Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Adım Adım Suda Doğum

Suda doğum nasıl gerçekleşir?

31,114
kez izlendi
Puan: 3.31 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Suda normal doğum, suda doğum yapmak için gerekli hazırlıklar, annenin sağlık durumunun suda doğuma uygun olup olmadığının anlaşılması gibi konularda bilgi sahibi olmak için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Suda doğum, ağrıları hafifleterek doğumun kolay geçmesini sağladığından, bu yöntemle doğum yapmak anne adayları için daha kolaydır. Ancak tabii ki suda doğum yapmaya karar vermiş anne adayının bu konuda yeterli bilgisinin olması ve kendini hazır hissetmesi önemlidir. 

Suda doğum yapmaya karar vermiş anne adayının kendini buna zihinsel olarak hazırlaması gerekir. Aynı zamanda anne adayının suda doğum öncesi nefes egzersizleri yapması, gebelik boyunca hareketli olması ve fazla kilo almaması tercih edilir.

Bunun dışında aynı zamanda annenin ve bebeğin sağlık durumunun suda doğuma elverişli olması gerekir. 

Suda doğumu engelleyen durumlar
- Erken gebelik
- Çoğul gebelik
- Bebeğin iri olması
- Anne adayında enfeksiyon olması
- Anne adayında yüksek tansiyon ve ödem olması

Doğum esnasında su kesesi patladığında yeşil su gelirse yani bebek suya kakasını yapmışsa bu durumda suda doğum yaptırılamaz; çünkü bu riskli bir gebeliktir ve duruma göre normal doğum ya da sezaryen yapılması gerekir.

Suda doğumun avantajları

İlk doğumunu suda yapan kadınlarda doğumun birinci aşaması ortalama 80 dakika kısalır. İkinci ve sonrası doğumlarda süre neredeyse aynı kalır. Suda doğum sırasında annenin doğumda aktif olarak rol alması, doğum anını çok daha iyi hatırlamasını sağlar.

Suda doğum sırasında suyun sıcaklığı ve kaldırma gücü nedeniyle rahme giden kan akımı artar, rahmin kasılmaları etkinleşir, artan oksijen sayesinde ağrılar azalır. Rahim ağzı 4-5 cm açıldığı zaman anne adayı küvete alınır. Sıcak suyun kasları gevşetmesi, anne adayının rahatlamasını sağlar. Bu aynı zamanda ağrı eşiğini yükseltir.

Suyun sayesinde vajina girişindeki kaslar da gevşer ve daha az yırtılmalar olur. Doğum ağrıları azaldığı için hamilenin ağrı kesici ihtiyacı çok daha azalır.

Suda doğum için uygun ortam

İçinde doğum yapılacak suyun içme suyuna yakın, steril ve hijyenik olması gerekir. Küvete giden su sistemindeki filtreler belli aralıklarla kontrol edilmelidir. Suyun sıcaklığı 32-36 derece aralığında olmalıdır. Küvetin içindeki sistem suyu doğum bitene kadar aynı derecede tutulmalıdır. Böylece annenin üşümemesi, bebeğin doğduğu anda çok sıcak ya da çok soğuk bir ortamla karşılaşmaması sağlanmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat