Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hipermetrobun ilerlemesi kaç yaşında durur?

15,741
kez izlendi
Puan: 4.83 / 5
Detaylı Açıklama

Hipermetrobun ilerlemesi kaç yaşında durur?

Halk arasında söylenen, yakını görememe sorununun asıl adı presbiyopidir. Presbiyopi, yaşa bağlı olarak ortaya çıkan yakını görememe problemidir.

Presbiyopi genellikle kırklı yaşlarda kendini göstermeye başlar. Presbiyopinin durduğu yaşı söylemek mümkün olmasa da ilerlemeyi durdurduğu bir numara vardır. Presbiyopi en fazla 2,5 ya da 3 diyoptriye kadar ilerleme gösterir. Presbiyopinin ilerlemesinin durduğu yaş olarak ortalama bir şey söylemek gerekirse 55 yaş civarı denebilir.

Presbiyopi yakın gözlüğü kullanımına bağlı olarak artış gösterebilir. Ancak göz göz numarasındaki bu artışın tek nedeni asla gözlük kullanımı değildir. Unutmamak gerekir ki presbiyopinin en önemli nedeni yaşın ilerlemesidir.

Çocukluktan başlayan, bebeklikten itibaren ortaya çıkan hipermetropi ise presbiyopiden çok ayrı bir durumdur. Söz konusu hipermetropi, bebeklikte ortaya çıkmışsa çocukluk çağına kadar gözün de büyümesi ile azalma gösterir ve yetişkinlik çağında (25 - 26 yaş) gözün uyumunun tekrar azalmasıyla beraber yeniden ortaya çıkabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat