Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hira Mağarası'nın önemi nedir?

7,704
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hira Mağarası'nın önemi nedir?

İslam'da çok önemli bir yeri olan Hira Mağarası Kabe'nin 5 kilometre batısındaki Nur Dağı'ndadır. Nur Dağı Cebel-i Nur olarak da bilinir.

Hz. Muhammed Nur Dağı'nın zirvesine yakın bir bölgede olan Hira Mağarası'nda inzivaya çekilirdi. Aslında bu Hz. Muhammed'in Hz. İbrahim dinine inanan büyüklerinin de yılın belli zamanlarında yaptığı bir şeydi.  Hz. Muhammed de bu geleneği takip ederek Nur Dağı'nda inzivaya çekiliyordu. Bu yalnız zaman geçirme eylemine tahannüs denir. Hira Mağarası'nın bulunduğu konumdan Kabe çok iyi görülür.

Hira Mağarası'nın İslam için önemi Hz. Muhammed'e ilk vahyin burada gelmesi ve Hz. Muhammed'in peygamberliğinin burada ilan edilmesidir. 610 yılında Ramazan ayının 27 gecesi, yani Kadir Gecesi'nde Allah'ın ilk mesajı yani "oku" emrini ve Alak Suresi'nin ilk 5 ayetini Hz. Muhammed'e Hira Mağarası'nda iletmiştir.

Hira Mağarası ve Nur Dağı Kuran ile insanlığın buluşma yeri olduğu için İslam ve insanlık için dünyanın ve zamanların en önemli yerlerinden biridir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat