Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kabe ne zaman inşa edildi?

6,043
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kabe ne zaman inşa edildi?

Kâbe'nin ne zaman inşa edildiğine dair net bir tarih vermek olası değildir. Ancak Kâbe'nin Hz. Adem tarafından inşa edildiği kabul edilir. Bu, Kuran'da Al-i İmran Suresi'nin 96. ayetinde belirtilir. Ayette, Kâbe'nin yeryüzünde inşa edilen ilk ev olduğu söylenir. Hz. Adem, Hz. Havva ile de bugün Arafat bölgesi olarak adlandırılan bölgede biraraya gelmiştir. Hz. Adem'in kabrinin de bugün Ebu Kubeys Tepesi olarak adlandırılan yerde olduğu rivayet edilmektidir.

Hz. Adem'den sonraki uzun dönemde Kâbe'nin duvarları yıkılmış ve yapı kaybolmuştur. Ancak sonra Allah'ın vahyettiği emir üzerine Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail Kâbe'ye Hz. Adem'in attığı temeller üzerine yeniden inşa etmeye başlamıştır. Elbette Hz. İbrahim ve Hz. İsmail'in inşa ettiği yapı bugünkü gibi 15 metre yüksekliğinde duvarlara sahip değildi. O zaman Kâbe'nin duvarları yaklaşık 4,5 metre yüksekliğindeydi.

Kâbe Hz. Adem'den başlayarak 19 kez yeniden inşa edilmiştir. Çünkü, Kâbe bir vadinin ortasında yer alır ve bu vadi akıp giden uzun zaman içinde büyük sellere maruz kalmıştır. Bu seller de Kâbe'ye zarar verdiği için yapı defaten inşa edilmek zorunda kalınmıştır. En son olarak 4. Murat döneminde meydana gelen bir selde Kâbe'nin 3 duvarı yıkılmıştır ve bu yıkılan duvarlar Osmanlı Padişayı 4. Murat tarafından yeniden yaptırılmıştır. Kâbe'de yapılan son tamirat ve inşaat çalışması budur.  tüm bu onarım ve yeniden inşa faaliyetleri sırasında Kâbe'nin yeri hiç değişmemiştir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat