyal çevrede yaşayan ya da kalabalık bir ailede yaşayıp çok fazla ilgi göremeyen ve gebeliğini ilgi çekmek için bir araç olarak kullanan kişilerde aşerme daha sık görülebilir.

Gebelik döneminde aşerilen yiyecekler

Hamileler çok farklı yiyecek ya da içeceklere karşı aşırı istek duyabilirler. Aşerme vücudun o andaki isteklerine göre değişiklik gösterir. Vücutta tuz ihtiyacı varsa tuzlu yiyeceklere aşerilir, kalori ihtiyacı varsa tatlı yiyeceklere aşerilir. Kalsiyum ihtiyacı olan gebeler süte karşı aşırı istek duyabilir. C vitamini ihtiyacı olan gebeler meyve yeme ihtiyacı hisseder. Vücudun ihtiyaç duyduğu her şeye aşerilebilir. 

Gebelik döneminde aşerme hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat