Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Anne Karnındaki Bebeğin Ruhsal Gelişimi

Anne karnındaki bebek hangi sesleri duyar?

757,647
kez izlendi
Puan: 4.66 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Bebeklerle anne karnında iletişim ve anne karnındaki bebeklerin ruhsal ve zihinsel gelişimi hakkında merak ettiklerinizi videolarımızdan öğrenebilirsiniz.

M.Ö. 571 - 479 tarihleri arasında yaşayan ve Doğu uygarlıklarının en önemli temsilcilerinden biri sayılan Konfüçyüs'ten bu yana insan karakterini duyduğu seslerin şekillendirdiği bilinmektedir. Bebeğin 16. haftadan itibaren duymaya başladığı, sinir hücrelerinin gelişerek zekayı şekillendirdiği, bilinçaltını oluşturduğu düşünülürse; bebek, duyduğu seslere karşı iyi bilinçaltı oluşturur; kötü, karmaşık seslere karşı ise tepkiler verir.

Bebekler özellikle tiz sesleri kalın seslere oranla daha net duyarlar. Annelerinin sesini de çok net algılarlar. 32. haftadan sonra bu yetenekleri tam anlamıyla gelişir. Çok korktuklarında annenin korktuğunu hissedip tekmelemeye başlayabilirler. Annenin aç olduğu zamanlarda sessiz bir şekilde dururlar. Annenin aşırı stresli olduğu durumlarda heyecanlanarak tekmelemeye başlayabilirler. Annenin dinlediği güzel ve rahat bir müzikte bebekler de sakinleşir. Şiddetli bir müzikte ise bebekler tekmelemeye başlayabilirler. Bunlar görülmüş ve saptanmış durumlardır. 


Tüm bu bilgilerden yola çıkarsak, bebekle iletişim anne karnında çok önemlidir. Bu nedenle anne ve baba adaylarının doğmadan bebekleriyle güzel bir şekilde konuşmaları önerilir. Özellikle Mozart'ın müziklerinin, annenin kalp ritmine ve sesine en yatkın, düzenli, giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olan kompozisyon havasında olduğu saptanmış ve bu müziği dinleyen bebeklerde sosyal ve entelektüel zekanın daha iyi geliştiği görülmüştür. Bu anlamda bebeğiniz ile konuşmadığınız zamanlarda belli aralıklarla ona Mozart dinletmeniz, bebeğin psikolojik ve zihinsel gelişimine fayda sağlayacaktır.

Bebeğinizle anne karnında iletişim hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak, bebeğinizin hangi davranışlarının neden kaynaklandığını öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat