Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hz. Yusuf kimdir?

13,357
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hz. Yusuf kimdir?

Kur'an-ı Kerim'de bazı peygamberlerin ismine özel sureler vardır. Adına sure bulunan peygamberlerden biri de Hz. Yusuf'tur. 

Hz. Yusuf, Hz. Yakup'un oğludur. Hz. İshak da Hz. Yakup'un babasıdır. Hz. İshak'ın babası da Hz. İbrahim'dir. Bu sebeple Hz. İbrahim'in torunu olan Hz. Yakup'un oğludur Hz. Yusuf. 

Hz. Yakup'un Hz. Yusuf ile birlikte 12 oğlu vardır. Hz. Yusuf küçükken peygamber izi ile doğar. Bu sebeple Hz. Yakup'tan sonra peygamber olacağı bilindiği için diğer kardeşleri tarafından kıskanılır. 

Hz. Yusuf kuyuların peygamberidir. Hz. Yusuf'un kardeşleri kıskançlıktan onu gerçek bir kuyuya iterler. Bu kuyudan çıkar ve kölelik kuyusuna düşer. Kölelik kuyusundan da satın alınarak çıkar ve Mısır sarayındaki bir kuyuya düşer. Bu kuyu hırs ve şehvet kuyusu olarak bilinir. Bu kuyudan çıkıp hapis kuyusuna düşer ama bütün kuyulardan Allah bir şekilde Hz. Yusuf'u çıkartmıştır. Bu serüven Hz. Muhammed'e ve inananlara teselli olarak anlatılır. 

Hz. Yusuf çok güzel rüya yorumlamasıyla bilinir. Kralın rüyasını güzel 
yorumlayıp, Mısırlıları kıtlıktan kurtardığı için saraya alınır. Bu şekilde kralın ve herkesin takdir ettiği bir kişi haline dönüşür. 

Kur'an-ı Kerim'de Yusuf suresi, Hz. Yusuf ile Hz. Yakup'un kucaklaşmasıyla son bulur. Hz. Yusuf yüz güzelliğiyle meşhur olarak bilinir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat