Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Aşerme Durumunda Yapılacaklar

Hamile kadının aşerdiği yiyecek bulunamıyorsa ne yapmak gerekir?

32,737
kez izlendi
Puan: 3.38 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Aşermenin hamileliğin ayrılmaz bir parçası olduğu uzmanlar tarafından da kabul edilmiş bir gerçektir. Aşerme durumu gebe kadınları yüzde 85?inde görülür. 


Hamilelik döneminde kadınların yaşadığı en belirgin şeylerden biridir aşerme. Aşerme, zamansız ve akla gelmeyecek bir anda bir yiyeceği çok istemek olarak tanımlanabilir. Aşermenin sorun haline gelebileceği zamanlar ise örneğin mevsimi olmayan bir zamanda istenen gıdalardır. Hamile yakınlarının imtihanı en çok kış mevsiminde örneğin kiraz, yazın ise yaz mevsiminde bulunmasının zor olacağı meyveler veya gece yarısı gebenin canının çekeceği dondurma ile gerçekleşir. 

Hamilelik döneminde aşerme sorunları

Kimi zaman gebelik döneminde herhangi bir yiyecek maddesi yerine toprak, kibrit gibi tüketilmemesi gereken maddeleri de aşeren anne adayları olabilir. Bu durumda mutlaka doktorunuz ile görüşmeniz tavsiye edilir. Çünkü aşerme kimi zaman kansızlık veya beslenme bozukluğu habercisi de olabilir. Aşermenin kimi zaman hamilelerin vücudunun ihtiyacı ile paralel olmadığı da bilinen gerçekler arasındadır. Hamilelerin gebelik süresince yaşadığı aşırı hormonal değişiklik, tat ve koku üzerinde de ciddi etkiler yaratabileceğinden, kadının gebelik öncesinde hiç tüketmediği besin maddelerini aşerdiği de görülmüştür. 

Aşerme hangi durumda sorun olarak kabul edilmeli? 

Aşerme fizyolojik boyutlarda olduğu sürece kaygılanacak bir durum yoktur. Aşerme gebeliğin ilk 3 ayında başlar ve 5. aydan sonra kaybolur. Bulunamayacak ya da toprak, kibrit gibi tüketilmemesi gereken yiyecekler aşeriliyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir. 

Önemli olan diğer bir nokta ise gebenin aşerdiği zararlı yiyeceklerin yerine geçebilecek sağlıklı gıdaların ulaşılabilecek noktada hazır bulundurulmasıdır. Örneğin pasta yemek yerine meyve kurusu tüketmek, çok fazla tuzlu gıda aşeren gebelere az miktar tuz serpiştirilmiş besinler yedirmek iyi bir çözüm olabilir. Eğer bunlara rağmen aşermede hala sıkıntı varsa profesyonel yardım almak gerekir.

Gebelik döneminde aşerme ile ilgili sık sorulan soruların yanıtını almak için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat