Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Akraba Evliliği

Hangi derecedeki yakınların ilişkisi akraba evliliği sayılır?

18,110
kez izlendi
Puan: 4.07 / 5
Detaylı Açıklama
Tıbbi Genetik Uzmanı

Akraba evliliği denilen kavram birinci derece kuzenler arasında yapılan evliliğe denir. En yakın akraba evliliği böyledir. Türkiye koşullarında kanunların dahilinde olan budur. Birinci derece kuzenlerde evlilik, iki kardeşin çocuklarının evlenmesiyle olur. Akraba evliliği denilen en yakın evlilik bu olur.İkinci derece akrabalarla; dayı, hala, amca, teyze ile onların yeğenlerinin evlilik yapabilmesi söz konusu değildir. Bu tür akraba evlilikleri yasalarla yasaklanmış durumdadır. 

Kuzen evliliğinde, iki kardeşin çocuklarının evlenmesine birinci derece kuzen evliliği denir. İkinci derece kuzen evliliği de vardır. İkinci derece kuzen evliliği de iki kardeşin torunlarının evlendiği durumdur. Türkiye'de hasta çocuğa sahip olan akraba evlilikleri içinde en sık kardeş çocukları görülmektedir.


Akraba evliliklerinden doğacak çocukların hastalıklarını genelde önceden tespit etmek mümkün olmaz. Sadece çok sınırlı sayıda hastalık için bu mümkündür. Örneğin, Akdeniz anemisi için çok rahatlıkla taşıyıcı taraması yapılabildiği için talasemili çocuğa sahip olunacağını önceden bilmek mümkündür. 

Bunun dışında büyük bir grup ailede bir hasta çocuk varsa ve ona tanı konulduysa ya da yakın akrabalarda böyle tanı almış bir çocuk varsa ancak onların sayesinde konulabilir. 

Fiziksel görünüm olarak tamamen normal gözüken bir çocukta, işitme kaybı veya görme özürleri olanlarda bu tip tanıları koymak mümkün değildir. Tanı ancak doğum sonrası konulabilir. 

Tıbbi tahliye 

10. gebelik haftasından sonra yasal sınırların aşıldığı durumda gebeliğin son günlerine kadar üç hekimin imzalı onayı alındıktan sonra anne ve baba adayının rızasıyla gebeliğin tıbbi bir nedenle sonlandırılmasına tabbi tahliye adı verilir.


Akraba evliliğinden olan çocuklarda her hastalık grubundan hastalıklara rastlanabilir. 

Akraba evliliği nedeniyle bebekte görülebilen hastalıklar
- Kan hastalıkları
- Sinir sistemini etkileyen nörolojik sorunlarla gidilen hastalıklar
- Zekayı etkileyen, zeka sorunlarıyla giden, öğrenme güçlüğüyle giden hastalıklar
- Fiziksel özürlere neden olan hastalıklar
- Sağırlık ve görme kayıpları

Çok geniş bir yelpaze içinde çok çeşitli alanlarda hastalıklar için risk artmış olur. Ruhsal rahatsızlıklara tanı koymak çocukluk yaş grubunda düşünülebilecek otizm spektrum vardır. Bu çocuklarda otizm için de riskin artmış olduğu söylenebilir. 

Akraba evliliklerinde doğan çocuklarda ileri yaşta bazı psikiyatrik hastalıklar da ortaya çıkabilir. Bunlar içinde iyi bilineni şizofrenidir. Şizofreni dışında iki uçlu duygulanım bozukluğu olarak geçen hastalık gruplarında da akraba evliliklerinde risk artabilir. 


İki tane hastalık taşıyan yumurta hücresi birleştiği zaman hastalıklı çocuklar ortaya çıkar. Bunlar otozomal resesif ya da otozomal çekinik denilen bir grup olur. Normal bir evliliğe göre akraba evlilikleri 2 katı daha risklidir. Hasta bir çocuk sahibi olma riski 2 katı artar. Otozomal resesif hastalıkları için risk artar. Akraba evliliklerinde risk 2 katına çıkar ama risk sadece otozomal resesif ya da otozomal çekinik denilen hastalık grubunda 2 katına çıkar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat