Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İslam'da caiz ne demektir?

4,919
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İslam'da caiz ne demektir?

Caiz cevaz verilen şey demektir. İcazet vermek, izin vermek anlamında kullanılır. Allah ve Peygamber tarafından olur verilen olaylara ya da nesnelere caizdir, denir. 

İslamiyet için caizi oluşturan birçok durum, olay ya da nesne olabilir. Caizin karşısında ise Haram vardır. Mübah, farz, vacip, müstehak, sünnet gibi kavramlar caiz prensibi içerisinde değerlendirilebilir. İslam dini içerisinde Allah'ın yasakladığı olaylar, durumlar ve nesneler bellidir. Allah'ın yasakları dışında kalan her şey caiz grubunda yer alır. 

Yasak yiyecekleri, içecekleri, durum ve olayları Allah belirtmiştir. Bunların dışında kalan her şey caiz olarak algılanabilir. İslamiyet'te haram tavır, haram söz, haram bakış bellidir. Bunların dışında kalanlar ise özgürlük dairesindedir. 

Caiz, soru kalıbı olarak, evet olabilir anlamını taşır. Örneğin ramazan ayı içerisinde iftardan 5 dakika önce su içmek caiz midir sorusuna verilen yanıt caiz değildir, haramdır şeklinde olur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat