Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ameliyatsız Bel ve Boyun Fıtığı Tedavisi

Ameliyatsız bel ve boyun fıtığı tedavisi nasıl yapılıyor?

168,992
kez izlendi
Puan: 4.59 / 5
Detaylı Açıklama
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Bel ve boyun fıtıkları mekanik bası yaratan tablolardır. Dolayısıyla öncelikle hastadaki bu mekanik basının ortadan kaldırılması gerekir. Mekanik basıyı kaldırmanın çeşitli yolları arasında bir cerrahi yöntemler, bir de cerrahi dışı yöntemler mevcuttur. Fizik tedavi uzmanları öncelikle ameliyatsız yöntemi tercih eder. Ameliyatsız tedavide ilaç tedavisiyle birlikte çeşitli fizik tedavi yöntemleri kullanılır.

Fizik tedavi yöntemleri içerisinde çeşitli fizik tedavi ajanları, manuel terapi, yüksek yoğunluklu lazer osteopati kullanılmaktadır.

Bel ve boyun fıtığı mekanizmasında 2 omurun arası daralarak sinir sıkışmasına ve omurilikte sıkışmaya sebep olurlar. Bunun çözülmesi için de bu sıkışmanın mekanik olarak ortadan kaldırılması gerekir.

Son teknolojik gelişmelerde çekim yönteminin çok gelişmişi olan DRX 9000 spinal dekompresyon yöntemi kullanılmaktadır.

Bel ve boyun fıtıklı hastalarımızın diskinden kopan ve  omuriliğe  düşen bir parça söz konusu değilse ameliyatsız bir şekilde fıtıkları kesinlikle tedavi edilebilmektedir. Tedavideki başarı oranları %86 - %95 arasındadır. Tedaviyi takip eden 3. ayda da hastaların kontrol MR'ları çektirerek fıtıklarının kesinlikle iyi olduğunu, yani omurilikte sinir basılarının kaldırıldığı gösterilir. 

DRX 9000 Spinal dekompresyon sisteminde hasta doğru seçilmişse ve tedavi de başarılı bir şekilde uygulanmış ise bu iyileşme tablosu kesindir.

Bazı ameliyat tekniklerinde sadece taşan fıtık oradan alınıp daha sonrasında tekrar fıtık gelişimine sebep olurken, bu yöntemle omur aralıkları açıldığı için tedavi sonrasında da kişiye verilen egzersiz programları düzenli olarak uygulanırsa hayat boyu tekrar fıtık oluşma riski kesinlikle yoktur.

DRX9000 yönteminde bel ve boyun fıtığı tedavisi

Hastaları tedaviye almadan önce iyi bir klinik değerlendirmeden geçirmek gerekir. Bazen 2 omur arasında kısalan kasları uzatmak için çeşitli fizik tedavi yöntemleri, manuel terapi, osteopati, shiatsu gibi değişik yöntemlerin de uygulanması gerekebilir. Ultrason, hil terapi gibi yöntemler de tedaviye hazırlık olarak uzmanlara yardımcı olabilmektedir.

DRX 9000 tedavisinden önce hastaların kaslarını uzatmak için gerek ısıtarak gerekse diğer elektrotepi yöntemleri uygulanır. Sonrasında DRX 9000 uygulamasına alınırlar. Devamında, yine eğer gerekiyorsa manuel terapi ve hil terapi uygulayarak en son tedavi bölgesine buz koyarak seans tamamlanır. Tedavinin sonundaki buz uygulaması önemlidir. Çünkü tedavi esnasında uygulanan çekimden dolayı sıvı oluşumunu buzla engelleriz.

DRX 9000 ameliyatsız fıtık tedavisinde bir seans 28 - 30 dakika aralığında sürmektedir. Kişiye özgü bir programdır. Kişinin hangi omur aralığında fıtık varsa cihaz o omur aralığına işlem yapması için ayarlanır. 

Başarılı bir şekilde oluşturulan DRX 9000 spinal dekompresyon sistemiyle tedavi sonrasında hastalarımızın fıtıklaşarak dışarı çıkan diskinin etkin bir şekilde içeri girdiği görülmektedir.

Tedavi başarılıysa DRX 9000 uygulamasından sonra disk yavaş yavaş içeri girmekte, 10. seanstan sonra hastaların klinik şikayetlerinde azalma beklenir. Tedavi bitiminden 1 ay sonra hastalar klinik muayene kontrollerine çağrılır, gereken egzersiz programları ve pozisyonları değerlendirilir. Daha sonrasında 3. ayda kontrol MR'larını çektirerek diskin içeri girdiğinin mutlaka görülmesi gerekir. 3 aya kadar beklenmesinin sebebi ise iyileşme sürecinin ve kas kuvvetlenmesinin devam etmesidir. 

3.aydaki kontrol MR'ları ile tedavi öncesi çekilen MR'lar arasındaki fark bize ameliyatsız olarak DRX 9000 yöntemiyle yapılan tedavinin kesinlikle doğru olduğunu ispat etmektedir.
 
DRX9000 yöntemiyle ameliyatsız fıtık tedavisinde başarı oranı

Hekim hastasını iyi bir değerlendirmeden geçirerek  DRX 9000 spinal dekompresyon sistemini uygulamaya karar vermiş ise tedavinin başarısı kesindir Tedavi bittikten 3 ay sonra çekilen kontrol MR'larında mutlaka iyileşmenin görülmesi gerekir.

DRX 9000 spinal dekompresyon sistemini bütün hastalara aynı şekilde uygulamamak gerekir.

Hastaya özgü bireysel programlar düzenleyerek diğer yöntemlerle kombine edilerek uygulanması gerekmektedir.

Hastaların iyileştiğini, şikayetlerinin azaldığı her ne kadar muayene bulgularından görülebilse de yine de oradaki diskin içeri girdiğini, sinirlere ve dokulara basının kalktığının MR'larla gösterilmesi son derece önemlidir. Bu anlamda hastanın tedavi öncesi ve tedavi sonrası MR'larını karşılaştırarak iyileşme ispat edilmelidir. Böylelikle bundan sonrası yaşamında dikkat etmesi gerekenleri, egzersizleri, uygun pozisyonları belirleyerek hayat boyu yeniden fıtık oluşmaması sağlanır.

Bel ve boyun fıtıklarında zannedildiği gibi ameliyat son çare ya da kesin çözüm değildir. Eğer fıtığın son parçası kopup omurilik boşluğuna düşmemiş ise sinir boşluğuna zarar vermemiş ise kesinlikle ameliyat önerilmemektedir.

DRX 9000 yönteminde sadece fıtığın olduğu aralık etkin bir kuvvetle açılabildiğinden disk kendi kendine içeri girebildiği için tedavi ameliyattan çok daha üstün olmaktadır. Fıtığın kopmadığı durumlarda ameliyat tedavisi asla yapılmamalıdır. 

Amerika ve Avrupa'da beyin cerrahları fıtıklı hastalarına ameliyata girmeden önce mutlaka DRX 9000 spinal dekompresyon tedavisini önermektedirler. Çünkü tedavi sonrasında fıtığın içeri girdiği objektif olarak görülmüştür. Eğer fıtık kopmamış ise DRX 9000 yöntemiyle kesinlikle tedavi edilebilmektedir

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat