Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İlahi okumanın yararları nelerdir?

262
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İlahi okumanın yararları nelerdir?

İlahi, gerek sözleriyle, gerekse melodisi ile manevi çağrışımlar yapan müzik eserlerine denir. İlahinin farklı türleri vardır; tekkelerde okunan, bazı ayinlerde okunan gibi. İlahinin türleri mezheplere göre de değişebilir. Örneğin Bektaşi nefesleri var, Mevlevi ayinlerinde okunan ilahiler vardır. İlahinin farklı farklı söylenişleri olabilir ama genel itibari ile Hıristiyanlıkta da, Yahudilikte de, Budizmde de olan ilahi, hem sözleri hem de müziği ile manevi hisler uyandıran eserlerdir. 


Musıkinin, müziğin, melodinin insanda yapıcı bir tesiri vardır ve bu tesiri istisnasız herkesin kullanması lazımdır. Hatta ruhun incelmesi için müziği kullanmak, bazı ilahiyatçılara göre bir vazifedir. Kaba sabalıktan, nezaketsizlikten, saygısızlıktan, tahammülsüzlükten müzik yoluyla kurtulabiliriz. Hatırlarsanız, müzik ruhun gıdasıdır denilir.  Müzik sayesinde ruhunuzda açacak çiçekleri sulamış olursunuz. Dolayısıyla birçok sıkıntılı halimizi müzik yolu ile atlatabiliriz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat