Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Amniyosentez Hakkında Bilmedikleriniz

Amniyosentez nedir?

107,117
kez izlendi
Puan: 4.68 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebelikte önemli tanı yöntemleri arasında olan ve özelikle ileri yaş hamileliklerde önerilen amniyosentez hakkında bilmediklerinizi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.


Özellikle ileri yaş hamileliklerde ve akraba evliliklerinde bebekteki kromozom bozukluğu olasılığını ölçmek için uygulanan amniyosentez hakkında bilmedikleriniz... 

Doğum öncesi fetusun içinde bulunduğu sıvıdan su alınması işlemi amniyosentez ne zaman, hangi durumlarda yapılmalı; amniyosentez sonuçlarının doğruluk oranı nedir, amniyosentezin riskleri nelerdir, bilmek istiyorsanız UZMANTV'yi izleyin! 

Amniyosentezle kromozom ve genetik hastalıklar tespit edilir. Bir insanın oluşumunda etkili olacak kromozom sayısı 46'dır. Bunların yarısı anneden yarısı babadan gelmektedir. Kromozomların içinde insan vücuduyla ilgili bilgiler vardır. Kişinin göz rengi, saç rengi, karaciğerinin, beyninin nasıl çalıştığı, kan grubuyla ilgili bilgiler bu kromozomlarda yüklüdür. 

Örneğin, 23 numaralı kromozomda hem kan grubu, hem kişini boyunun kaç santim olacağı ve ileride ne tür hastalıklara yakalanma riskinin olduğu yazılıdır. İçinde sadece bir bölümü gendir. Kromozom hastalığı o kromozomun tümüyle hasta olması anlamına gelir. Gen hastalığı ise sadece o alt bölümün hasta olması demektir. 

Genetik hastalığın teşhisinde şüphenilen bir hastalığın olması gerekir. Genetik hastalıklara cücelik, kas hastalıkları ve Akdeniz anemisi gösterilebilir. Bu hastalıklar arasında 5 bin genetik hastalık olduğu için bunların hepsine teker teker bakılması mümkün değildir. Down sendromundan şüpheleniliyorsa kromozomun kendisine bakılır.

Amniyosentez gerektiren durumlar

Anne adayı daha önceki gebeliğinde eğer kromozom bozukluğu olan bir çocuk doğurmuşsa, ceninde hiçbir risk durumu taşıyan bulgu olmasa da amniyosentez önerilir. Amniyosentez yapılmasını gerektiren diğer durumlar ise; ailede kromozom bozukluğu olan birinin olması, sakat bir doğumun gerçekleşmesi ve ailede genetik hastalığın olmasıdır. 

Daha önceki gebelikleri 3 ya da daha fazla düşükle sonuçlanan anne adaylarına da amniyosentezin yapılması önerilir. Bunların dışında nöral tüp defekti riski olanlar ve metabolik hastalık riski taşıyanlara amniyosentez yapılır. 

Amniyosentez işlemi

Amniyosentez ağrısız bir işlemdir. Ağrı oluşsa bile bu, kalçaya yapılan iğnenin verdiği acıdan daha az miktardadır. Anne adayı amniyosentez işleminden 2 - 3 saat sonra evine gidebilir. Gebenin kendini ve bebeği olası yan etkilerden korumak için evinde birkaç gün dinlenmesinde fayda vardır. 

Amniyosentez yaptıran 100 kişiden birinde düşük yapma olasılığı vardır. Düşük belirtilerinde anne adayı önce vajinadan sıvı gelmesi şikayetinde bulunur. Bazı durumlarda kanama şikayetine de rastlanır. Bunun beraberinde ya da daha sonra ortaya çıkan ağrı şikayeti takip edilir. Uterus içinde kasılmalar ve ateşin yükselmesi belirtiler arasındadır. Bu belirtilerin sonucunda da düşük gerçekleşebiliyor. Ancak bu belirtilerin olması mutlaka düşük olacağı anlamına gelmez.

Amniyosentez hakkında daha detaylı bilgi almak için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat